Jedna európska krajina v počte predaných elektrických áut vyniká a práve tieto modely tam nájdeme takmer na každom kroku. Hoci má Nórsko elektromobily v obľube omnoho viac ako ostatné štáty, doteraz nemalo domáceho výrobcu, ktorý by sa do tohto segmentu zapojil, informuje Electrek. Práve v tomto kúte sveta však môže čoskoro vyrásť silná konkurencia Tesly, Fresco Reverie, ktorá teraz odhalila svoje kľúčové vlastnosti. 

Nórsko je lídrom v oblasti elektrických áut a už dlhší čas ich popularita neustále rastie, čo sa odráža aj na stále väčšom počte nabíjacích staníc. Podľa oficiálnych informácií Sustainable Solutions Global sa ešte v roku 2017 postarali bezemisné automobily s malým zastúpením hybridov o 20,7 % podiel na nórskom automobilovom trhu. Tento rok v marci bola už viac ako polovica predaných áut vybavená práve elektrickým pohonom, informuje Auto blog.

Rastie v Nórsku konkurencia Tesly?

Tieto štatistiky tak potvrdzujú stále rastúce zastúpenie elektromobilov v tejto škandinávskej krajine, ktorá však chce do tohto priemyslu preniknúť ešte viac. Nórsko totiž môže čoskoro vyrábať svoj vlastný elektoromobil, ktorého koncept sa teraz ukázal svetu v plnej kráse aj s ohromnými špecifikáciami. Spoločnosť Fresco Motors neukázala žiaden prototyp, no pokiaľ by sa jej model Reverie stal v budúcnosti realitou, mohol by predstavovať veľkú konkurenciu pre americkú Teslu.

Nenechaj si ujsť
Nové diesely sú rovnako „čisté“ ako elektromobily. Testovanie prinieslo kontroverzný výsledok

Vizualizácie návrhu tohto modelu odhalili úchvatný futuristický dizajn, ktorý sa z časti podobá na Model S, no prináša agresívnejšie a uhladené línie. Veľkosťou by pritom Fresco Reverie mohol zapadať práve medzi luxusný sedan Tesly a jej dostupnejší Model 3. Celkové rozmery auta budú 4 807 mm na dĺžku, 2 226 mm na šírku, 1 401 mm na výšku a 2 746 mm v prípade rázvoru kolies. Napriek absencii prototypu však spoločnosť už teraz sľubuje, že sa dočkáme špičkových špecifikácií a vlastností, informuje InsideEVs.

Odvážny elektromobil s netradičnými možnosťami

Elektromotor so zatiaľ neznámym výkonom by mal byť spojený so 4-stupňovou automatickou prevodovkou, ktorá vylepší spotrebu elektrickej energie. Navyše by mal poskytnúť dosť sily na to, aby Reverie akceleroval z 0 na 100 km/h už za 2 sekundy a dosiahol maximálku 300 km/h. Aj keď sa tento model zatiaľ nevyrába, Fresco už prijíma rezervácie prvých zákazníkov, ktorí by svoj nový elektromobil mali dostať o 2 roky. Výrobca však chce zaujať aj nezvyčajnými riešeniami v prípade batérie.

Zobraziť celú galériu (2)
Fresco Motors/Úprava

Pre dlhé cesty by mali mať majitelia jeho modelu k dispozícii aj modulárne batérie, ktoré by v prípade potreby dokázali predĺžiť dojazd a navyše by zjednodušili servisné časy. Môže sa teda jednať o akýsi „Plug and Play“ systém. Chýbať by nemalo ani bezdrôtové a rýchle nabíjanie. Týmto kúskom tak chce Fresco čoskoro konkurovať všetkým elektromobilom na tamojšom nórskom trhu, no zatiaľ je predčasné tvrdiť, že svoje ciele skutočne dosiahne. Viac informácií sa však môžeme dozvedieť už o pár mesiacov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom