Medzi asi najznámejších podnikateľov a vizionárov súčasnosti patrí jednoznačne Elon Musk. Jeho meno je spojené so spoločnosťami PayPal, SpaceX či automobilkou Tesla. Muska môžeme označiť aj ako milovníka vesmíru, nakoľko niekoľkokrát vyhlásil, že je veľká šanca na vytvorenie jednoduchého života na iných planétach. Okrem toho, že do niekoľkých vesmírnych projektov investoval, niektoré dokonca aj sám založil.

Elon Musk sa snaží meniť svet pomocou svojich rôznych projektov. Jeho priekopnícke nápady a projekty, od vesmírneho cestovania až po záchranu planéty, z neho právom robia jedného z najznámejších vizionárov súčasnosti.

Aerokozmická spoločnosť SpaceX a Tesla vo vesmíre

Najznámejším vesmírnym projektom je jednoznačne aerokozmická spoločnosť SpaceX. Túto spoločnosť založil Musk v roku 2002 z peňazí, ktoré zarobil predajom svojho podielu v systéme PayPal. Spoločnosť vyvinula raketové nosiče Falcon 1 a Falcon 9, ťažkú nosnú raketu Falcon Heavy a kozmickú loď Dragon, pričom začala aj s komerčným vypúšťaním telekomunikačných družíc.

Zobraziť celú galériu (5)
Medzi najznámejších podnikateľov a vizionárov súčasnosti patrí jednoznačne Elon Musk. Jeho meno je spojené so spoločnosťami PayPal, SpaceX, či automobilkou Tesla, SITA

Spoločnosť aktuálne vyvíja druhú generáciu kozmickej lode Dragon, ktorá bude mať dve verzie. Pôjde o nákladnú a pilotovanú verziu, pričom bude disponovať aj superťažkým raketovým systémom BFR. Cieľom Elona Muska a spoločnosti SpaceX je znížiť náklady na cestovanie do vesmíru a tým umožniť ľudstvu kolonizáciu planéty Mars.

Navyše sa dlhodobo snaží o skonštruovanie rakety, ktorá by bola schopná opakovaných štartov, čo by opäť znížilo náklady na cesty do vesmíru. SpaceX má za svoju históriu množstvo úspechov, ktoré určite stoja za povšimnutie. V roku 2008 sa raketa Falcon 1 stala prvou súkromnou raketou, ktorá sa dostala na obežnú dráhu.

Neskôr sa SpaceX stala prvou súkromnou spoločnosťou, ktorej sa podarilo úspešne vyniesť kozmickú loď na obežnú dráhu a pristáť  s ňou. V roku 2012 sa stala prvou súkromnou spoločnosťou, ktorá poslala svoju loď k Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS). Úspech z roku 2017 spočíval v tom, že sa opätovne podarilo použiť kozmickú loď (Dragon C 106), pričom pri druhom lete bola väčšina systémov pôvodná.

Zobraziť celú galériu (5)
Na príkaz Elona Muska bol nákladom rakety aj červený model Tesla Roadster s figurínou v SpaceX skafandri, ktorú nazvali „Starman“. Zdroj: SITA

Medzi najznámejšie momenty patrí určite aj ten z minulého roka.  Vo februári 2018 spoločnosť SpaceX vypustila svoju raketu Falcon Heavy na skúšobný let do vesmíru. Na príkaz Elona Muska bol nákladom rakety aj červený model Tesla Roadster s figurínou v SpaceX skafandri, ktorú nazvali „Starman“. Muskov SpaceX konkuruje napríklad aj spoločnosti Blue Origin, ktorú riadi zakladateľ spoločnosti Amazon, Jeff Bezos.

Život na Marse

Musk je presvedčený o tom, že vo vesmíre je možné obsadiť niektoré planéty so zámerom vytvoriť život pre ľudí. Môžeme povedať, že jeho plán je vytvoriť z ľudí „medziplanetárny druh“, ktorý by kolonizoval napríklad planétu Mars. Jeho cieľom v nasledujúcom storočí je priviesť na Mars až milión ľudí.

Elon Musk má smelé plány, pričom sa v roku 2017 podľa portálu Space.com vyjadril, že už v roku 2022 plánuje na Mars vyslať prvých robotov a v roku 2024 aj prvých ľudí. Počíta sa s tým, že kolonisti budú používať raketu s názvom BFR (Big Falcon Rocket), ktorá by mala nahradiť celú sériu Falcon.

Nová raketa, ktorá nahradí súčasnú sériu

Cieľom BFR je mať jednu multifunkčnú loď, ktorá nahradí Falcon Heavy, zatiaľ najsilnejšiu raketu na svete, všestrannú raketu Falcon 9, ktorá dokáže pristáť na Zemi, či kozmickú loď Dragon, ktorá sa dokáže dostať k Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS). BFR je navrhnutá tak, aby vydržala obrovskú záťaž a zároveň, aby bola schopná vyniesť ťažký náklad, informuje portál rte.ie. Prvé orbitálne testy sa odhadujú na rok 2020.

Zobraziť celú galériu (5)
Big Falcon Rocket má nahradiť celú sériu Falcon, vrátane najsilnejšej Falcon Heavy, ktorá sa nachádza na obrázku, SITA

Elon Musk sa zameriava aj na cestovanie v rámci našej planéty. Jeho predstava je, že cesta zo Šanghaja do New Yorku by mohla trvať len 39 minút. Ako je to možné? Je to všetko súčasť Muskovej vízie raketového cestovania.

Práve BFR by sa mala stať dopravným prostriedkom, ktorý bude schopný dopraviť cestujúcich kamkoľvek na svete za menej ako hodinu. Náklady na cestovanie by mali byť približne rovnaké, aké sú v súčasnej leteckej doprave.

Vesmírny internet?

Elon Musk má v pláne obklopiť Zem 12 000 vysokorýchlostnými internetovými satelitmi. Projekt Starlink má zabezpečiť až o 50 % vyššiu rýchlosť, akú poskytujú súčasné optické káble. Cieľom je priniesť lacný a rýchly internet aj do vzdialených oblastí, lietadiel, lodí či automobilov. Navyše má umožniť videokonferencie či hranie online hier takmer bez oneskorenia.

S projektom sa začalo už tento rok v máji, kedy raketa Falcon 9 vyniesla do vesmíru prvých 60 satelitov. SpaceX však nemá veľa času, nakoľko ju licencie od amerických úradov zaväzujú vypustiť do vesmíru v priebehu najbližších šiestich rokov až okolo 2 200 satelitov.

Zobraziť celú galériu (5)
Satelity vyvezie do vesmíru raketa Falcon 9, pričom do jej nákladného priestoru sa ich zmestí až 60, SITA

Starlink by vraj dokonca mohol výrazne pomôcť finančným inštitúciám sprostredkovať informácie o vzdialených finančných trhoch podstatne rýchlejšie, ako to umožňujú súčasné moderné technológie. Podľa portálu TheVerge.com sa má celý projekt dokončiť v roku 2027. Každý satelit má pritom mať hmotnosť až okolo 227 kilogramov, pričom by mal mať veľkosť kancelárskeho stola. Nasadiť sa majú na obežnú dráhu vo vzdialenosti okolo 440 kilometrov od Zeme.

Najväčší vizionár dneška nás môže v budúcnosti prekvapiť ešte viac

Projekty Elona Muska sa nezameriavajú len na vesmírnu oblasť. Jeho záujmy siahajú aj do iných oblastí, medzi ktoré patrí napríklad elektrická energia s automobilkou Tesla, telekomunikácie, doprava, zdravotná starostlivosť, infraštruktúra či umelá inteligencia.

Nech sú však Muskove nápady akokoľvek nepredstaviteľné, jedno je isté. Snaží sa zmeniť a zároveň aj zlepšiť svet, pričom myslí aj niekoľko rokov dopredu. To si väčšina z nás nevie ani predstaviť, a tak nám neostáva nič iné, len čakať, čo nás v budúcnosti čaká.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom