Spoločnosť Aeromine Technologies prišla s inovatívnym zariadením, ktoré je schopné dosiahnuť až o 50 % vyššiu efektivitu v porovnaní s inými obnoviteľnými zdrojmi. Ako informuje Interesting Engineering, okrem efektivity a konkurencieschopnosti poskytuje aj množstvo ďalších výhod, ako je napríklad znížená hlučnosť či šetrnosť voči iným živočíchom.

Zásadné výhody

Klasické veterné turbíny sú prevažne obrovské zariadenia alebo pomerne malé, čo značne obmedzuje ich použitie. Spoločnosť Aeromine Technologies však vyvinula nezvyčajnú turbínu, ktorá je schopná konkurovať fotovoltickým solárnym panelom a poskytnúť zelenú elektrickú energiu budovám aj bez toho, aby priniesli nevýhody tradičných veterných systémov.

Spoločnosť si svoju bezpohybovú metódu premeny vetra na elektrickú energiu si firma patentovala a je schopná za rovnakú cenu poskytnúť až o 50 % viac energie, než fotovoltické systémy. Kľúčom k efektivite je využitie a posilnenie konkrétneho vzduchového toku každej budovy a potrebujú len 10 % plochy v porovnaní so solárnymi panelmi, ktoré by boli potrebné pre produkciu rovnakého množstva elektrickej energie.

Aeromine

Tieto turbíny je možné použiť aj na väčších priemyselných či skladových budovách, pričom sú montované v protismere najčastejšieho vetra a dokážu pokryť 100 % energetickej spotreby takejto budovy.

Okrem energetickej efektivity ale systémy firmy Aeromine poskytujú aj iné výhody, ktoré sú skutočným lákadlom.

Turbíny na Marse

Veterné elektrárne sú neustále sa rozvíjajúcou sa oblasťou. Ako informuje portál SPACE, vedci prišli na to, že je možné tieto systémy použiť dokonca aj pri kolonizácii vesmíru a to aj na Marse, ktorý má síce veľmi riedku atmosféru, avšak napriek tomu poskytuje dostatočne silný vietor na to, aby na jeho povrchu vytvárali špeciálne veterné turbíny elektrickú energiu.

Bezpečnosť a hlučnosť

Zásadnou výhodou týchto inovatívnych turbín je bezpečnosť, keďže nespôsobujú nehody pre vtáctvo, čo je pre klasické turbíny veľký problém. Ďalšou výhodou je nízka hlučnosť, na ktorú sa často obyvatelia žijúci v blízkosti klasických veterných turbín sťažujú a podľa niektorých štúdií spôsobujú aj doteraz len málo chápané psychologické zmeny, spomína NLM. Presnejšie a novšie štúdie ale žiadnu spojitosť nenašli.

rawpixel.com/freepik (ilustračný)

Systémy Aeromine pozostávajú z 20 až 40 jednotiek na kraji budovy a spoločnosť podotýka, že 100 % pokrytie energetických potrieb budovy je možné dosiahnuť kombináciou s fotovoltickými panelmi. Pre niektoré budovy sa tak môže jednať o nečakanú záchranu, ktorá im pomôže oslobodiť sa od fosílnych zdrojov.

Obnoviteľné zdroje elektrickej energie stále prechádzajú intenzívnym vývojom a aj keď systémy Aeromine nie sú vhodné pre všetky použitie, nie je vylúčené, že sa v blízkej dobe objaví inovácia, ktorá dostane efektivitu veterných systémov na úplne novú úroveň a vyhovie tak ešte väčšiemu množstvu záujemcov, než doterajšie systémy – či už solárne alebo veterné.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú