Takmer všetky planéty nášho hviezdneho systému majú svoju os otáčania naklonenú, avšak určiť, kedy a ako k ich nakloneniu došlo, je problematické.

Rovnako je na tom aj Zem, avšak nová štúdia odhaľuje, kedy došlo k ešte drastickejšiemu nakloneniu, informuje Science Alert.

Dáva nám ročné obdobia

Nová štúdia, ktorú výskumný tím zverejnil v Nature Communications, skúma vzorky vápenca staré 65,5 až 100,5 miliónov rokov. Tie pochádzajú až z geologického obdobia kriedy, kedy sa na planéte prechádzali gigantické dinosaury.

Fosílie baktérií, ktoré sa vo vápenci nachádzali, formovali reťazce magnetitu. A keď Zem začne svoje magnetické generované vonkajším jadrom meniť, tieto zmeny sú ukladané práve v mineráloch, ako je magnetit.

Eavor

K nakloneniu Zeme podľa získaných údajov zo vzoriek, ktoré odobrali v Taliansku, došlo pred 84 miliónmi rokov, píše Tokyo Tech News. V skutočnosti však nešlo o zmenu magnetického poľa, ale vonkajšieho plášťa Zeme.

Všetko sa posunulo

Čo sa v skutočnosti stalo je, že sa vonkajší obal Zeme naklonil. Samotné magnetické pole sa síce nepohlo, avšak minerály voči nemu zmenili svoju polohu a začali tak zaznamenávať rozdielne magnetické „dáta“.

Celkovo sa Zem naklonila o ďalších 12 stupňov, avšak táto odchýlka sa napravila pomerne rýchlo. Už o do piatich miliónov rokov sa vrátila naspäť do normálu, pričom Taliansku s magnetickými minerálmi vykonalo cestu smerom k rovníku a následne naspäť.

ESA

Tím vedcov, ktorý je za štúdiu zodpovedný, zároveň dodal, že naklonenie v období kriedy predchádzajúce štúdie neidentifikovali len preto, lebo nezhromaždili dostatočné množstvo dát. Odborníci nazvali túto udalosť aj „kozmické jojo“.

Zmení sa aj magnetické pole

Zmenám však čelí aj magnetické pole Zeme a vedci len nedávno našli oveľa viac dôkazov o tom, ako mení silu aj smer v pravidelných cykloch. To sa podľa nich mení každých 200 miliónov rokov, pričom vedci sa snažia tieto procesy študovať už celé desaťročia.

Magnetické pole je pritom extrémne dôležité pre život na planéte, keďže ju okrem iného chráni pred žiarením z vesmíru, najmä zo Slnka. Vzniká pohybom roztaveného železa, ktoré sa nachádza 3 000 km pod povrchom.

rost9/freepik

Zdá sa tiež, že magnetické pole sa teraz mení oveľa rýchlejšie a častejšie, ako sme pôvodne predpokladali a to až 10-násobne. Uvedené zistenia sú dôležité aj z dôvodu, že rýchle zmeny oslabujú magnetické pole Zeme, čo znamená, že z vesmíru na našu planétu môže prenikať oveľa viac rádioaktívnych prvkov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú