Ťahová stratégia Strategic Mind: Blitzkrieg od ukrajinského štúdia Starni Games sa už nachádza na platforme Steam. Cieľom hry je obsadiť vojskami Adofla Hitlera Moskvu, no mnohí ju považujú ako propagandu fašizmu, píše portál GameWorldObserver.

Hry z obdobia druhej svetovej vojny nie sú žiadne tabu a stretávame sa s nimi pomerne často. Nacistické symboly či reálne osoby z týchto čias sa však už tak často v hrách neobjavujú. Samozrejme, nájdeme výnimky ako napríklad Wolfenstein, v ktorých sa Hitler objavuje pomerne často a kde sa dokonca objavil aj známy nacistický symbol.

Ako píše vývojárske štúdio na Steame, hráč bude viesť nemeckú armádu k horko-sladkým víťazstvám v Európe.

Niektorí vyššie postavení funkcionári rôznych štátov však majú s hrou problém. Senátor Franz Klintsevič tvrdí, že hra porušuje zákon o internalizácii na celom svete, pretože propaguje fašistickú ideológiu, čo je trestný čin. Obvinenia padli počas televízneho vysielania na kanáli Rusko 1.

Po týchto vyjadreniach bol vývojárom zablokovaný prístup k ich YouTube kanálu a z facebookovej stránky im zmazali fotografiu, na ktorej sa nachádzal Hitler. Štúdio Starni Games sa však k tejto situácii okamžite vyjadrilo na Reddite.

Vo vyjadrení píšu, že sa žiadnym spôsobom nesnažia propagovať ani oslavovať nacistickú ideológiu a skutky Adlofa Hitlera dôrazne odsudzujú. Strategic Mind: Blitzkrieg je historická hra s alternatívnymi možnosťami vývoja histórie, čiže samotný hráč môže prehrať a v takomto prípade obsadia sovietske jednotky Reichstag.

V opačnom prípade sa v hre objaví alternatívna situácia prehliadky nemeckej armády na Červenom námestí v Moskve.

Starni Games/Steam

Takisto boli z názvu hry odstránené všetky zakázané historické symboly. Štúdio Starni Games sa venuje vývoju historických hier, napríklad v hre Strategic Mind: The Pacific môžeš prežiť vojnu medzi USA a Japoncami. Tu si však môžeš vybrať, za ktorú stranu chceš bojovať. V Strategic Mind: Blitzkrieg sa dá  hrať len za nemeckú stranu a práve toto zrejme mnohí považujú za „problém a propagandu“.

Starni Games/Steam

Recenzie na hru na Steame sú však zväčša pozitívne. Aktuálne stojí Strategic Mind: Blitzkrieg 34 € a ponúka viac ako 80-hodinový príbeh, v ktorom odohráš množstvo historických, ale aj fiktívnych bitiek.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom