Spoločnosť nPerf včera zverejnila výsledky svojej analýzy, v ktorej porovnávala slovenských poskytovateľov internetu. Celkovým víťazom sa s prehľadom stal nečakaný uchádzač. V každom ohľade zvíťazil Antik Telecom a v celkovom bodovaní si zabezpečil obrovský náskok až 23 376 bodov.

Na druhom mieste sa nachádza UPC, ktoré je v metrike sťahovania v tesnom závese za Antikom, no v ostatných ohľadoch už nestačilo.

Analyzovali až pol milióna vstupov

Celkovo sa na analýze podielalo 563-tisíc meraní, no po odfiltrovaní ich zostalo približne 491-tisíc (na slovenské pomery sa aj tak jedná o obrovskú vzorku). Antiku patrilo iba 5,2 % vstupov, čo sa dá vysvetliť nižším počtom jeho zákazníkov. Zďaleka najpoužívanejší bol Telekom, ktorý predstavoval 53,9 % celkovej vzorky.

nPerf

Na druhom mieste by sme našli Orange, od ktorého v prieskume išlo až 21,4 %  pripojení, na treťom mieste sa nachádza 4ka (bývalý SWAN pri káblovom pripojení). Z analýzy totiž odstránili akékoľvek mobilné pripojenie (2G, 3G, 4G a 5G) a nebrali do úvahy ani profesionálne, firemné, armádne či akademické siete.

Jasne najrýchlejší

Antik ponúka najlepší bitrate pri sťahovaní, kedy dosahuje priemernú rýchlosť 146 Mbps. Na druhom mieste je v tesnom závese UPC s rýchlosťou 140 Mbps a na treťom mieste Orange s rýchlosťou 95 Mbps. Najpopulárnejší operátor Telekom zabral štvrté miesto s priemernou rýchlosťou 94 Mbps.

nPerf

Upload je podobná pesnička, tu rýchlosť nahrávania Antiku je až 5-krát rýchlejšia než priemer konkurencie a predstavuje 134 Mbps. Na druhom mieste sa nachádza Telekom s rýchlosťou 32 Mbps.

Poslednou populárnou metrikou je latencia, kde opäť víťazí Antik. Ten ponúka priemernú odozvu až o 7 ms nižšiu, než najbližší konkurent v podobe Orangeu. Najpopulárnejší Telekom bol v prípade latencie najhorší a jeho odozva spriemerovala až 32 ms.

nPerf

Nielen rýchly, ale aj stabilný

Čo je azda najviac prekvapivé, Antik ponúka veľmi stabilnú rýchlosť pripojenia. Ako download, tak aj upload sa v priebehu testovaného obdobia nijako výrazne nezmenili.

nPerf

Najlepšie to vidieť na nahrávacej rýchlosti, ktorá v grafe absolútne dominuje nad konkurenciou a krivka je prekvapivo lineárna. 

Je v tom háčik

Zatiaľ čo Antik v priemere v každom teste vychádza byť najlepší, do úvahy sa berie iba jeho optické pripojenie. Antik totiž neponúka pomalšie, metalické alternatívy. Tie však nájdeme v ponuke väčšiny konkurencie na trhu. Je možné, že v tomto ohľad zlyhala metodológia danej analýzy aj napriek tomu, že sa podobnému omylu pokúšali predísť.

Nebolo objasnené, akým spôsobom daný algoritmus funguje alebo to, či berú do úvahy rôznorodú technologickú ponuku poskytovateľov. Pri spriemerovaní dosiahnutých rýchlostí sa pokojne mohlo stať, že niektorých operátorov stiahol dole fakt, že ponúkajú aj staršie technológie pripojenia, ktoré pre mnohých predstavujú jedinú možnosť z hľadiska dostupnosti.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP