Podľa vyjadrenia amerického Wall Street Journal, spoločnosť Apple začala s výrobou veľmi obľúbeného iPhonu SE v Indii. Týmto krokom tak bude SE-čko okrem čínskeho aj indického pôvodu. Hlavným lákadlom sú najmä vyššie predaje v regióne.  

Výroba je umiestnená v populárnom meste Bangalúr. Presná cena smartfónu po výrobe v Indii je zatiaľ neznáma, no očakáva sa mierny pokles (domáci reselleri už znížili cenu na 320 amerických dolárov za základný model). Prvé kúsky s nápisom „Assembled in India“ by sa ku zákazníkom mali dostať už koncom tohto mesiaca. Veľký podiel na rozhodnutí Apple začať v Indii vyrábať iPhony má určite aj pomerne kontroverzný zákon. Ten vyžaduje, aby spoločnosť, ktorá chce zahájiť maloobchodný predaj v krajine, vyprodukovala minimálne 30 % tovaru v Indii.

zdroj fotografie: Twitter/Mario Ferro (@krifqui)

Podobnú rétoriku používal americký prezident Donald Trump už počas predvolebnej kampane, kedy urgoval, aby domáci gigant premiestnil výrobu produktov do späť Spojených štátov.

Nenechaj si ujsť
Mladý študent pracoval v čínskej megatovárni Apple. Toto sú jeho skúsenosti po šiestich týždňoch ťažkej práce

Indickí predstavitelia sa taktiež vyjadrili, že očakávajú nižšiu cenovku (220 amerických dolárov za základný model) novo vyrobených iPhonov SE. Manufaktúra priamo v Indii americkej spoločnosti určite ušetrí nemalé finančné prostriedky, no je otázne, či bude ochotná pristúpiť k tak markantnému zníženiu ceny. Znamenalo by to totiž aj výrazné zníženie ziskov, čo rozhodne nie je krok, ktorým by sa Apple niekedy riadilo.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom