Výskumníci zostali v nemom úžase potom, ako zahliadli niečo, čo považovali za dôsledok zrážky dvoch obrovských planét. Ide totiž o prvý „dosvit“ alebo „afterglow“, dvoch obrovských planét, ktoré sa zrazili vo vzdialenom hviezdnom systéme. Na tému upozornil portál EuroNews.

„Dosvit“ vesmírnej kolízie

Ako ďalej píše portál TheGuardian, predpokladá sa, že pri tejto kataklizmatickej udalosti došlo k zničeniu dvoch ľadových obrov, pričom ich vzájomná kolízia vytvorila spŕšku trosiek a horúceho rotujúceho objektu, ktorý je potenciálne až 100-násobne väčší, ako planéta Zem.

Bing Image Creator

K objavu došlo neďaleko hviezdy podobnej Slnku známej ako ASASSN-21qj vzdialenej 1 800 svetelných rokov. Hviezda pritom vzbudila pozornosť astronómov ešte v decembri 2021, kedy s nevysvetliteľných dôvodov stratila značnú časť svojho jasu.

V novej štúdii publikovanej v žurnále Nature, vedci opäť preskúmali spomínanú hviezdu, pričom ich podrobná analýza zmien jasnosti ukázala, že najpravdepodobnejším vysvetlením toho javu je kolízia dvoch obrovských ľadových planét, ktorá vytvorila infračervenú žiaru zaznamenanú vesmírnymi teleskopmi. Pri tejto zrážke sa mali zraziť dve gigantické ľadové planéty zložené prevažne z vodíka a hélia, ale tiež ťažkých prvkov ako kyslík, uhlík, dusík a síra.

Štúdia tiež ukázala, že 900 dní predtým, ako došlo k prudkému zníženiu jasu, hviezdny systém na infračervených vlnových dĺžkach zdvojnásobil svoj jas.

„Zvýšenie jasu na infračervených vlnových dĺžkach nám ukázalo, že v susedstve tejto hviezdy sa stalo niečo nezvyčajné…,“ uviedol astronóm Matthew Kenworthy.

Podrobná analýza týchto meraní najnovšie ukázala, že pozorovaný záblesk infračerveného žiarenia pochádza z nového objektu, vytvoreného zrážkou dvoch planét o veľkosti Neptúna. Na základe infračervených meraní tím odhaduje, že tento obrovský rotujúci objekt mal po dobu troch rokov teplotu viac než 700 °C. Napokon sa však aj tento objekt ochladí a vytvorí v blízkosti hviezdy novú planétu.

„Naše výpočty a počítačové modely naznačujú, že teplota a veľkosť žeravého materiálu, ako aj čas, ktorý žiara (dosvit) trvala, sú v súlade s kolíziou dvoch ľadových obrovských exoplanét,“ spoluzakladateľ Dr. Simon Lock

Bing Image Creator

Predpokladá sa, že mrak prachu sa o tri roky neskôr presunul pred hviezdu, čo spôsobilo zníženie jej jasu na viditeľných vlnových dĺžkach. Výskumníci očakávajú, že prach sa začne rozmazávať pozdĺž obežnej dráhy kolízie, čo by mali zachytiť pozemné aj vesmírne teleskopy.

Vzhľadom na to, že podľa akceptovaných teórií vedie kolízia dvoch planét, k vytvoreniu novej planéty, bude situáciu okolo tejto hviezdy ešte veľmi zaujímavé sledovať.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú