NASA sa pripravuje na štart ďalšej historickej misie, ktorej úlohou je preskúmať rekordný asteroid 16 Psyche obsahujúci množstvo vzácnych materiálov. Ako píše portál SPACE, vesmírna agentúra vie, kedy by mala táto misia odštartovať a navštíviť tak objekt, ktorého hodnota by teoreticky prekonala hodnotu celej zemskej ekonomiky. Predsa len to má však jeden háčik.

Sonda je takmer hotová

Po dlhom odkladaní z rôznych dôvodov je štart misie Psyche naplánovaný na október tohto roku a to na palube rakety Falcon Heavy. Tento termín súhlasí aj s minuloročnými predpokladmi NASA a samotná sonda nebude na palube jediná. Spolu s ňou poletí aj zariadenie pre otestovanie technológie vysokorýchlostnej komunikácie vo vesmíre

Sonda sa mala dostať do kozmu ešte v októbri minulého roku a vydať sa na púť ku kovovému asteroidu, avšak harmonogram narušili problémy so softvérom. NASA dokonca misiu prehodnocovala a na stole bolo aj jej úplne zrušenie, ktoré však bolo, vzhľadom na pokročilý stav vývoja a konštrukcie, vysoko nepravdepodobné.

NASA / JPL-Caltech

Plán sa teda nemení a Psyche odštartuje aj s experimentálnou komunikačnou technológiou, keďže tá je jej súčasťou. Sonda so sebou ponesie niekoľko nástrojov, pomocou ktorých môže asteroid podrobne preskúmať a pochopiť, ako takéto kovové asteroidy vznikajú a fungujú. 16 Psyche je totiž skutočne obrovský a aj na základe priemeru až 220 km vedci predpokladajú, že sa jedná o časť jadra zo zárodku planéty, píše NASA.

Ambiciózne ciele

Asteroid 16 Psyche je často skloňovaný v súvislosti s ťažbou asteroidov, keďže obsahuje neuveriteľné množstvo železa, niklu a niekoľkých ďalších materiálov. Problémom je, že je tento asteroid nesmierne ďaleko a Slnko obieha až kdesi na „polceste“ medzi Marsom a Jupiterom. Aby ľudstvo vyslalo dostatočne veľkú sondu, materiál vyťažilo a dopravilo ho na Zem, zatiaľ technológie nemá – aspoň nie dostatočne efektívne na to, aby tento proces nebol stratový.

Môže ohroziť ľudstvo

Nie všetci sú z blížiacej sa ťažby asteroidov tak nadšení a ako vysvetľuje nová štúdia, ľudstvo by malo byť oveľa opatrnejšie. Vedci v nej upozorňujú na to, že môže neriadená ťažba asteroidov, ktorej prípravy zatiaľ pripomínajú skôr moderný „divoký západ“, môžu ohroziť ľudstvo a v tom horšom prípade ho položiť na kolená.

Maxar/ASU/P. Rubin/NASA/JPL-Caltech

Misia Psyche má miesto toho ešte ambicióznejšie ciele a chce objekt podrobne preskúmať. Má určiť, či sa skutočne jedná o jadro, špecifikovať vek jednotlivých oblastí na jeho povrchu a tiež zistiť, či, kedy a ako bol asteroid zbavený svojho vonkajšieho plášťa.

Či sonda v októbri skutočne odštartuje je zatiaľ otázne. Projekt sa zatiaľ harmonogramu drží, avšak nie je vylúčené, že dôjde k ďalším odkladom.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP