SpaceX doteraz vyniesol na orbitálnu dráhu Zeme niekoľko stoviek satelitov Starlink, ktoré majú už v tomto roku zabezpečiť globálne pokrytie internetom. Spoločnosť chce vytvoriť obrovskú konšteláciu týchto zariadení, ktorých na orbite neustále pribúda. Včera malo dôjsť k ďalšiemu odpáleniu rakety a vyneseniu novej várky satelitov, no štart Falconu 9 zastavil problém. SpaceX kvôli chybe na 2. stupni rakety zastavil včerajší štart. Ďalšiu možnosť má dnes popoludní, kedy môže na orbitu vyniesť ďalšie satelity Starlink, informuje Space.

Pôvodným plánom spoločnosti bolo vyslať Falcon 9 s týmito satelitmi ešte včera poobede, kedy mala raketa odštartovať z Mysu Canaveral. Nanešťastie sa však pred štartom objavila vážna chyba, ktorá spôsobila, že štart musel byť odložený o 24 hodín. Problém bol v komponente druhého stupňa rakety, konkrétne sa malo jednať o ventil, ktorý zapríčinil odklad misie na pondelok.

Na orbite pribudnú ďalšie desiatky satelitov Starlink

SpaceX chcel pôvodne vyniesť satelity ešte pred víkendom, no kvôli zlému počasiu musel misiu odložiť na neskôr. Testovanie pritom prebehlo ešte v piatok a štart sa mal uskutočniť v sobotu. Kvôli sledu udalostí sa však nakoniec dočkáme odpálenia rakety zrejme dnes poobede o 16:05, pokiaľ pôjde všetko podľa plánov. Doteraz sa spoločnosti podarilo dostať na orbitu Zeme 240 satelitov Starlink, ktoré však spôsobujú problémy astronómom pri pozorovaniach nočnej oblohy. Detailnejšie informácie sa dozvieš v našom rozhovore s uznávaným astronómom a astrofotografom z Česka.

Starlink

Nenechaj si ujsť
Už vieme, dokedy bude spustený internet cez Muskove kontroverzné satelity Starlink. SpaceX má aj rafinovaný biznis plán

Ďalšia várka 60 satelitov by mala byť dnes vynesená na eliptickú obežnú dráhu Zeme vo výške zhruba 212 až 386 km, informuje Spaceflightnow. Nakoniec sa však pomocou motorov presunú do výšky 550 km nad zemou. Pondelková misia sa však od predošlých štyroch štartov bude mierne líšiť. Predtým došlo k vypusteniu satelitov zhruba 61 minút po štarte, no dnes by mali byť satelity vypustené po 15 minútach od štartu počas preletu nad severnou časťou Atlantického oceánu.

Zdá sa tak, že dnešnej misii nebráni ani počasie, ani technické problémy a už poobede by sme sa mali dočkať ďalšieho štartu rakety, ktorá bude mať satelity Starlink uložené vo vrchnom stupni.

Po úspešnom vypustení by mal 1. stupeň rakety pristáť na lodi Of Course I Still Love You, ktorá sa bude nachádzať 630 km severovýchodne od Mysu Canaveral. Ďalšie 2 lode sa potom budú opäť pokúšať zachytiť obe polovice nosa Falconu 9. Celkovo tak pôjde o 5. misiu, ktorou SpaceX rozšíri konšteláciu o ďalšie desiatky satelitov a celkovo ich na orbite bude už 300.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom