Jeff Bezos so svojou kozmickou firmou Blue Origin čelí obrovskej kontroverzii. Po dlhej dobe nenávisti zo neprajníkov, ktorí šéfovi závidia jeho bohatstvo a kritizujú podmienky v Amazone, sa proti nej obracajú aj vlastní zamestnanci.

Podľa nich je turistická raketa New Shepard, na ktorej Jeff Bezos letel, nebezpečná a vo firme vládne toxické pracovné prostredie, upozorňuje Ars Technica.

Aktualizácia 2. októbra 2021:

Po množstve obvinení a informácií, ktoré sa dostali na verejnosť vďaka terajším aj bývalým zamestnancom spoločnosti Blue Origin, sa k priznaniam pridávajú aj ďalší. Jedným z nich je napríklad aj bývalá šéfka Komunikácie so zamestnancami, Alexandra Abrams.

Ako informuje portál Futurism, tá sa vyjadrila, že Jeff Bezos sklamal jej očakávania a skutočne si praje, aby bol Bezos tým, za koho ho všetci pôvodne mali a rovnako tak aj jeho firmu, Blue Origin, ktorá je ďaleko za konkurenciou a tak skoro ju ani nedobehne.

Raketový motor BE-4, ktorý mala Bezosova firma už dávno dodať United Launch Alliance. Zdroj: Blue Origin

Kým Blue Origin oficiálne presunul debutový let rakety New Glenn na budúci rok, podľa názorov odborníkov k nemu dôjde najskôr v roku 2024, ak vôbec. Zo spoločnosti odchádza množstvo zamestnancov, medzi ktorými sú nielen radoví technici, ale tiež vedúci inžinieri a odborníci.

Pôvodný článok:

Sexistické a toxické prostredie

Na priznanie bývalých zamestnancov upozornil novinár Eric Berger prostredníctvom sociálnej siete Twitter. Problémy sa majú týkať nielen vyostrených vzťahov na pracovisku, ale tiež bezpečnosti, čo je v prípade firmy prevádzkujúcej rakety skutočne problematické.

Blue Origin

Podľa sťažností zamestnancov, medzi ktorými sa nachádzajú bývalí aj terajší, je pracovné prostredie vo firme Blue Origin sexistické a spoločnosť sa snaží umlčať tých, ktorí poukazujú na chyby a nedostatky.

To isté údajne platí aj o technológiách, ktoré Blue Origin vyvíja. Jeden z inžinierov, ktorí sa pod správu podpísali, je podľa vlastných slov prekvapený, že sa zatiaľ nič nestalo. Mnohí z autorov pritom potvrdzujú, že by do stroja vyrobeného firmou Blue Origin nenasadli. Jeff Bezos však vyzeral po svojom lete do vesmíru nadšene a na rozdiel od Virgin Galactic ich následne nevyšetroval Federálny letecký úrad.

Dostanú sa z toho vôbec?

Aj keď mnohí považujú aktuálny škandál za vážny problém Bezosovej firmy, koniec Blue Originu je vysoko nepravdepodobný. O toxickom pracovnom prostredí sa rozpráva už dlhšiu dobu, nie všetky z tvrdení však musia byť pravdivé.

Bob Smith, ktorý momentálne stojí na čele spoločnosti, rozoslal zamestnancom e-mail, v ktorom ich ubezpečoval o dobrej atmosfére a tiež podotkol, že raketa New Shepard, ktorá dostala Bezosa nedávno do vesmíru, prešla riadnou certifikáciou a kto tvrdí opak, je dezinformovaný, píše CNBC.

Blue Origin

Posmešky pretrvávajú

Ešte pred prvým letom s posádkou išlo najmä o posmešky s poriadnou dávkou humoru, od tohto dôležitého míľnika sa však neustále množia reálne kontroverzie a obavy o kompetentnosti celej spoločnosti.

Humorná stránka celého problému sa však zatiaľ nevytratila a z Bezosa si opäť uťahuje aj Musk. Odkázal mu, že cestu na Mesiac si nemôže vysúdiť a vtipkoval aj o jeho rakete, ktorá podľa neho tvarom pripomína mužský pohlavný úd.

Jeff Bezos si vyslúžil kritiku aj od človeka, ktorý sa s ním v minulosti stretol osobne. Ten mu prostredníctvom Twitteru pripomenul, čo v minulosti sľúbil a ako sa svojim veľkým sľubom obrátil chrbtom.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú