Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

V správe sú materiály SITA.

S rozmachom sociálnych sietí a internetu naráža spoločnosť na zásadný problém. Na Facebook, ale aj ostatné sociálne siete, môže ktokoľvek napísať prakticky čokoľvek, nezávisle na tom, či sa jedná o pravdivú informáciu, alebo úplný výmysel.

Najmä v prípade ľudí, ktorí majú nižšie vzdelanie, slabšie rozvinuté kritické myslenie alebo nedokážu, či len nechcú konzumované informácie overovať, potom môže záplava hoaxov a dezinformácií viesť k až k podpore antisystémových strán či hnutí, konzumácii neoverených liekov alebo odmietaní vakcín (a v tomto prípade nehovoríme len o tých proti koronavírusu, ale napríklad aj povinného očkovania neplnoletých).

Pre príklady v posledných rokoch nemusíme ísť ďaleko – politici Smeru-SD šíriaci čisté výmysly, útok na Kapitol v USA, dezinformácie počas pandémie COVID-19 alebo deformovaná realita o ruskej vojenskej invázii na Ukrajine, kedy podľa prieskumu až každý tretí z nás verí, že za útokom nie je Putin, ale „naše“ NATO.

Zasahovať musí už aj štát

Po začiatku vojny sme videli rozhodnutia jednotlivých krajín, ktoré sa rozhodli vypnúť ruské televízie na našom území, pretože šírili Putinovu propagandu. Neskôr toto rozhodnutie prišlo aj na úrovni celej EÚ.

Písali sme aj o NBÚ, ktorý (dočasne) zablokoval niekoľko konšpiračných webov vrátane Hlavných správ a Infovojny a určitú prácu pri vysvetľovaní hoaxov robí aj slovenská polícia, ktorá tvrdí, že vlani „vyvrátila“ vyše 200 hoaxov.

Veľký útok na dezinformácie teraz chystá aj Remišovej Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI). To vyhlásilo novú výzvu vo výške 200-tisíc eur, ktorou podporí boj proti dezinformáciám, hoaxom a zlepšovanie mediálnych a digitálnych zručností, píše SITA.

Rozdajú peniaze

Výzva nadväzuje na úspešnú vlaňajšiu výzvu za 120-tisíc eur, z ktorej získalo podporu sedem zaujímavých projektov na podporu kritického myslenia určených pre žiakov, učiteľov aj širokú verejnosť.

„Denno-denne sme vystavení dezinformáciám, hoaxom a klamstvám nepriateľskej propagandy, ktorých cieľom je manipulovať verejnú mienku a vnášať do spoločnosti chaos,“ uviedla ministerka a vicepremiérka Veronika Remišová (Za ľudí), podľa ktorej práve preto dlhodobo podporujú iniciatívy a projekty podporujúce kritické myslenie, zvyšujúce digitálnu gramotnosť a pomáhajúce ľuďom orientovať sa v záplave klamstiev a účelových manipulácií šíriacich sa najmä v online priestore.

Výzva vo výške 200-tisíc eur je podľa ministerstva určená na vzdelávanie a osvetové aktivity, kampane, ale aj na rozvoj kvalitnej žurnalistiky. O podporu sa môže uchádzať neziskový sektor, školy, univerzity, rozpočtové a príspevkové organizácie zriadené obcami a vyššími územnými celkami, ale aj podnikatelia či verejné výskumné inštitúcie.

Aktivity musia byť orientované na žiakov, študentov, učiteľov, zamestnancov verejnej správy alebo širokú verejnosť. Zamerané majú byť na zvyšovanie povedomia o dezinformačných kampaniach, vytváranie kreatívnych reakcií na hoaxy, podporu kritického myslenia, zvyšovanie mediálnej gramotnosti a pod.

Zapojiť sa do výzvy a poslať žiadosť o poskytnutie dotácie je možné do 21. augusta 2022.

Pred pár mesiacmi už predstavili zákon vyzývajúci sociálne siete

Určité kroky Remišová urobila už v apríli. Nový zákon z dielne rezortu sa bude vzťahovať na taký obsah, ktorého verejné šírenie napĺňa znaky skutkovej podstaty trestných činov. Ide napríklad o trestný čin podvodu, založenia, zosnovania a podporovania zločineckej alebo teroristickej skupiny, vlastizrady, sabotáže, vyzvedačstva, násilia proti skupine obyvateľov, či financovania terorizmu alebo viacerých extrémistických trestných činov, vymenúva SITA.

Cieliť má na tie dezinformácie a hoaxy, ktoré sa šíria prostredníctvom „informačných technológií“ – sem bude spadať online obsah, weby, videá, messengerové skupiny a podobne. Kľúčová má byť pritom povinnosť „poskytovateľov elektronických služieb“ znemožniť jeho ďalšie šírenie. V praxi by tak mohlo ísť o nástroj, ktorým polícia alebo štát prinúti Facebook vymazať určité statusy Slovákov.

TASR - Martin Baumann

„Budeme vyžadovať zodpovedný prístup platforiem, ktoré v prípade nefunkčného systému kontroly bude môcť štát aj sankcionovať,“ zdôraznila ministerka.

Hľadajú odborníkov, ktorí by hoaxy odhaľovali

Ministerstvo tiež hľadá „skúsených ľudí“, ktorí pomôžu pri odhaľovaní dezinformácií a hoaxov na internete. Uchádzači o pracovnú pozíciu pošlú elektronickú prihlášku do 9. augusta 2022 do podateľne ministerstva. Budúci záujemcovia budú vyhodnocovať projekty súvisiace s prevenciou proti dezinformáciám v internetovom priestore.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú