Zdá sa, že Netflix to s bojom proti zdieľaniu účtov myslí vážne. Streamovacia platforma číslo jeden na vybraných trhoch začne skúšať novú funkciu, za ktorú si od používateľov bude pýtať príplatok k už tak najvyššiemu predplatnému na trhu spomedzi konkurencie, upozorňuje Bloomberg.

Pripravovaná novinka má používateľom už od začiatku augusta umožniť sledovať Netflix aj „mimo svojho domu“. To je síce možné aj teraz, po novom si však streamovacia služba za sledovanie mimo domácej adresy začne pýtať peniaze navyše.

Mimo hlavnej adresy už to nepôjde?

Každému účtu Netflixu na trhoch Argentíny, Dominikánskej republiky, Salvádoru, Guatemaly a Hondurasu bude nutné prideliť adresu, na ktorej bude možné daný účet využívať. Ak si používateľ bude chcieť obsah pozrieť mimo svojho bydliska, respektíve pridať do účtu aj inú adresu ako tú domácu, bude si musieť priplatiť približne 3 doláre (2,94 eur).

Nie je jasné, akým spôsobom chce Netflix kontrolovať dodržiavanie pravidiel, spoločnosť však už niekoľko týždňov zdôrazňuje, že využívanie jedného účtu osobami mimo rovnakej domácnosti je porušovaním používateľských podmienok.

Čítal si už? 
Netflix stratil historicky najviac ľudí. Jeho šéf sa spolieha už len na jednu vec

Pre každý balíček predplatného bude možné pridať iný počet dodatočných „domovských“ adries. Členom základného balíka 3-eurový príplatok umožní pridať jednu ďalšiu adresu, pre balík Štandard to budú dve adresy, no a pre predplatiteľov Premium zasa tri ďalšie adresy.

Používatelia budú môcť mimo bydliska Netflix naďalej využívať na mobilných zariadeniach, tabletoch aj notebookoch, obmedzenie sa má teda vzťahovať na smart televízory a herné konzoly. Tie však nemajú GPS, je teda otázne, ako chce Netflix všetko overiť. Predpokladáme, že my mohlo ísť skôr o zviazanie s IP adresou.

Podobný krok už Netflix vyskúšal, dopadol fiaskom

Obmedzenie sledovania na jednej adrese nie je pri Netflixe novinkou. Podobné opatrenia proti neoprávnenému zdieľaniu účtov spoločnosť skúšala iba nedávno a nedopadlo najslávnejšie.

Ešte začiatkom roka gigant v Čile, Kostarike a Peru predstavil novú funkciu, ktorá obmedzuje používateľov v prípade, že si rozdeľujú jeden účet a sledujú ho mimo jednej domácnosti. Takýmto používateľom Netflix umožnil zaregistrovať aj dvoch členov žijúcich mimo jednej adresy, samozrejme za príplatok.

Unplash

Nová funkcia sa medzi používateľmi nestretla s pochopením a viedla k veľkému zmätku. Viacerí používatelia boli službou vyzvaní na overenie účtu, prípadne na zaplatenie poplatku pre ďalších členov, iní predplatitelia výzvy ignorovali a nič platiť nemuseli.

Náhla zmena pravidiel sa nepáčila ani miestnym autoritám. Úrad pre ochranu voľnej hospodárskej súťaže a duševného vlastníctva v Peru napríklad vyjadril nespokojnosť nad nejasnou komunikáciou Netflixu a naznačil, že netransparentnosť novej funkcie možno považovať za diskrimináciu používateľa.

Prichádza o miliardy, možnosti sa začínajú míňať

Ani zdražovanie, ani lov na (ne)rodinné zdieľanie sa zatiaľ netýka Slovenska, no všetky kroky Netflixu naznačujú, že nepotrvá dlho a za služby streamovacieho giganta si z najväčšou pravdepodobnosťou priplatíme aj v našom regióne.

Netflix zdieľanie účtov považuje za nepriateľa vlastného pokroku, a to aj napriek tomu, že ešte pár rokov dozadu predstavitelia služby na podobné praktiky používateľov sami vyzývali.

Zásadný obrat vo filozofii nastal po zlých hospodárskych výsledkoch, kvôli ktorým Netflix pristúpil k viacerým radikálnym krokom – okrem rušenia projektov a prepúšťania expresne rozbehol aj prípravu lacnejšieho predplatného s reklamami.

Spoločnosť teraz tvrdí, že zdieľanie účtov neoprávnene využíva približne 100 miliónov používateľov, kvôli čomu gigant každý rok prichádza o miliardy. Analýza Fierce Video hovorí, že Netflix v dôsledku populárnej praktiky z tržieb stráca približne 6 miliárd dolárov za rok.

Faktom však je, že svetovému lídrovi začínajú dochádzať možnosti na ďalší rast. Viacerí analytici upozorňujú, že služba už na mnohých trhoch dosiahla vrchol v počte predplatiteľov a už jednoducho nemá ako ďalej rásť. Netflix sa teda teraz snaží vykompenzovať spomalený rast dodatočnými poplatkami, ktoré ospravedlňuje neoprávneným zdieľaním účtov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP