Medzinárodná vesmírna stanica údajne zaznamenala UFO, teda neidentifikovateľné lietajúce objekty. Na videu zachytenom ISS si to všimol jeden z používateľov sociálnej siete Reddit a okamžite sa vyrojilo veľké množstvo teórií. Vysvetlenie je síce pomerne bizarné, bohužiaľ však pozemského pôvodu, informuje IFLScience.

Videli desiatky čudných svetiel

Používateľ tyrannosnorlax video okamžite zdieľal prostredníctvom Redditu a prosil ostatných o vysvetlenie. Video jasne zachytáva niekoľko lineárne sa pohybujúcich svetiel, ktoré nemenia svoj jas či tvar.

Síce sa zdá, že tieto objekty sa pohybujú po hviezdnej oblohe, v skutočnosti je ale kamera namierená na Zem. Tento mylný pocit vytvárajú stacionárne bodky, ktoré sa podobajú na hviezdy. Ide však o chybu kamery, ktorá je vo vesmíre už niekoľko rokov a podľa NASA vplyvom zvýšenej radiácie čiastočne zdegradovala.

Sledujeme teda objekty na Zemi alebo pár kilometrov nad jej povrchom a pohybuje sa ISS. Po mimozemskej špionáži a podobných teóriách nakoniec prišlo na scénu aj reálne vysvetlenie a aj keď tieto objekty pôsobia mysticky a nebezpečne, na vine nie sú mimozemšťania či neznámy fenomén.

NASA Earth Observatory

Je to kvôli chobotniciam

Nie, chobotnice neosvetľujú zemské oceány. Avšak rybári, ktorí ich lovia, áno. Ako vysvetľuje NASA Earth Observatory, rybári sa pravdepodobne snažia o prilákanie chobotníc, známych ako japonské lietajúce chobotnice (todarodes pacificus).

Rybárske lode používajú na ich prilákanie extrémne silné svetlá. Tieto chobotnice, dorastajúce do hmotnosti 0,5 kg, si vyslúžili svoje pomenovanie vďaka schopnosti prekonať nad hladinou mora vzdialenosť až 30 metrov.

NASA Earth Observatory

Spôsob vykonávania takýchto skokov je ešte bizarnejší. Chobotnica najprv naberie rýchlosť vystrelením vody pod vysokým tlakom a následne plachtí pomocou plutiev. Ide teda doslova o biologickú verziu rakety. Dôvodom je únik a vyhnutie sa predátorom.

Používateľ nakoniec svoj príspevok aktualizoval a uznal, že viac nejde o UFO a objekty majú reálne vysvetlenie. Z podobných pozorovaní sa stáva v poslednej dobe pomerne silný ošiaľ, keďže len nedávno zverejnila vláda USA správu o pozorovaniach UFO členmi armády. Aj keď nevyvodili žiadne závery, uznali problematiku a to je dôležitý krok vpred.

ESA / YouTube Screenshot

Videá z vesmíru či živé vysielanie štartov rakiet sú bohatým zdrojom podobných objektov, ktoré je často ťažké okamžite identifikovať a ľudia sa preto uchyľujú k často šialeným teóriám. V skutočnosti sa však jedná o časti samotných rakiet (tie počas letu odhadzujú množstvo aj drobných častí či strácajú kusy ľadu) alebo obyčajné svetelné artefakty, ktoré zachytí len samotná kamera.

Niekedy sú na vine aj prírodné fenomény, ako napríklad v prípade snímky vyššie. Jedná sa o blesky, ktoré občas vyšľahnú opačným smerom. Tieto modré záblesky trvajú približne 10 milisekúnd a pozorovať ich dokážeme len z vesmíru.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom