Stále mnoho ľudí iba veľmi ťažko akceptuje fakt, že automobilový segment sa pomaly, ale isto mení na čisto elektrický. Pri motorkároch je to však ešte horšie, drvivá väčšina si nevie ani len predstaviť, že by niekedy jazdila na elektrickej motorke aj stovky kilometrov denne. Nuž, mali by si na to pomaly začať zvykať, Kawasaki totiž ohlásilo dátum, odkedy bude vyrábať už iba elektrické motorky, píše Electrek.

Nie je elektrifikácia ako elektrifikácia, respektíve nie v každom odvetví sú problémy a riešenia s nástupom elektrického pohonu rovnaké. Ako pri autách, aj pri motocykloch je zrejme najväčším otáznikom dojazd.

Kawasaki

Automobily ale majú podstatne viac priestoru na umiestnenie väčšej batérie, ktorá tým pádom hravo zabezpečí dojazd stoviek kilometrov. Motocykel priestoru na rozdávanie v žiadnom prípade nemá a batéria má tým pádom obmedzené rozmery.

Kvôli tomu sa dojazd elektrických motoriek nemôže v žiadnom prípade vyrovnať dojazdu elektrických áut, čo bude pre mnohých, najmä diaľkových motorkárov problém. Zdá sa ale, že sa elektrifikácii motocyklového segmentu nevyhneme, Kawasaki už oznámilo, že od roku 2035 bude vyrábať iba motorky na baterky.

Miesto nabíjania výmena batérií

Otázku nižšieho dojazdu môže veľmi jednoducho a efektívne vyriešiť technológia výmeny batérií. Zatiaľ čo výrobcovia automobilov na túto možnosť až tak nevsádzajú, samozrejme až na pár výnimiek ako napríklad NIO, výrobcovia motocyklov to vidia ako jediné možné riešenie. Na túto kartu má vsadiť aj Kawasaki.

Prvý koncept elektrickej Kawasaki sme mali možnosť vidieť ešte v roku 2019 na svetoznámej výstave EICMA. Motorka vychádzala z modelu Kawasaki Ninja 400 a jej parametre neboli príliš oslnivé.

Koncept disponoval dvoma elektromotormi, permanentný mal výkon 10 kW a pri potrebe vyššieho výkonu sa pripojil pomocný, 20 kW motor. Maximálny výkon 30 kW ale rozhodne nebude „trhať asfalt“.

Kawasaki

Pravdou zostáva, že až doposiaľ sme nevideli žiaden produkčný elektrický motocykel tohto japonského výrobcu. Do roku 2025 ich ale podľa Kawasaki uvidíme až 10, uvádza Jalopnik. Tie by mali navyše disponovať spomínanou technológiou výmeny batérií, no jej praktické využitie je bude otázne, pretože popri tom bude nutné vybudovať aj stanice na výmenu, respektíve úschovu nabitých a vybitých batérií.

Koniec koncov, Kawasaki po roku 2035 úplne neskoncuje s výrobou spaľovacích motoriek. Výhradne elektrické modely chce od daného roku prinášať iba na tie najrozvinutejšie trhy ako Európa, USA, Kanada, Austrália a Japonsko.

Pre ostatné menej rozvinuté krajiny bude aj naďalej vyrábať modely so spaľovacími motormi, takže dostať sa k novej mašine na benzín bude stále možné, aj keď to bude zrejme o čosi náročnejšie. Uvidíme, ako budú na túto zásadnú informáciu reagovať fanúšikovia dvoch kolies a predovšetkým fanúšikovia Kawasaki.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú