Tim Cook sa nedávno vyjadril, že iPhone SE je rýchlejší ako tie najrýchlejšie Android smartfóny. Hoci nie každému bolo toto tvrdenie po vôli, najnovšie testy ukázali, že na tom môže byť štipka pravdy.

Ak sleduješ novinky zo sveta smartfónov a naše články, určite ti neuniklo rozporuplné tvrdenie Tima Cooka ohľadom nového iPhonu SE. Podľa šéfa spoločnosti z Cupertina je totižto ich novinka rýchlejšia ako najrýchlejšie Android smartfóny. Áno, išlo o veľmi odvážne tvrdenie, ktoré prinieslo množstvo kontroverzie a výmien názorov medzi tábormi fanúšikov Applu a Androidu.

Namiesto slov prišli na rad čísla

YouTube kanál SpeedTest G však odložil dohady nabok a namiesto toho sa pozrel na skutočné čísla. V tomto prípade bol použitý rovnomenný test SpeedTest G, ktorý ako nezávislý test meria výkon smartfónov kombináciou najlepších prvkov tradičných testov rýchlosti a benchmarkov v snahe priblížiť sa čo najviac reálnemu používaniu smartfónov.

Cenovo dostupná novinka Applu sa tak postavila voči takmer 3-krát drahšiemu Samsungu Galaxy S20 Ultra a výsledok ukázal, že Tim Cook mohol mať pravdu. iPhone SE totižto ukončil test rýchlosti o celých 6,2 sekúnd skôr ako Galaxy S20 Ultra. V celkovom zhrnutí sa ukázalo, že Galaxy S20 Ultra bol rýchlejší len v prípade rýchlosti procesora, no v ostatných ukazovateľoch kraľoval práve iPhone SE.

Zobraziť celú galériu (2)
Screenshot/YouTube/SpeedTest G

Niektorí fanúšikovia Androidu by ale mohli namietať, že Galaxy S20 Ultra nie je práve ten najrýchlejší dostupný Android. V SpeedTest G teste si preto zmeral iPhone SE sily aj so smartfónom, ktorý si na rýchlosti zakladá. Konkrétne hovoríme o najnovšom modeli OnePlus 8 Pro, ktorý v klasických benchmarkoch dosahuje najvyššie hodnotenia a najrýchlejšie zvládnuté skúšky.

Bohužial, ani tentokrát neboli tvrdenia Tima Cooka vyvrátené a iPhone SE obhájil svoju pozíciu. OnePlus 8 Pro si síce viedol lepšie ako Galaxy S20 Ultra, no napriek tomu zaostal za iPhonom SE o 3,3 sekundy. Rovnako ako v prípade predchádzajúceho testu, aj v tomto bol OnePlus lepší len v rámci rýchlosti procesora.

Zobraziť celú galériu (2)
Screenshot/YouTube/SpeedTest G

Výsledky tak ukázali zaujímavú skutočnosť. Očakávali by sme, že iPhone SE bude dominovať hlavne v prípade rýchlosti procesora, keďže používa procesor A13 Bionic, ktorý je označovaný za najvýkonnejší procesor do smartfónov. Vlajkové Androidy ale zaostali po stránke grafiky a hlavne po stránke zmiešaného výkonu.

Napriek slabšej výbave dokáže iPhone SE v hrubej sile výkonu porážať tých najlepších

Je dôležité si uvedomiť, že OnePlus 8 Pro si neviedol vôbec zle hlavne preto, že jeho displej bol nastavený na FullHD rozlíšenie, zatiaľ čo S20 Ultra a iPhone SE boli testované pri 720p rozlíšení. Ktovie, ako by dopadol test v prípade OnePlus, ak jeho displej nastavia na rovnaké rozlíšenie, nakoľko práve vyššie rozlíšenie displeja sa prejavilo na výsledku rýchlosti vykresľovania grafiky. V tomto prípade Galaxy S20 Ultra, bohužiaľ, zásadnejšie pohorel.

Testované Androidy ale na druhej strane prichádzajú s rýchlejšími LPDDR5 RAM modulmi a rýchlejším UFS 3.0 úložiskom. Minimálne z hľadiska hrubej sily však môžeme povedať, že iPhone SE je schopný konkurovať a v istých prípadoch porážať tie najlepšie Androidy. Benchmarky a testy rýchlosti nie vždy odrážajú reálne používanie smartfónu. Niektoré z nich napríklad vykazujú lepšie výsledky v prospech uvádzaných Androidov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom