Vesmír sa podľa klasických predstáv mal navždy rozpínať do nekonečnej prázdnoty. Nová štúdia však naznačuje, že nás môže čakať oveľa dramatickejší osud než tichý chlad nekonečna. Výskumníci z Cornellovej univerzity, Šanghajskej Jiao Tong univerzity a ďalších inštitúcií zverejnili model, podľa ktorého nás nečaká večná expanzia, ale kolaps. Pôjde o takzvaný Veľký kolaps, ktorý by mohol nastať približne za 33,3 miliardy rokov.

Opäť temná energia

Vzhľadom na to, že náš vesmír má momentálne asi 13,8 miliardy rokov, znamená to, že naša „kozmická rezerva“ predstavuje ešte približne 20 miliárd rokov predtým, než sa všetko zrúti späť do jedného bodu A. Čo je ešte prekvapujúcejšie, maximum rozpínania by malo prísť už o 7 miliárd rokov. Po ňom začne vesmír pomaly ustupovať späť.

Základ celej teórie stojí na našom chápaní temnej energie – záhadnej zložky, ktorá tvorí asi 70 % vesmíru a spôsobuje jeho zrýchľujúce sa rozpínanie. Dlhé roky fyzici predpokladali, že temná energia sa správa ako konštantná sila. Teda rovnomerne tlačí na tkanivo priestoru a spôsobuje jeho nekonečnú expanziu. Lenže novšie dáta z pozorovaní naznačujú, že veci môžu byť oveľa zložitejšie.

temná hmota
NASA

Alternatívna predikcia

Nový model, ktorý vedci navrhli, kombinuje hypotetickú ultraľahkú časticu známu ako axión s tzv. negatívnou kozmologickou konštantou. Ak to znie zložito, predstav si vesmír ako obrovskú gumu: najprv sa naťahuje, až kým napätie nedosiahne kritickú hranicu. Potom sa začne vracať späť, presne ako keď pustíš natiahnutú gumičku.

Podľa tejto predstavy sa bude vesmír ešte nejaký čas rozpínať, a to až do bodu, keď dosiahne o približne 69 % väčší objem než dnes. Potom však začne kontrakcia. Najskôr bude pomalá, no postupne sa zrýchli, až kým sa v posledných momentoch všetko nezrúti späť do jedného bodu.

Vedci však upozorňujú, že ich predikcia má veľké odchýlky a nejde o definitívnu odpoveď. Model závisí od mnohých neoverených predpokladov, najmä od existencie negatívnej kozmologickej konštanty, ktorú zatiaľ nikto priamo nepozoroval. Okrem toho sú stále možné aj alternatívne scenáre, vrátane nekonečnej expanzie.

To, že vesmír sa po celých 13,8 miliárd rokov rozpína je dnes brané ako známy fakt.
Wikipedia

Ostáva 20 miliárd rokov

Čo však robí túto štúdiu skutočne prelomovou, je fakt, že prináša konkrétnu a testovateľnú predpoveď. O niekoľko rokov totiž odštartujú ďalšie veľké kozmologické projekty, ktoré by mohli výrazne spresniť merania temnej energie. Tie budú môcť potvrdiť alebo vyvrátiť teóriu Veľkého kolapsu.

A hoci nám ostáva ešte 20 miliárd rokov, než by podľa tohto modelu mal nastať definitívny koniec, ide o fascinujúce zamyslenie nad naším miestom vo vesmíre. Pre porovnanie, zložitý život na Zemi existuje len asi 600 miliónov rokov, takže z pohľadu vesmíru máme pred sebou celú večnosť. Skôr než by začal proces zrútenia, Slnko už dávno zanikne a Mliečna dráha sa stihne zraziť s galaxiou Andromeda.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP