NVIDIA s predstavovaním novej generácie kariet začala už v septembri poriadne zhurta, a to odhalením trojice najsilnejších kariet v línií. Teraz po takmer pol roku, The Verge upozorňuje na ďalší zárez v repertoári kariet GeForce, ktorý opäť mieri na menej náročných konzumentov.

Reč je o grafickej karte GeForce RTX 3060, teda ešte o niečo lacnejšom a slabšom variante RXT 3060 Ti, predstavenom začiatkom decembra. Úlohou práve predstavenej karty bude nahradenie nesmierne obľúbenej jednotky GTX 1060, ktorá sa aj po piatich rokoch nachádza u nenáročných hráčoch.

Za základnú cenovku 329 dolárov (270 €) ponúkne výkon postavený na 12 GB GDDR6 pamäti a plnohodnotnom ray-tracingu, kde nebude chýbať ani plná podpora DLSS. Karta v spoločnosti prezývaná ako „NVIDIA Ampere pre každého hráča“ bude stavať práve na DLSS, ktoré v reálnom čase analyzuje grafiku hier pomocou umelej inteligencie a vyostruje scény v nižšom rozlíšení.

NVIDIA

GeForce RTX 3060 ponúkne až 13 TFLOPS shader výkonu a 25 RT-TFLOPS, pričom drahšia 3060 Ti pri 8 GB GDDR6 pamäti ponúka až 16,2 TFLOPS v shader oblasti a 31,6 RT-TFLOPS. Vo veľkej miere to súvisí aj s menšou zbernicou, ktorá je pri základnej 3060-ke len 192-bitová, zatiaľ čo pri Ti modeli až 256-bitová.

NVIDIA zároveň ukázala na grafe, aký nárast výkonu, kde mernou jednotkou sú snímky za sekundu vo vybraných hrách, môžeme očakávať. Výsledky novej karty sú porovnávané s referenčnými kartami rovnakej triedy, RTX 2060 a GTX 1060.

NVIDIA

V hrách, využívajúcich ray-tracing a DLSS sa oproti minulej generácii dočkáme nárastu výkonu v priemere o 10 až 15 fps. Hry nevyužívajúce dvojicu spomínaných technológií si v porovnaní s GTX 1060 polepšili takmer dvojnásobne.

Odhliadnuc od konkurenčnej ponuky máme pocit, že karta RTX 3060 je pri zohľadnení aktuálnej generácie kariet od NVIDIE čiernou ovcou rodiny, ktorá si zaľúbenie u hráčov bude hľadať ťažko. Predsa len, o pár desiatok eur drahšia RTX 3060 Ti ponúka znateľne lepší pomer výkonu k cene.

Aj napriek vyššiemu prepočtu ceny môžeme očakávať, že karta na slovenskom trhu hranicu 350 € nepodlezie, kedy, žiaľ, aj v tomto prípade musíme s určitosťou rátať aj s možnosťou okamžitého vypredania. NVIDIA plánuje oficiálne vydanie RTX 3060 koncom februára.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom