Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Čínski vedci otestovali na obežnej dráhe Zeme jedinečnú družicu so spomaľovacou plachtou. Ako informuje Interesting Engineering, táto technológia má potenciál vyriešiť alebo aspoň zásadne pomôcť v problematike vesmírneho odpadu, ktorý čoraz viac ohrozuje nielen samotné satelity, ale tiež astronautov na Medzinárodnej vesmírnej stanici.

Narastajúci problém

Ľudstvo vynieslo doteraz na orbitu Zeme približne 9 000 družíc, z ktorých väčšina už ukončila svoju prevádzku a viac nefungujú. Z takýchto kusov techniky sa stáva nebezpečný vesmírny odpad, ktorý sa môže časom zraziť s iným objektom a vytvoriť tak tisícky ďalších úlomkov, ktoré následne ohrozujú funkčné družice a vesmírne stanice.

Družicu vyniesli do kozmu nedávno na rakete Dlhý pochod 2 (Čchang-čeng 2) a úspešne odskúšali rozprestrieť jej plachtu, ktorá má pomôcť s postupným zbrzdením zariadenia. Plachta dosahuje plochu 25 m2 a zásadne zvyšuje aerodynamický odpor – aj na nízkej obežnej dráhe Zeme sa totiž nachádza veľmi riedka vrstva vzduchu spôsobujúca orbitálnu degradáciu.

Zobraziť celú galériu (2)
Freepik/NASA/Úprava redakcie

Plachta tohto satelitu skôr pripomína membránu, keďže je hrubá len ako desatina priemeru ľudského vlasu, vysvetľuje SAST. Zariadenie otestovali na poslednom stupni rakety, ktorá ho vyniesla do vesmíru a po minutí paliva vážila približne 300 kg. Jedná sa pritom o pomerne lacný a efektívny spôsob zničenia družice či zvyšku rakety, ktorý dokončil svoju úlohu.

Špecifický problém Číny

Hľadanie riešenia takéhoto problému je obzvlášť dôležité práve pre Čínu, ktorá je v mnohých prípadoch známa najmä svojim ľahkovážnym prístupom napríklad práve k použitým častiam rakiet. Tie často dopadávajú aj na obývané oblasti, avšak to platí predovšetkým pre ich prvé stupne oddelené chvíľu po štarte a žiadne plachty im nepomôžu.

Takéto membrány sa týkajú stupňov rakiet, ktoré sa dostali až do vesmíru. Ideálnym príkladom je zvyšok rakety z roku 2014, ktorý patril takisto Číne a v tomto roku narazil do Mesiaca. Astronómovia si ale pôvodne mysleli, že patrí tento zvyšok rakety spoločnosti SpaceX a jedná sa o kus rakety Falcon 9.

ESA

Metódy pre elimináciu či prevenciu tvorby vesmírneho odpadu vyvíjajú viaceré krajiny. Vlastnú technológiu testuje aj Japonsko, ktoré pripravuje satelit s drevenou konštrukciou. Okrem toho padlo aj množstvo návrhov, ako obrovské siete zachytávajúce menšie úlomky či regulácie za účelom zamedzenia ďalšej tvorbe odpadu.

Práve prevencia je ale najefektívnejším riešením celého problému, keďže následné odstraňovanie z orbity je nákladné a bez dotácií finančne neúnosné. Väčšie satelity síce obsahujú množstvo vzácnych a drahých materiálov, avšak cena ich dopravenia naspäť na Zem zásadne ich hodnotu prevyšuje.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú