Keď už všetko vyzeralo nádejne a program Artemis mohol kráčať vpred, firma druhého najbohatšieho človeka na planéte sa rozhodla, že NASA zažaluje, informuje The Verge. Tento postup reálne ohrozuje celý lunárny program a navyše sa prieči tvrdeniam, ktoré Jeff Bezos v minulosti vyhlásil.

Aktualizácia 6. septembra 2021:

Nielenže sa Bezos nedokáže vzdať kontrakt na stavbu lunárneho modulu, dokumenty k žalobe sú tak rozsiahle, že kvôli nim zlyháva technika. Oddelenie pre spravodlivosť v NASA nedokáže tieto súbory vo formáte PDF otvoriť, pretože sú priveľké a spôsobujú zlyhanie softvéru Adobe, píše Futurism.

Adobe Acrobat totiž nedokáže otvoriť naraz množstvo veľkých súborov. NASA sa snažila o rozdelenie jednotlivých dokumentov do súborov s veľkosťou 50 MB, zatiaľ však neúspešne. Celá zložka so žalobou má veľkosť až 7 GB.

Tento problém predĺžil prerušenie kontraktu udelenému spoločnosti SpaceX o ďalší týždeň, pretože zamestnanci schopní vyriešenia tohto problému sa práve nachádzali na Každoročnom vesmírnom sympóziu. Blue Origin síce tvrdí, že sú „team space“ (tím vesmír) a idem hlavne o pokrok, avšak incidenty ako je tento hovoria čosi iné.

Blue Origin nie je prvá firma súdiaca sa o prehratý kontrakt a podľa niektorých vrchných predstaviteľov NASA im takéto konanie nepomôže – práve naopak, hrozí im, že už nikdy nedostanú žiadny vládny kontrakt.

Pôvodný článok:

Jeho staré interview nedozrelo práve do krásy

Jeff Bezos a jeho spoločnosť Blue Origin to nakoniec dotiahnu až na súd, keďže žaloba NASA im príde ako vhodné riešenie nezískaného kontraktu na stavbu modulu pre transport astronautov medzi orbitou a povrchom Mesiaca. Mnohí to od firmy čakali vzhľadom na to, že jej postavenie na trhu je otázne a už sklamala aj svojich partnerov.

V roku 2019 pritom Jeff Bezos v rozhovore porovnával stavbu rakety Saturn V a dnešný stav ekonomiky. Jasne pri tom povedal, že v dnešnej dobe by po udelení kontraktu tiahli k súdu tí, ktorí prehrali. Ironicky, on a jeho firma sú toho skutočne dôkazom, píše The Guardian.

Súdny spor má byť, podľa hovorcu spoločnosti, pokusom o nápravu chýb akvizičného procesu, ktoré našli v programe HLS (Human Landing System). Nie je zatiaľ úplne jasné, ako dokáže súdny proces napraviť nedostatočný rozpočet vládnej vesmírnej agentúry.

Blue Origin

Ohrozujú celý lunárny program

NASA a množstvo partnerských firiem aktívne pracujú na tom, aby čo najskôr dostali astronautov naspäť na Mesiac. Snaha programu Artemis však môže byť opäť značne spomalená, ak dôjde k takémuto súdnemu procesu.

Detaily súdneho sporu zatiaľ nie sú známe, podľa hovorcu Blue Origin však chcú zaručiť bezpečný návrat Američanov na Mesiac. Momentálne to však skôr vyzerá, že sa chcú len poriadne nabaliť a celý program Artemis zabrzdiť.

Blue Origin

Spoločnosť napokon začala šíriť aj vyššie uvedenú infografiku, v ktorej vyzdvihujú nedostatky systému Starship, pomocou ktorého má dostať astronautov na Mesiac firma SpaceX, píše SPACE. Problémom ale je, že tieto nedostatky prichádzajú aj s obrovským množstvom výhod. Napríklad vyše 20-násobná hmotnostná kapacita nákladu, o priestorovej kapacite ani nehovoriac.

SpaceX už dostal peniaze

NASA pritom prvé peniaze v rámci tohto kontraktu vyplatila a na účet SpaceX dorazilo 300 miliónov dolárov. A kým prví astronauti misií Artemis mali pristáť na Mesiaci v roku 2024, čo nestíhajú aj kvôli pomalému vývoju skafandrov, Starship bude podľa Muska pripravená ešte skôr.

Výhodou Starship je, že aj v prípade pozastavenia kontraktu a celého programu ju môže firma naďalej vyvíjať. Chcú ňou totiž kolonizovať Mars a 2,9 miliardy dolárov od NASA sú pre nich len veľmi užitočným bonusom, bez ktorého sa zaobídu.

SpaceX

Na druhej strane Blue Origin zrejme bez týchto peňazí nepostaví nič, keďže vlastný príjem má zatiaľ len minimálny – zo suborbitálnych turistických letov, ktorý vykonali len jeden. Teoreticky tento projekt dokáže zaplatiť Jeff Bezos, ktorý už NASA ponúkol zľavu až dve miliardy. Zatiaľ však radšej agentúru zažalujú.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú