Jadrová fúzia oslavuje ďalší dôležitý míľnik. Reaktor JET teraz prekonal svoj rekord z roku 1997.

Vývoj teda napreduje skutočne pomaly, avšak výsledky naznačujú dobrý smer a skôr či neskôr sa možno dočkáme aj komerčnej prevádzky takýchto reaktorov, informuje The Guardian.

Aktualizácia 10. februára 2022

Po nedávnom veľkolepom vedeckom prelome vo výskume jadrovej fúzie, ktorý sa odohral v laboratóriu JET, sa na Twitteri Úradu pre atómovú energiu Spojeného kráľovstva objavilo jedinečné video zachytávajúce fúzny reaktor priamo v akcii.

Na krátkom, len 18 sekundovom videu môžeš vidieť, ako žiariaca plazma bičuje steny tokamaku, ktorý vygeneroval až 59 MJ tepla počas 5-sekundového pulzu, píše portál Futurism.

Pôvodný článok

Takmer strojnásobil výkon

JET (Joint European Torus) je tokamak (typ termojadrového reaktora s magnetickým udržiavaním horúcej plazmy), ktorý započal svoju experimentálnu prevádzku už v 80-tych rokoch.

Odvtedy, postupnými vylepšeniami, zvyšoval svoj výkon a posúval vpred poznatky o takomto type reaktorov.

Dôležitý rekord dosiahol JET v roku 1997, keď dosiahol Q = 0,67, čo znamená, že z 24 MW vstupnej termálnej energie vytvoril 16 MW fúznej energie. Rekord však zlomil tým, že vytvoril až 21,7 MJ (megajoule) tepla.

Práve túto hodnotu teraz úspešne prekonal tým, že vygeneroval až 59 MJ tepla počas 5-sekundového pulzu.

V tomto prípade však dosiahol Q rovné len 0,33, píše Nature. Tento parameter je však pri fúzii veľmi dôležitý a ak spotrebuje viac energie, ako vygeneruje, je jej zmysel čisto vedecký.

„Tieto míľniky nás dostali o krok bližšie k zvíťazeniu nad jednou z najväčších vedeckých a inžinierskych výziev vôbec. Je jasné, že musíme urobiť veľké zmeny na adresovanie klimatických zmien a fúzia ponúka obrovský potenciál,“ vysvetľuje profesor Ian Chapman.

Všetko zmení ITER

Ako ďalej píše BBC, vygenerovaná energia nie je vôbec vysoká – v porovnaní s potrebami civilizácie. V skutočnosti postačí na uvarenie asi 60 rýchlovarných kanvíc vody. Kľúčové však je, že JET opäť a oveľa intenzívnejšie demonštroval metódy na vytvorenie „umelej hviezdy“ v približne takej podobe, v akej ich už čoskoro využije aj európsky ITER.

Ten je zatiaľ tým najväčším budovaným termonukleárnym reaktorom typu tokamak a k jeho prvému spusteniu má dôjsť už v roku 2025, píše ITER. V nasledujúcich rokoch sa bude prevádzka rozbiehať a plné tempo dosiahne v roku 2035 – pri započítaní všetkých vstupných energií, vrátane chladenia, však aj takýto veľký tokamak spotrebuje viac, než vygeneruje.

National Research Council of Science & Technology

Vedci už teraz plánujú nástupcu s názvom DEMO, ktorý bude ešte väčší a dosiahne energetický výstup až 2 000 MW, pričom vytvorí celkovo viac energie, než spotrebuje na svoju prevádzku. Jeho prevádzka je však predpokladaná najskôr v roku 2051.

Rekordy láme najmä Čína

Oveľa väčší rozruch v poslednej dobe vyvoláva Čína, ktorej sa podarilo vo svojom tokamaku prelomiť hneď niekoľko kľúčových rekordov. Najnovší z nich dosiahol udržanie horúcej plazmy po dobu až neuveriteľných 1 056 sekúnd.

V minulosti ten istý tokamak dosiahol teplotu 120 miliónov °C a elektrický prúd až 1 milión ampérov, pričom nasledovať má ten najdôležitejší míľnik. Vedci a inžinieri sa pokúsia o dosiahnutie všetkých týchto parametrov naraz a ak sa to podarí, pôjde o ďalší dôležitý krok vpred, ktorý jadrová fúzia potrebuje.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP