Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Astronómovia upozorňujú na približujúcu sa kométu 12P/Pons–Brooks, ktorá bola po prvý raz objavená pred vyše 200 rokmi. Podľa portálu Live Science sa tento gigantický objekt práve pohybuje v blízkosti Slnka a došlo k jeho výbuchu a následnému rozpadu, ktorým podobné kométy často prechádzajú.

Zemi nič nehrozí

Kométa 12P/Bons–Brooks bude najbližšie k Zemi 21. apríla 2024, avšak pre našu planétu nepredstavuje žiadne riziko. Na tejto kométe je zaujímavé to, že ju mnohí z nás znovu neuvidia, keďže jej orbitálna periodicita je až takmer 70 rokov a z našej planéty bude možné jej blízky prelet opäť pozorovať až v roku 2095.

Táto kométa pred niekoľkými dňami opäť vybuchla a rozpadla sa na viacero menších úlomkov. Podľa odborníkov ide totiž o kryovulkanickú kométu, ktorá má v tomto prípade pevné jadro s priemerom úctyhodných 30 kilometrov a obsahuje ľad, prach a plyny, ktoré sú označované aj ako kryomagma.

Comet Chasers/Richard Miles

Keď sa takáto kométa priblíži k Slnku, v jej vnútri postupne narastá tlak a môže dôjsť k výbuchom, ktoré astronómovia pozorovali aj tentoraz, dodáva IFLScience. Chvost 12P/Bons–Brooks je dvojitý a astronómovia ho opisujú aj ako „rohy“, pričom za takýto nezvyčajný chvost pravdepodobne môže nepravidelné rozloženie rôznych typov hmoty v samotnom jadre kométy.

Kométa spred 50 000 rokov

Začiatkom roka rozjasnila oblohu aj nesmierne vzácna kométa, ktorá prelieta vnútrom sústavy len raz za 50 000 rokov. Kométu C/2022 E3 (ZTF) tak naposledy videli ešte neandertálci a je možné, že ju už ľudstvo znovu neuvidí.

Skutočný obor

S priemerom približne 30 km dosahuje táto kométa veľkosť slušného mesta a v prípade zrážky so Zemou by znamenala katastrofu, z ktorej by sa už ľudstvo nespamätalo. Pre porovnanie, asteroid, ktorý môže za vyhynutie dinosaurov a celosvetovú katastrofu, dosahoval priemer len asi 10 km, i keď jeho zloženie sa zásadne líšilo.

Dobrou správou však je, že zrážka v tomto prípade absolútne nehrozí a kométu bude možné pozorovať z bezpečnej vzdialenosti. Astronómovia okrem toho intenzívne a podrobne monitorujú aj kométu 29P/Schwassmann-Wachmann, ktorá je takisto kryovulkanická a už niekoľkokrát došlo k odvrhnutia materiálu z nej.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú