Vedcom sa konečne podarilo vo vesmíre priamo detegovať komplexné molekuly na báze uhlíka. O ich existencii sa hovorí už od 80. rokov minulého storočia, avšak žiadne priame dôkazy až doteraz neexistovali. Detaily tohto prelomového objavu sú publikované v žurnále Science. O téme informuje web univerzity MIT.

Prvá priama detekcia molekúl PAU

Konkrétne sa autorom štúdie podarilo identifikovať dva špecifické druhy triedy molekúl známej ako polycyklické aromatické uhľovodíky, alebo skrátene PAU. Tie boli po dlhých rokoch pozorovania prostredníctvom teleskopu Green Bank objavené v molekulárnom mračne TMC-1 (Taurus Molecular Cloud).

TMC-1. Lloyd L. Smith, Deep Sky West

Doposiaľ sa predpokladalo, že PAU sa tvoria najmä v oblastiach s vysokou teplotou. Výrazným zdrojom PAU na Zemi sú priemyselné podniky, ale k ich vzniku dochádza aj spaľovaním fosílnych palív. Predpokladá sa tiež, že PAU majú vo vesmírne relatívne bohaté zastúpenie.

Nedávne, ale i staršie štúdie, ktorých korene siahajú až do 80. rokov minulého storočia, naznačovali, že 10 až 25 % všetkého uhlíka vo vesmíre sa nachádza vo forme PAU, pričom väčšina je v medzihviezdnom priestore. Doposiaľ však neexistovali žiadne priame dôkazy, iba chemický „podpis“, ktorý naznačoval, že PAU skutočne plávajú vesmírom, ale žiadne konkrétne molekuly až doteraz neboli detegované, upozorňuje portál Sciencealert.

Detekcia mení náš pohľad na množstvo vecí

Ako uvádza hlavný autor štúdie Brett McGuire, podľa akceptovaných teórií sa polycyklické aromatické uhľovodíky mali primárne tvoriť v atmosfére umierajúcich hviezd.

K detekcii PAU však došlo v molekulárnom mračne TMC-1, čo naznačuje, že všetky naše doterajšie teórie o vzniku či existencii týchto molekúl vo vesmíre boli mylné. Samotné TMC-1 totiž predstavuje 430 svetelných rokov vzdialenú oblasť, ktorej teploty sa pohybujú len niekoľko stupňov nad absolútnou nulou a zatiaľ v nej nedošlo ani len k formovaniu hviezd.

Ilustračný obrázok: Pixabay

Výsledky štúdie ukazujú, že molekuly PAU sa môžu formovať pri oveľa nižších teplotách ako sa predpokladalo, čo zrejme povedie k prehodnoteniu, akú úlohu zohrávajú PAU pri formovaní hviezd a planét. PAU sú hlavná podskupina aromatických uhľovodíkov, zložených z benzénových jadier, ktoré sú navzájom prepojené spoločnými atómami uhlíka.

Molekulárne mračno TMC-1 je predmetom výskumu zainteresovaných odborníkov už dlhšiu dobu. Za ten čas stihli autori štúdie v predmetnom mračne detegovať rôzne látky. Kritickými sa však ukázali až posledné pozorovania, vďaka ktorým vedci odhalili molekuly s názvom 1-kyanonaftalén a 2-kyanonaftalén.

Presné množstvo PAU, respektíve molekúl v 1-kyanonaftalén a 2-kyanonaftalén v mračne, sa však zistiť nepodarilo. Aj bez presného počtu však ide o prelomovú detekciu, ktorá úplne mení pohľad na tieto molekuly, ale i to, akú rolu môžu zohrávať pri tvorbe planét a iných astronomických objektov.

Vedci si nie sú istí ani odkiaľ sa dané molekuly v mraku vzali. Existujú však podstatne len dve možnosti, buď k ich vzniku došlo priamo v TMC-1, alebo boli odniekiaľ privezené. Tak či onak, zisťovanie pôvodu predmetných molekúl bude súčasťou ďalšej štúdie, ktorú už majú odborníci vo svojom pláne.

Objav tiež naznačuje, že zloženie molekulárnych oblakov môže byť oveľa zložitejšie ako sme mysli, čo vedie k lepšiemu pochopeniu vesmíru.

Miesto, kde sa tvoria hviezdy

Ide už o druhý zásadný objav v molekulárnych mračnách iba v priebehu pár dní. Tým prvým bolo zistenie, že tvorba hviezd je v molekulárnych mračnách sprevádza iným procesom ako sme si doteraz mysleli.

Najväčší katalóg protohviezd a ich „dutín“ v molekulárnych mračnách totiž ukázal, že staršie protohviezdy nemajú okolo seba väčšie „dutiny“ ako ich mladší príbuzní, čo je v rozpore so súčasnými predstavami o zastavení rastu hviezd.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom