Nové procesory Apple M1 sú na trhu už viac ako 2 týždne, no len pred pár dňami sa vývojárovi Alexandrovi Grafovi podarilo na novom Macu spustiť ARM verziu systému Windows 10 vo virtuálnom prostredí. Napriek tomu, že Microsoft tento proces stále oficiálne nepovoľuje, na internete sa objavili aj prvé benchmarky procesora od Apple so spusteným Windowsom, ktoré vo výkone porážajú aj Surface Pro X od Microsoftu, píše iMore.

Apple vymietol s Microsoftom podlahu

Od spustenia predaja nových MacBookov a Macov s procesorom M1, sa americká spoločnosť dočkala pozitívnych ohlasov z každého smeru, pričom v prvých benchmarkových testoch čip porazil dokonca aj nový desktopový iMac s Intel Core i9.

Vývojárov pochopiteľne ihneď zaujímalo, ako by si nové procesory poradili s ARM verziou systému Windows 10, ktorý spoločnosť z Redmontu poskytuje iba výrobcom zariadení s predinštalovaným Windowsom. Azda najznámejším zariadením s touto verziou systému je konvertibilný tablet, Surface Pro X.

Spustiť ARM verziu Windowsu 10 vo virtualizácii na Macu sa ale nakoniec pred pár dňami podarilo aj vývojárovi Alexandrovi Grafovi, ktorý to dokázal pomocou virtualizačného prostredia QEMU, emulujúceho prístup k hardvéru vrátane CPU a GPU, píše ZDNet.

Na fakt, že novým zariadeniam s procesorom M1 nič v spustení ARM verzie Windowsu 10 nebráni pritom upozornil už aj šéf softvérového inžinierstva Apple, Craig Federighi, v nedávnom v rozhovore pre portál ArsTechnica.

Jediným problémom je v tomto prípade neochota Microsoftu sprístupniť licenciu pre ARM verziu systému. Tento krok však môže mať aj svoje opodstatnenie, ktoré nepriamo odhalili novo uverejnené výsledky benchmarkoch GeekBench 4 a 5.

Pri týchto testoch totiž nové procesory dosiahli jednojadrové skóre 1288 bodov a viacjadrové skóre 5449 bodov, zatiaľ čo u modelu Surface Pro X s ARM procesorom Microsoft SQ2 sa tieto hodnoty pohybujú na úrovni 800 bodov v jednojadrovom teste a niečo málo cez 3000 bodov vo viacjadrovom benchmarku, upozorňuje portál MSPowerUser.

Pripomeňme si, že stále išlo o systém spustený v neoficiálne emulovanom prostredí. Výsledky tak na Microsoft neháždu zrovna najlepšie svetlo a bolo by zaujímavé sledovať, ako si nové MacBooky v benchmarkoch poradia pri spustení Windowsu 10 oficiálnou cestou.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP