Technológie sa neustále posúvajú vpred ohromnou rýchlosťou. Vidieť je to napríklad v automobilovom priemysle, ktorý urobil za posledné obdobie obrovský pokrok hlavne v oblasti elektromobility. Príkladom je napríklad americká Tesla, ktorú pokojne môžeme spolu s jej zakladateľom Elonom Muskom označiť za priekopníka v oblasti elektromobilov.

Automobilku Tesla preslávil jej zakladateľ Elon Musk. Bol spolumajiteľom internetového platobného systému PayPal, založil kozmickú spoločnosť SpaceX a zároveň je predsedom spoločnosti SolarCity, ktorá sa v USA špecializuje na inštaláciu solárnych panelov pre rodinné domy. Okrem toho je spoluzakladateľom spoločnosti Neuralink, The Boring Company, či OpenAI. O jeho odvážnych projektoch sme ťa informovali aj v samostatnom článku.

Najznámejší vizionár súčasnosti

Mnohí tohto podnikateľa považujú za vizionára, ktorý chce zmeniť svet. Musk sa totiž niekoľkokrát vyjadril, že jeho cieľom je kolonizovať planétu Mars, pričom vlastná spoločnosť SpaceX pracuje na vývoji špeciálnej kozmickej lode, ktorá by mala slúžiť práve na tento účel.

Zobraziť celú galériu (1)
Elon Musk má prsty vo viacerých firmách, ktoré sám založil alebo sa na založení podieľal ako investor, Tesla / SpaceX

Musk je však spájaný hlavne s automobilkou Tesla, ktorá vyrába elektromobily a batérie. Práve s Elonom Muskom a Teslou sa spája viacero škandálov, ktoré mohli automobilku položiť na kolená. Niektoré z nich spomenul portál payspacemagazine.com. Určite si mnohí spomenú na nešťastnú udalosť z Thajska, kedy 12 chlapcov uviazlo v jaskyni. O ich záchranu sa pokúšalo množstvo záchranných zložiek, pričom pomocnú ruku ponúkol aj Elon Musk v podobe poskytnutia miniponorky vyrobenej jeho firmou.

Jeden zo záchranárov a hlavných hrdinov celej akcie, potápač Vern Unsworth sa vyjadril, že Musk nepozná jaskynný systém, v ktorom sa chlapci nachádzali a jeho pomoc má byť len PR akciou. Musk na tieto slová reagoval, pričom potápača nazval pedofilom. Neskôr v sérii tweetov uviedol, že konal v hneve a osočujúci tweet zo svojho konta odstránil. To však podľa portálu theguardian.com nezabránilo poklesu záujmu investorov o akcie spoločnosti Tesla.

Nenechaj si ujsť
Elon Musk odhalil plán svojej záhadnej firmy. Do mozgu ľudí chce vkladať senzory

V roku 2017 mala spoločnosť viac ako 500 tisíc predobjednávok na elektromobil Tesla Model 3. Automobilka však nebola schopná dosiahnuť takýto objem výroby, a tak výsledkom bolo, že nesplnila takmer 50 % objednávok. Neskôr bol Model 3 kritizovaný za jeho nízku kvalitu.

Vozidlo vo vesmíre

Vo februári 2018 sa uskutočnilo skúšobné uvedenie rakety Falcon Heavy do kozmického priestoru. Elon Musk sa rozhodol, že v jej nákladnom priestore sa do vesmíru povezie aj elektromobil Tesla Roadster s bábkou astronauta na sedadle vodiča. V skutočnosti bol tento krok absolútne zbytočný, no Musk pravdepodobne dosiahol čo chcel.

Zobraziť celú galériu (1)
Na príkaz Elona Muska bol nákladom rakety aj červený model Tesla Roadster s figurínou v SpaceX skafandri, ktorú nazvali „Starman“. Zdroj: SITA

Ošiaľ vyvolaný touto skutočnosťou sa niesol po celom svete. Neskôr sa objavili informácie o tom, že na palube sa nenachádzalo skutočné vozidlo, ale len maketa, čo spôsobilo, že sa na Teslu s Muskom strhla vlna kritiky a posmeškov. Elon Musk sa aj naďalej držal svojej kontroverznej povesti. V apríli 2018 len tak pre zábavu oznámil bankrot spoločnosti Tesla Motors. Investori však tento vtip neocenili a pokladali tento „nevinný“ žart za odvážny a urážlivý.

Marihuana a whisky v priamom prenose

Kto by si bol pomyslel, že jedno video môže znížiť akcie spoločnosti až o 8 %. Toto sa však v skutočnosti Tesle stalo po tom, ako Elon Musk naživo fajčil marihuanu a pil whisky v štúdiu amerického komika a hlásateľa, ktorým bol Joe Rogan. Elon si z cigarety potiahol len raz, pričom vyhlásil, že fajčenie nie je pre neho a zároveň znižuje produktivitu. Na toto video zareagovali akcie, ktoré klesli o vyššie spomenutých 8 %.

V auguste minulého roka Musk pokračoval. Uverejnil tweet, v ktorom oznámil, že uvažuje o prevzatí Tesly a stiahnutí jej akcií z verejného obchodovania. Zároveň dodal, že má pre svoj zámer finančné zabezpečenie. Konkrétne malo ísť o odpredaj akcií za 420 dolárov za akciu. Americká komisia pre cenné papiere a burzy (The S.E.C.) neskôr Muska zažalovala na federálnom súde za zavádzanie investorov, pričom o vyšetrovanie sa zaujímalo aj americké ministerstvo spravodlivosti.

Najnovší škandál prekvapivo Tesle pomohol

Najnovší Muskov krok mal prekvapivé výsledky. Na Twitteri, kde má na svojom účte až 27 miliónov followerov, uverejnil sériu divných príspevkov, pričom neskôr napísal, že si svoj účet práve vymazal. Musk si predtým zmenil svoje užívateľské meno na „Daddy DotCom“ avšak o niekoľko hodín si ho zmenil späť na „Elon Musk“, informuje portál CNBC.com.

Neskôr sa ukázalo, že tento divný krok Tesle prekvapivo pomohol a jej akcie vzrástli až o 4 %. Podľa špekulácií je dôvodom nárastu akcií spoločnosti práve Muskovo vyhlásenie o tom, že z Twitteru odchádza.

Zobraziť celú galériu (1)
Screenshot / Twitter / @elonmusk

Niet pochýb o tom, že Elona Muska môžeme označiť za najznámejšieho vizionára súčasnosti. Snaží sa meniť svet pomocou svojich nápadov a projektov, ktoré sú zamerané na cestovanie do vesmíru až po záchranu planéty. Jeho kontroverzné správanie niekoľkokrát ublížilo akciám automobilky Tesla, no nikdy takým spôsobom, ktorý by firmu položil na kolená.

V každom prípade je možno aj samotným investorom jasné, že niektoré vyhlásenia, či situácie môžu byť Elonom Muskom robené schválne za účelom zvýšenia povedomia o jeho nápadoch, projektoch a firmách.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom