S pojmom „ľudový elektromobil“ sa stretávame pomerne často, žiaľ, zatiaľ ani jedna automobilka pôsobiaca na európskom trhu nedokázala priniesť plnohodnotné elektrické auto za dostupnú cenu. To sa ale má čoskoro zmeniť, ako potvrdil marketingový šéf Hyundai, Andreas-Christoph Hofmann, automobilka pracuje na malom elektromobile s cenovkou do 20 000 €, píše AutoNews.

Na trhu samozrejme sú elektrické autá, ktoré sa dajú kúpiť aj za menej než 20 000 €, no tu môžeme len ťažko hovoriť, i keď o mestských, no nie plnohodnotných elektromobiloch. Napríklad taká Dacia Spring je určite vhodná do mesta, no akýkoľvek „výlet“ na diaľnicu je pre auto zabijak, nakoľko maximálna rýchlosť je len 120 km/h a pri takomto tempe by si na jedno nabitie neprešiel ani 100 km.

Elektrické dvojča modelu i10

Najmenší spaľovací model automobilky Hyundai nesie označenie i10. Toto auto vzhľadom na svoje rozmery a výkon naozaj patrí primárne do mesta, no dáme ruku do ohňa za to, že i10-ku si už určite stretol aj na diaľnici. Podobne by teda mal „fungovať“ aj jeho elektrický náprotivok.

Podľa portálu Reuters je elektromobil primárne vyvíjaný pre indický trh, no Andreas-Christoph Hofmann na konferencii v Prahe prezradil, že tento lacný model zavíta aj do Európy. Kedy presne malý mestský „baterkáč“ uvedú na trh však zostáva neznámou.

Hyundai

Rovnako nie sú zatiaľ známe ani parametre či iné technické detaily, takže model je iba vo veľmi rannom štádiu vývoja. Určite však môžeme zabudnúť na dojazdy a parametre súčasných elektromobilov Hyundai postavených na platforme E-GMP.

Vyrobiť mestský elektromobil tak, aby bol ziskový, je podľa marketingového šéfa Hyundai veľkou výzvou. Aktuálne je to však cieľ pre všetky veľké automobilky, a tak sa v blízkej budúcnosti môžeme tešiť na batériové autá s cenou okolo 20 000 €.

Lacný, no aj tak stále pridrahý

Aj keď je cieľom mnohých automobiliek priniesť na trh elektromobil s cenou do 20 000 €, takéto auto môže byť stále pridrahé, najmä, ak si ho porovnáme so spaľovacím náprotivkom. Konkrétne model Hyundai i10 začína na sume už od 10 000 €, čo je polovica toho, koľko by mal stáť elektromobil podobnej kategórie. Možno nás však Hyundai prekvapí a a ich mestský elektromobil ponúkne technické parametre strednej triedy.

VW

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP