Časté striedanie smartfónov nie je v dnešnej dobe žiadnym nezvyčajným javom. Majitelia sa svojich starších kúskov najčastejšie zbavujú v bazároch, alebo ich predajú cez internet, no so značnou zľavou. Podľa prieskumu predajcu techniky si najlepšie ceny dokážu udržať po roku práve iPhony, no najviac stratové sú modely z Číny.

Pri kúpe nového smartfónu zaň musí zákazník v obchode zaplatiť plnú sumu, ktorá však už po rozbalení balenia ihneď klesá. S odstupom času sa cena neustále znižuje, a tak je u niektorých modelov možné, že po roku používania klesne ich hodnota aj o viac než polovicu. To však neplatí u amerických iPhonov, ktoré si podľa predajcu techniky z Británie, MusicMacpie, držia svoje ceny aj po 12 mesiacoch na slušnej úrovni.

iPhony strácajú na hodnote najmenej

Podľa dát z prieskumu stratia smartfóny s logom Apple po roku v priemere len 45 % zo svojej pôvodnej ceny. Modely od konkurenčného Samsungu sú však po roku lacnejšie až o 62 %, zatiaľ čo zariadenia od Google, HTC, LG či Huawei strácajú 80 až 85 % hodnoty. Najhoršie je na tom na prekvapenie čínske OnePlus, ktorého smartfóny sú priemerne po roku lacnejšie až o 97 %. Žiaľ, nie je známe ako k týmto údajom britský predajca techniky prišiel a aké metódy v prieskume využil. Ide však zrejme o priemerné ceny viacerých modelov za posledné obdobie, počas ktorého boli tieto dáta zbierané.

Nenechaj si ujsť
Krok, ktorý Apple spravil pri iPhone X, bol jeden z najlepších pre celkový zisk spoločnosti

U konkrétnych modelov je to však posledný iPhone X, ktorý na hodnote po takmer roku stráca najmenej. Tí, ktorí tento výročný smartfón Apple kúpili hneď na začiatku predaja, môžu zaň v závislosti od stavu žiadať až 68 % z pôvodnej kúpnej ceny. Aj ďalšie priečky z najnižším cenovým poklesom po roku si obsadili iPhony. Ostatné modely spoločnosti priemerne strácajú 44 % svojej hodnoty. Hneď za nimi sa ocitol Samsung Galaxy S8 s 58 % cenovým prepadom po 12 mesiacoch používania.

Na chvoste tohto rebríčka však opäť ostávajú modely od HTC, LG a Huawei. Treba však podotknúť, že tieto kúsky mali svoju premiéru poriadne dávno a mnohé z nich nie sú ani zástupcami prémiovej kategórie. Ceny takýchto starých modelov tak budú aj naďalej výrazne klesať. To sa už nedá povedať o drahších iPhonoch, ktoré stále poznajú svoju hodnotu a tá nie je vôbec nízka ani po tak dlhom období.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom