Teraz čítate
Mladý študent pracoval v čínskej megatovárni Apple. Toto sú jeho skúsenosti po šiestich týždňoch ťažkej práce

Po celom svete je Apple známy ako jeden z najväčších výrobcov elektroniky. Jeho prémiové zariadenia používajú milióny ľudí. Čo však stojí za produkciou každého nového iPhonu? Tvrdá práca čínskych pracovníkov, ktorú si mal možnosť na vlastnej koži vyskúšať aj mladý študent z New Yorku. Ten sa na 6 týždňov ocitol v priestoroch jednej z najväčších čínskych tovární, kde bol zaradený do výroby nových iPhonov.  

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

Mladý študent Dejian Zeng dostal príležitosť pracovať pre Apple. Nešlo však o prácu priamo v Kalifornii, ale miesto toho sa na 6 týždňov ocitol v obrovskej megatovárni Pegatron neďaleko Šanghaja. Počas tejto „brigády“ zažil toho naozaj mnoho a o všetky svoje zážitky sa podelil s verejnosťou. Nasledujúce riadky ti tak prinesú pohľad do tejto továrne v Číne, kde sa na výrobe iPhonov podieľajú stovky tisíc zamestnancov. Tí sú častokrát vystavený veľkému pracovnému tlaku a zložitým podmienkam. Poďme sa však pozrieť na skúsenosti Zenga z jeho pohľadu. Najzložitejší bol, samozrejme, začiatok práce, kedy každý zamestnanec musí prejsť mnohými skúškami a zdravotnými prehliadkami, kým bude zaradený do výrobného procesu.

zdroj fotografie: Dejian Zeng

Medzi prvými krokmi, ktoré táto spoločnosť pri nábore nových zamestnancov vykonáva, je vytvorenie unikátneho identifikačného čísla. Údaje si kompetentní pracovníci nahrajú do počítača a následne im priradia aj odtlačky prstov. Každý z budúcich zamestnancov musí ovládať anglickú abecedu, pretože tá je často využívaná vo výrobnom procese. Ďalším krokom je zdravotná prehliadka za približne 10 €. Zdravotnú prehliadku neabsolvujú tehotné ženy, ale ani tí, ktorí majú na svojom tele tetovanie väčšie ako 10 cm alebo majú pozitívne výsledky na HIV testy. Pred oficiálnym nástupom do práce je ešte potrebné vyplniť množstvo papierov. Keď spoločnosť vytvorí pre zamestnanca identifikačnú kartu, môže sa začať tréning.

zdroj fotografie: Dejian Zeng

V tejto časti sú budúci pracovníci oboznámení s bezpečnosťou pri práci, ale aj s pracovnými štandardmi. Každý zo zamestnancov musel mať stiahnutú špeciálnu aplikáciu, ktorá im prinášala stále nové inštrukcie o bezpečnosti. Kto ju nemá, koleduje si o výpoveď. Po niekoľkých dňoch a nekonečných hodinách čakania mohol Dejian Zeng konečne nastúpiť do práce. Jeho náplňou bolo montovanie reproduktoru ku konštrukcii iPhonu, ktorý následne prichytával skrutkami. Spočiatku sa však musel prispôsobiť rýchlosti montážnej linky. Režim v továrni je veľmi prísny a zamestnanci nemohli počas práce počúvať hudbu a dokonca mali zakázané sa medzi sebou rozprávať.

zdroj fotografie: Dejian Zeng

Nenechaj si ujsť
Táto čínska továreň nahradila 90 % zamestnancov robotmi. Ich produkcia stúpla o 250 %

Počas každého pracovného dňa Zeng bežne vstával na nočnú šichtu o 18:00. Čakala ho niekoľkominútová cesta autobusom a následná bezpečnostná prehliadka v továrni. Po dvoch hodinách intenzívnej práce mali zamestnanci nárok na 10 minútovú pauzu, počas ktorej však bolo časovo náročné „skočiť“ si len po vodu. Mnohí pracovníci tento krátky čas využívajú na chvíľu odpočinku. Ďalšie 2 hodiny práce prinášajú „odmenu“ v podobe 50-minútovej prestávky na jedlo. Všetci zamestnanci jedia v obrovskej jedálni, no mnoho času aj tak nemajú. Kvalita jedla taktiež nie je na príliš vysokej úrovni, no podľa Zenga zasýti ponúkané menu každého zamestnanca. Niektorí dokonca využívajú aj počas tejto pauzy niekoľko minút na spánok.


zdroj fotografie: Twitter

Počas oddychu ich však nesmú prichytiť nadriadení ležať, pretože následne im môžu strhnúť z platu istú čiastku a všetky záznamy bodú priradené k identifikačnému číslu zamestnanca. Finančný postih majú pracovníci dokonca aj za to, ak náhodou prinesú do výrobnej haly telefón alebo akýkoľvek kúsok kovu. Po ôsmich hodinách náročnej práce sú všetci zamestnanci poriadne unavení, no mnoho z nich kvôli financiám ostáva pracovať nad rámec pracovných hodín. Odmeny za nadrobené hodiny závisia od dňa v týždni. Aj po nadčasoch však zamestnancom ostáva trocha času na pozeranie videí či filmov prostredníctvom plateného Wi-Fi pripojenia.


zdroj fotografie: Dejian Zeng

Po chvíľke zábavy si každý odpočinie na izbe, ktorú zdieľa s ďalšími siedmimi spolubývajúcimi. Kvôli rôznym pracovným zmenám sa však príliš často nestretávajú. Prácu v Pegatrone zamestnanci vnímajú ako spôsob vyhnúť sa životu na ulici. Platy nie sú vysoké a zamestnávateľ im platí iba minimálnu mzdu, ktorú stanovujú Šanghajské zákony. K tejto sume sa však pripočítavajú príplatky za nadčasy, no aj napriek tomu mnohí svoje pôsobenie v tejto spoločnosti vnímajú bez väčšej perspektívy na lepšiu kariéru. Hlavnou motiváciou sú teda peniaze. Pracovníci dokonca nedostávajú dostatočné mzdy na to, aby si mohli dovoliť kúpiť produkt, na ktorom tak tvrdo pracujú.

zdroj fotografie: Dejian Zeng

Nenechaj si ujsť
Do roku 2020 chce Foxconn nahradiť drvivú väčšinu svojich zamestnancov automatizovanými robotmi

Samozrejme, nájdu sa aj výnimky s novým iPhonom, no tých je žalostne málo. Každý si dvakrát rozmyslí či minie svoj dvojmesačný plat na smartfón, ktorý vlastne ani nepotrebuje. Medzi zamestnancami prevládajú skôr čínske smartfóny, ako Oppo, Xiaomi a podobne. Z toho veľkého množstva pracovníkov dokonca len málokto pozná väčšinu histórie spoločnosti, pre ktorú vyrába smartfóny. Ak sa Pegatron začne pripravovať na produkciu ešte nepredstaveného modelu, celý výrobný proces ako aj bezpečnosť a kontrola kvality sa výrazne zvýšia. Popri montážnych linkách vtedy môžu zamestnanci vidieť manažérov priamo z Cupertina, ktorí dohliadajú na správny chod celého výrobného procesu a prípadné chyby. Zvýšenie bezpečnosti zahŕňa aj vyššiu citlivosť detektora kovov.


zdroj fotografie: deepapple.com

V tom čase, keď je celá výrobná linka zaneprázdnená testovaním nových modelov, sú dokonca zakázané dovolenky. Tie sú však istým problémom aj pri normálnej prevádzke a nadriadení len s ťažkým srdcom občas zamestnancom pracovné voľno schvália. Pri rozbehu produkcie minuloročného iPhonu 7 Zeng dokonca počul o prípadoch, kedy niektorí pracovníci museli pracovať až 11 dní za sebou. Z toho dôvodu im ostáva na iné aktivity či osobný život len veľmi malé množstvo času a Pegatron tým v podstate porušuje politiku Applu. Ďalším problémom je podľa Zenga nerovnomerné rozdelenie pracovných pozícií. Kým niektorí sú zaradení na pomerne ťažké pracovné pozície, iní si zas užívajú nenáročnú prácu, ako napríklad lepenie nálepiek či recyklovanie odpadu.

zdroj fotografie: Dejian Zeng

Aj keď si táto megatováreň dáva záležať na bezpečnosti, niekedy sa zamestnanec úrazu jednoducho nevyhne. V tomto smere je zamestnávateľ ohľaduplný a za každý pracovný úraz dostane zamestnanec finančné odškodnenie. Práve na bezpečnosť sa zameriava spomínaná aplikácia, ktorú musí mať vo svojom smartfóne každý pracovník. Ružovo to pre väčšinu zamestnaných nevyzerá ani v prípade pracovného oblečenia. Všetci dostanú pri nástupe do práce iba jednu „sadu“, o ktorú sa starajú samotní zamestnanci. Tí kvôli časovo náročnej práci mnohokrát nestihnú oblečenie vyprať a v práci sa tak rozlieha zápach potu. Pred časom hovoril prezident USA, Donald Trump, o presunutí výroby Apple do rodnej krajiny, no podľa Zenga by zamestnancov v takom prípade rýchlo nahradili stroje.

zdroj fotografie: YouTube

Nenechaj si ujsť
Apple mieri do Indie, nové iPhony začne vyrábať už čoskoro

Pracovné pozície v Šanghaji obsadzujú ľudia iba z toho dôvodu, že stoja spoločnosť menej ako samotné stroje. Pomaly sa dostávame k záveru Zenghovho príbehu z Pegatronu. Za 6 týždňov jeho pôsobenia v tejto megatovárni sa mu podarilo zarobiť približne 630 €. V tejto sume sú však zahrnuté aj príplatky za nadčasy, ktoré si musia pracovníci tvrdo oddrieť. K zlepšeniu pracovných podmienok a platov v tejto továrni tak skoro nedôjde. Zrejme sa v najbližšom čase nepodarí ovplyvniť ani predaje. Vždy, keď budeš v rukách držať svoj drahý iPhone, spomeň si, že za jeho výrobou stojí tvrdá práca ľudí, ktorí pracujú vo dne i v noci a ani oni sami si takýto smartfón len tak nemôžu dovoliť.

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
8%
Páči sa mi to
25%
Chcem to
2%
Mám to
4%
Nepáči sa mi to
38%
Neznášam to
24%
O autorovi
Matúš Mitro
Študujem na vysokej škole a zaujímam sa o novinky vo svete technológií, ktoré ma neustále neprestávajú prekvapovať. Môj záujem ma doviedol až k portálu FonTech.sk, kde pracujem ako redaktor. Kontakt: matus@fontech.sk
 • lobusko

  tak tvrdá práca je aj na mojich rifliach, aj na mojom tričku, aj na mojom aute. Bohužiaľ je to tak, ale nepomôžeme si. O pár rokov všetko spravia robotické linky a bude aj po tej minimálnej mzde.

  • vedro14

   a čo bude s ludmi potom šak teraz je tolko nezamestaných, tej vojne sa asi nevyhneme…

 • star xmen

  Zial, v dnesnej dobe ma kazdy take podmienky. Tak, ze nieje sa comu divit. Robim v Anglicku a tie podmienky/pravidla su tu dost podobne. Tiez si nemozem dovolit kupit produkt na ktorom robim.

  • Jozko Mrkvicka

   ja tiez nie… ale zasse sa hocikedy pocas pracovnej doby mozes ist vysrat a podobne…

 • lukino86

  ja to chápem robim vo vyrobe aj keď nie samozrejme za takých podmienok ale v Číne teda by som nechcel robiť…

 • zu.lu

  Unás je to podobné, s tým rozdielom, že nadčasy sa nepreplacaju a prestávka na obed je len pol hodinu. A ja tiež nemam iphone :-D 630€ je v Číne slušný zárobok. Takže na čo sa vlastne sťažoval chlapec? :-/

  • newton

   630 ale za 6 tyzdnov, za mesiac (4 tyzdne) to je teda 420, to je uz o inom

 • Loler

  Vlastne je to tam rovnaké ako na Slovensku, tu tiež ľudia makaju na 3 smenach 8 hodín denne za minimálnu mzdu..

 • Drahoslav Horvath

  Prečo nejdú lekárovi ľudia s tetovaním?

  • Jozko Mrkvicka

   podla mna je to zly preklad a jednoducho ich nezoberu…

 • zarábajú ako na slovensku,,,,,,,,,,tak o čom je to ?? s tým rozdielom, že všetko je tam lacnejšie

 • Jozko Mrkvicka

  podla mna clanok o nicom… sa to snazia vykreslit nejako cierne ale v podstate ked si clovek z toho zoberie fakty tak maju 10min pauzu a potom 50 min pauzu a pravdepodobne dalsiu 10min pauzu. a robi sa 8 hodin nadcasy robia len ti co chcu … to najdolezitejsie napr to ze aka je tam intenzita prace a ci sa mozu ist vysrat to uz nepisu …

 • Em

  No je to tam des bes a pripomina to slovensky Volkswagen.

 • Lordken

  tak to je dobra otrocina (tie fotky z nastupu vyzeraju jak z pracovneho tabora) , hlavne ze apple predava tie ich predrazene hracky s neskutocnou marzou…ale zas apple sa aspon ako tak snazi aby v jeho fabrikach boli ako take podmienky, takze inde to moze vyzerat aj horsie…dost fail.
  zaujmave je ze maju podobnu min mzdu ako u nas, a ze stroje by ich vyslia drahsie

 • Julka

  Na jednej strane to znie smutne a drsne. Ale az tak velmi ma to za srdce nechytilo, kedze ako je to uz nizsie spomenute sa podobne robi aj u nas. Co by ma viac trapilo, ak by tych zamestnancov nahradili stroje. Z toho co som pocula, tak v Cine je uplne ina socialna situacia, tam zvycajne maju ovciansky preukaz a absolvovanu skolu len prvorodeni (ak maju ti neprvorodeni aspom zakladne vzdelanie, tak su celi happy). Ostatni zvycajne idu teda robit tie pracne prace. Takze si viem predstavit, ze ak by sa firmy z nejakych dovodov rozhodli nakupit stroje, tak by ti ludia prisli o pracu. A potom co?

  • Storm Chase

   Pravdu ? Ak by k tomu prislo, aspon by vlada bola nutena naozaj zacat premyslat na riesenim situacie a pevnou stalou mzdou ci pracujes alebo nie. Ludia by zacali robit pracu, ktora ich bavi. A ak niekto robi to co ho bavi, vacsinou napreduje 2x rychlejsie a je vykonejsi. Cize by to mozno pomohlo aj progresu ludstva. V podstate by zacala chudoba a stym spojene nepokoje a tlak na kazdu vladu. Cize by boli nuten konat. Dnes totiz pravazne tazia z faktu, ze ludia nekonaju, dokazali ich presvedcit ze si vlastne za vsetko mozu sami a ak nemaju dost, malo makaju,zle studovali, nie su dost kreativ. inteligentny atd. Vlada a velke korporacie ktore sa zenu za nekonecnou mocou,monopolom a navysovanim ziskov s tym vlastne nic nemaju. Vsetci predsa mate moznosti rovnake. :) No realita je samozrejme ina… Riesenia sa daju najst a stroje nam paradoxne prinasaju vacsiu efekt. a vyrobu, cize prispievaju k nasmu pohodliu a rozvoju. Len by tuto situaciu nemohol niekto zneuzivat pre svoju vlstnu tuzbu po moci a hromadeni majutku ktoreho nikdy nie je dost. Pripad Apple. Cenovka produktu slusna, s marzou rozhodne nemaju problem, no nikdy nie je dost.

 • Jaro Herban

  to mal este do pohody celkom :) cakal som nieco ovela horsie a ono je to len v priemere rovnake ako na Slovensku :D :D

 • Jumdzagin Cedenbal

  úplne rovnaké podmienky, ako na východe SK