Tak a máme tu posledný deň roku 2018, s ktorým prichádza aj čas na množstvo úvah či zhodnotení. Už dlhodobo predstavuje nielen vo svete technológií jednu z najpotrebnejších oblastí práve veda a výskum. V rámci nej sa v technologickom svete za najväčších hráčov považuje napríklad Čína či Japonsko. Práve japonským výskumníkom sa v tomto roku podaril naozaj husársky kúsok.

Japonsko ešte v apríli 2018 objavilo minerálne ložisko vzácnych zemín, ktoré by mohlo zásobovať svet po stovky ďalších rokov. Ložisko sa nachádza približne 1800 kilometrov od pobrežia Japonska pri ostrove Minami Torišima. Prvky takzvaných vzácnych zemín, ktoré boli objavené, sú využívané najmä v elektronike. Ich hlavné využitie je predovšetkým pri výrobe smartfónov, elektrických a hybridných automobilov, ale aj batériách či obrazovkách.

Možná zmena globálnej ekonomiky

O pár týždňov neskôr bola vypracovaná aj podrobná štúdia, ktorá odhalila skutočnosť, že ložisko obsahuje približne 16 miliónov ton oxidu vzácnej zeminy. Zásoby sú natoľko veľké, že by pokojne vystačili na dopyt napríklad tyttria na 780 rokov, europia na 620 rokov, terbia na 420 rokov či dysprosia na takmer 730 rokov.

Aj napriek veľkej vzdialenosti však ostrov stále patrí pod výlučné právo Japonska. Nález by teda mohol znamenať naozaj zmenu globálnej ekonomiky a významný prvok pre výrobu technológií v Japonsku. To je doposiaľ stále závislé na najväčšom dodávateľovi, ktorým nie je nikto iný než Čína. Tá predstavovala monopol, ktorý si mohol diktovať finančné podmienky podľa vlastného názoru.

Otázna budúcnosť

Aj napriek tomu, že sa jedná o jedinečný objav, ktorý toho môže zmeniť tak veľa, je tu aj menší problém. Nakoľko sa vzácne kovy nachádzajú pod hladinou mora a dosť ďaleko od pevniny, znamená to skomplikovanie ťažby. Tá bude náročná nielen po technologickej, ale predovšetkým aj finančnej stránke. Hlavný autor štúdie Yutaro Takaya uviedol, že proces bude veľmi drahý a práve preto je potrebné vykonať čo najviac výskumov, aby sa zistili tie najlacnejšie možné metódy.

Aj keď od objavenia, ku ktorému došlo už začiatkom apríla, sa zrejme veľa vecí nepohlo, Japonsko má príležitosť ovládať globálnu ponuku a vynucovať krajiny, akými sú napríklad Čína či USA, aby nakupovali minerály podľa ich vlastných podmienok.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP