Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

S rozmachom sociálnych sietí a internetu narážame na zásadný problém. Na obľúbených sociálnych sieťach a internetových platformách môže v podstate každý napísať takmer čokoľvek.

Aj to je jeden z dôvodov, prečo sa hoaxy a dezinformácie šíria na internete ako huby po daždi, čo dokazuje aj nedávna analýza. Z jej výsledkov vyplýva, že konšpiračným teóriám sa na YouTube darí aj napriek snahe tejto platformy o sprísňovanie pravidiel. Na tému upozornila Česká televízia na svojom webe.

YouTube pomohol pri šírení dezinformácií

Ako ďalej upozorňuje v tlačovej správe Univerzita v Sydney, v rámci výskumu odborníci skúmali komentáre na YouTube k videám nachádzajúcim sa na oficiálnych spravodajských kanáloch.

Skúmali komentáre nachádzajúce sa pod tromi videami súvisiacimi s ochorením COVID-19, v ktorých vystupoval americký obchodný magnát Bill Gates. Tie sa nachádzajú na oficiálnych kanáloch Fox News, Vox a China Global Television Network.

V čase extrakcie údajov, teda v období od 5. apríla 2020 do 2. marca 2021, sa pod každým videom nachádzalo 13 000 až 14 500 komentárov. Celkovo tak bolo preskúmaných 38 564 komentárov, pričom kvalitatívna analýza ich obsahu ukázala, že v komentároch ku každému videu dominujú rôzne konšpiračné vyhlásenia.

Drvivá väčšina komentárov súvisela s údajnou skrytou agendou Billa Gatesa, jeho úlohe pri vývoji a distribúcii vakcín, jeho spojeniu s odsúdeným sexuálnym delikventom Jeffrey Epsteinom, ovládania ľudí prostredníctvom mikročipov, nebezpečenstve 5G sietí a v neposlednom rade aj teórie o tom, ako sa Gates snaží prevziať moc nad svetom v rámci „nového svetového poriadku“.

Komentáre na YouTube
Konverzačné stratégie použité v komentároch na YouTube. University of Sydney

Vo výsledku tak štúdia naznačuje, že v období pandémie COVID-19 mohli komentáre na YouTube zohrať kritickú, ale za to do dnešných dní podceňovanú rolu pri šírení a rapídnom náraste vzniku konšpiračných teórií. Platforme tak nepomohli ani nové pravidlá na moderovanie obsahu, ktoré do platnosti vstúpili práve v tomto období.

Moderovanie komentárov

Výskumníci preto navrhujú, aby YouTube výrazným spôsobom zmenil svoju politiku a spôsob moderovania obsahu a nespoliehal sa výhradne na automatizované systémy. Analýza totiž ukázala, že obsah komentárov zostáva prakticky bez akejkoľvek hlbšej kontroly.

Dôkazom je aj fakt, že mnoho komentárov, nachádzajúcich sa pod zmieňovanými videami, porušuje zásady a pravidlá používania YouTube.

Freepik

Zmena je nevyhnutná

YouTube by preto podľa nich mal zvážiť zmeny, ktoré by reagovali na konverzačné stratégie využívané autormi a šíriteľnými rôznych konšpiračných teórií. Odborníci uvádzajú, že aby sa obľúbená platforma vysporiadala s týmto neduhom, musí venovať pozornosť konverzačným stratégiám, ktoré sa vyhýbajú automatickým detekčným systémom.

V závere odborníci naliehajú na YouTube, aby pre spravodajské kanály vypracoval určité pokyny, na základe ktorých sa odhalia aj stratégie využívané konšpirátormi, ktoré sú pre automatické detekčné systémy neviditeľné.

Navrhujú tiež vypnúť funkciu komentárov pri videách s „vysokým stupňom verejného záujmu, aby sa zabezpečilo, že nedôjde k nárastu šírenia konšpiračných teórií.“

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú