Technologický gigant čelí obvineniam a podozreniam z napojenia na čínsku vládu v mnohých krajinách. Svoje pochyby nepriamo vyjadrila vo svojej správe aj SIS. Pred pár dňami sa však proti firme obrátila aj Zuzana Čaputová, pričom Huawei ostal zaskočený a kvôli bojkotu prezidentky SR prišiel o významnú spoluprácu. Podľa informácií FonTech.sk firma o ničom vopred nevedela a nemala ani priestor na obranu.

Huawei sa od jari minulého roka ocitá v krízovej situácii, ktorá ovplyvnila jeho fungovanie po celom svete. Zo strany USA čelí množstvu zákazov, kvôli ktorým stratil v polovici septembra prístup ku komerčným čipom a v priamom ohrození je teda aj výroba smartfónov. Okrem toho však Amerika nabáda svojich spojencov, aby nevyužívali telekomunikačné technológie Huawei v 5G sieťach.

Huawei je terčom obvinení po celom svete

Spoločnosť bola štátmi oficiálne označená za bezpečnostné riziko a podobný názor zdieľajú aj mnohé ďalšie krajiny sveta. Aj tie štáty, ktoré mu spočiatku vyjadrili podporu, sa po nátlaku USA proti nemu obrátili. Americký minister zahraničných vecí, Mike Pompeo, absolvoval aj cestu po vybraných európskych krajinách, s ktorými chcel uzavrieť memorandum o „čistých“ 5G sieťach, teda bez využitia technológií Huawei a iných čínskych dodávateľov.

Dohodu podpísalo Slovinsko, no pri návšteve susedného Česka Pompeo nepochodil. Česi chcú dať Huawei šancu aj napriek prvotným obvineniam a obavám, ktoré vyjadrili ešte v roku 2018. Slovenská informačná služba vo svojej nedávnej správe taktiež potvrdila obavy z čínskej, ale aj ruskej aktivity na našom území. Priamo však neboli v správe menované žiadne konkrétne spoločnosti.

Podľa správy SITA britský parlament potvrdil, že získal dôkazy o napojení Huawei na čínsku komunistickú stranu, ktoré mali byť získané od akademikov, zdrojov z telekomunikácií či odborníkov na kybernetickú bezpečnosť. O konkrétnych dôkazoch ale vláda neinformovala, zdôraznila len, že operátori majú odstrániť technológie Huawei aj zo svojich 5G sietí v skoršom termíne.

Pôvodne tak mali urobiť až o 7 rokov. V prípade rýchleho odstraňovania zariadení z infraštruktúry by mohli mať telekomunikačné spoločnosti obrovské problémy. Viac sa dozvieš v tomto článku.

Čínska spoločnosť predstavuje podľa prezidentky riziko

Slovensko doteraz Huawei nespájalo s čínskou komunistickou stranou ani s bezpečnostným rizikom, ktoré má gigant podľa iných krajín predstavovať. Štát k tejto téme pristupuje opatrne. Pred dvomi dňami sa však objavili prekvapivé správy o bojkote konferencie Globsec prezidentkou SR, ktorá sa jej nechcela za prítomnosti Huawei zúčastniť.

Podľa českého Deníka N prišla kritika voči spoločnosti aj zo strany českej eurokomisárky Věry Jourovej. Detailné informácie nájdeš v tomto článku. Gigant bol z konferencie vylúčený a voči obvineniam sa bránil. Nečakaná situácia sa vyostrila a nakoniec bola spolupráca Huawei a Globsecu ukončená.

Huawei sa nestihol ani brániť a prišiel o významnú spoluprácu

Naša redakcia zisťovala ďalšie informácie priamo u spoločnosti Huawei, ktorá opakovane odmieta akékoľvek obvinenia aj zo strany prezidentky SR. Vo vyjadrení pre redakciu FonTech.sk Huawei informoval, že o zrušení spolupráce nebol informovaný.

Zo strany kancelárie prezidentky sme o zrušení spolupráce neboli informovaní a teda ani sme nemali možnosť diskusie. Boli sme v kontakte iba s tímom Globsecu,“ vyjadrila sa pre redakciu FonTech.sk, Mariana Trstiková z Huawei.

Bojkot zo strany Zuzany Čaputovej pritom prišiel nečakane, firma totiž nemá sporné vzťahy so slovenskou vládou a jej predstaviteľmi. Hlava štátu tak svojim rozhodnutím Huawei prekvapila. Ako bolo spomenuté, Slovensko doteraz priamo neobvinilo Huawei z napojenia na čínsku vládu a ani ho oficiálne neuvádza ako bezpečnostné riziko. Napriek tomu sa firma ocitla v takejto situácii.

„Huawei nemal nikdy žiaden konflikt s nikým z predstaviteľov štátnej moci. Huawei má stále otvorený a úprimný prístup k vláde štátu v ktorom pôsobí. Nemáme žiaden dôvod na konflikty,“ dodala zástupca Huawei vo vyjadrení pre našu redakciu.

Spoločnosť sa vo svojom vyjadrení ohradila voči obvineniam a podľa našich informácií bola aj nedávno ukončená spolupráca s Globsecom bez akýchkoľvek problémov.

Spolupráca pred a aj počas Globsec konferencie bola bez akýchkoľvek problémov. Držíme si vysoký bezpečnostný štandard našich produktov a veríme, že Globsec si je vedomý toho, že naša technológia neobsahuje žiadne bezpečnostné riziko.,“ informovala FonTech.sk Mariana Trstiková.

Napriek dobrým vzťahom so Slovenskom Huawei o bojkote nielenže vopred nevedel, no nedostal ani priestor na vyjadrenie a obranu. Huawei redakcii FonTech.sk potvrdil, že nemal možnosť oficiálne komunikovať vyjadrenia na svoju obranu. Po 14 rokoch pôsobenia v našej krajine sa tak Huawei dočkal odmietnutia a bol obvinený aj bez relevantných dôkazov.

Neradi by sme sa nechali zatiahnuť do ničím nepodložených konšpiračných teórií, ktoré sú založené na neoveriteľných tvrdeniach,“ informoval Huawei vo svojom predošlom vyjadrení pre FonTech.sk.

Celá situácia je prinajmenšom kontroverzná. Bez predošlých upozornení a vyjadrení obáv sa tak Huawei stal terčom aj u nás na Slovensku, ktoré ho ale doteraz oficiálne ako hrozbu nevníma. Začiatkom tohto roka navyše vydala EÚ po dohode s členskými štátmi súbor opatrení pre bezpečné 5G, ktoré majú predchádzať rizikám pri budovaní novej generácie mobilných sietí.

Únia zároveň členským štátom odporučila, aby neboli pri budovaní 5G využívané technológie spoločností, ktoré sú považované za riziko. Hoci tým priamo neobvinila žiadnu konkrétnu spoločnosť, nepriamo mohla narážať práve na čínske spoločnosti, ktoré sú jednými z najväčších dodávateľov technológií aj pre 5G. Na záver ešte dodáme, že v prípade budovania 5G sietí v SR je spolupráca s Huawei rovnako veľmi zaujímavá.

Oficiálne vieme, že Orange využije konkurenčné riešenia od Nokie, no pri spustení testovacej komerčnej prevádzky 5G od O2 pred pár dňami sme sa dozvedeli, že tento operátor skúša popri zariadeniach od Nokie, Ericssonu a ZTE aj tie od Huawei.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú