Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Iba pred mesiacom objavil japonský nadšenec astronómie Hideo Nishimura z mesta Kakegawa výnimočnú kométu, ktorá by mala byť už tento víkend viditeľná voľným okom. Ako uviedol Nicolas Biver z parížskeho observatória, ide o zriedkavý jav. Podľa jeho slov kométy zvyčajne nedosiahnu svoj vrchol viditeľnosti tak skoro po objavení. „Väčšina z nich je objavená mesiace, dokonca roky predtým, ako prejdú najbližšie k Slnku,“ povedal pre agentúru AFP.

Ako uvádza portál Science Alert, kométa Nishimura, ktorá nesie vedecký názov C/2023 P1, prejde najbližšie k Slnku 17. septembra. Potom prejde neškodne okolo Zeme vo vzdialenosti 125 miliónov kilometrov. Najľahšie však bude pre pozorovateľov hviezd kométu vidieť už túto sobotu a nedeľu, a to hlavne na severnej pologuli.

Podmienky na pozorovanie kométy

„Najlepšie je pozrieť sa na oblohu pred východom slnka severovýchodným smerom naľavo od Venuše, na jasnej oblohe, bez znečistenia,“ ujasnil Biver. Vesmírne divadlo si bez problémov môžu vychutnať aj ľudia s bežným ďalekohľadom. Ak to ale podmienky umožnia, kométu budeš môcť pozorovať aj voľným okom.

Zaujímavosťou je, že chvost kométy Nishimura je nazelenalý. Dôvodom je, že toto vesmírne teleso obsahuje podľa Bivera „viac plynu ako prachu“.

Kométu objavil už po tretíkrát

Túto novú kométu zbadal Hideo Nishimura, keď už prekročila obežnú dráhu Zeme, a to ešte predtým, než ju zaznamenali akékoľvek automatizované systémy. Je to už tretíkrát, čo pán Nishimura objavil kométu. Predtým našiel kométy s názvami Comet Nakamura-Nishimura-Machholz (C/1994 N1) a Comet Nishimura (C/2021 O1).

Pri nájdení sa kométa nachádzala v súhvezdí Blížencov a mala jas +10,4. To je približne 40-krát slabšie než hviezda, ktorú by sme sotva videli na oblohe voľným okom.

Vráti sa až okolo roku 2317

Dan Green z Central Bureau for Astronomical Telegrams porozprával portálu Space.com o kométe Nishimura a o tom, aká by mohla byť jej budúcnosť. „Nemyslím si, že by to bolo až také zlé,“ povedal. „Vyzerá to, že ide skôr o kométu, ktorá emituje veľa plynu a veľmi málo prachu.“

Táto rozdielnosť medzi kométami, ktoré sú plné prachu a takzvanými plynnými kométami, je dôležitá. Kométy s prachom majú svetlý hlavný útvar a svetlý chvost, ktorý vzniká vďaka odrážaniu slnečného svetla od prachu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú