Smerom k Zemi sa pomaly ale isto rúti veľký asteroid, ktorý je podľa vedcov jeden z najnebezpečnejších. Ako totiž informuje BBC Science Focus, šanca, že tento asteroid zasiahne Zem je väčšia, ako šanca, že človek nájde štvorlístok. So silou niekoľkých jadrových bômb má tento objekt potenciál na obrovskú katastrofu, vedci však prinášajú aj dobré správy.

Planetárna obrana musí zakročiť

Asteroid Bennu láka vedcov už dlhšiu domu, vďaka čomu sa ľudstvu podarilo preskúmať tento objekt zblízka vďaka vesmírnej sonde OSIRIS-REx. Toto zariadenie úspešne odobralo vzorky asteroidu a už zajtra sa má kapsula s týmto materiálom vrátiť naspäť na Zem. Podrobný výskum vzoriek pomôže pochopiť nielen históriu samotného asteroidu, ale tiež vývoj slnečnej sústave a v neposlednom rade aj Zeme.

Kým mnohé asteroidy nebezpečie pre Zem nepredstavujú, Bennu je jednou z viacerých výnimiek. Dobrou správou je, že má ku kolízii dôjsť až o 159 rokov. Už teraz má ľudstvo v rukách funkčnú metódu planetárnej obrany, ktorú otestovala NASA a je schopná odkloniť asteroidy včas, bezpečne a pomerne efektívne.

NASA/Goddard/University of Arizona

Zrážka navyše zatiaľ nie je zaručená, avšak vzhľadom na ničivú silu tohto objektu nebudú vedci riskovať. Bennu totiž dosahuje priemer až vyše 500 metrov a môže byť dostatočne silný na to, aby roztrhol kontinent.

Šanca je síce len 0,037 %, čo je však vzhľadom na možné následky viac než dosť a ešte väčšia pravdepodobnosť zrážky je predpovedaná na rok 2300, píše Universe Magazine.

Vzorky už máme

Vzorky sondy OSIRIS-REx nie sú prvé vzorky asteroidu, ktoré sa ľudstvu podarilo vo vesmíre odobrať. V roku 2020 totiž dopravila japonská sonda Hayabusa2 na Zem vzorky z asteroidu Ryugu. Takýto podrobný prieskum asteroidu je dôležitý nielen z vedeckého hľadiska, ale tiež obranného, keďže je pre úspešné odklonenie nebezpečného objektu dobré poznať jeho štruktúru.

Času bude menej

Momentálne vedcom ostáva takmer 160 rokov, avšak presnejšia trajektória bude známa až v roku 2135. Ľudstvo tak bude mať v skutočnosti len pod 50 rokov na to, aby asteroid odklonilo v prípade, že bude skutočne predstavovať riziko pre život na Zemi.

Misia DART však úspešne pozmenila orbitu asteroidu oveľa rýchlejšie a je navyše možné očakávať rôzne technologické pokroky, ktoré tento proces ešte väčšmi uľahčia.

Nie je vylúčené, že vedci prídu aj s oveľa efektívnejšími metódami, ktoré nebudú vyžadovať priamu zrážku sondy s asteroidom a miesto toho použijú výbušniny, lasery alebo vesmírny pohon.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP