Armáda Spojených štátov amerických dostala do rúk rekordnú laserovú zbraň s výkonom až 300 kW, ktorú je možnú použiť proti množstvu rôznych leteckých cieľov, informuje portál NewAtlas. Zariadenie dostala od známej spoločnosti Lockheed Martin a prináša schopnosti, ktoré nemajú vo svete obdobu.

Budúcnosť vzdušnej obrany

Ako naznačuje výkon laseru, vôbec sa nejedná o malé zariadenie a celý systém je pripevnený na obrovskom armádnom transportéri. Systém dostal názov IFPC-HEL, teda Ochrana pred nepriamou paľbou-Vysokovýkonný lase a v budúcnosti môže, v mnohých prípadoch, nahradiť konvenčné zariadenia protivzdušnej obrany a to z jedného jednoduchého dôvodu.

Extrémne výkonný laserový systém síce lacný nie je, avšak dáva oveľa väčší zmysel, ako používanie drahých rakiet proti cieľom, ktoré nemajú príliš veľkú hodnotu. Aj keď môžu takéto lasery v budúcnosti zostreľovať aj stíhačky, sú vysoko efektívne proti dronom či riadeným strelám a navyše dosahujú presnosť, ktorej nedokáže žiadny letecký stroj čeliť.

Lockheed Martin

Technické detaily nie sú známe, avšak podľa zverejnených renderov nesie zariadenie vlastné akumulátory a pravdepodobne elektrocentrálu so zásobou paliva, pomocou ktorého dokážu vyprodukovať vlastnú elektrickú energiu a nemusí sa tak spoliehať na elektrickú sieť, čo je v čase vojny obzvlášť dôležité. Ako tvrdí Lockheed Martin, dodať tento systém sa podarilo skôr, než v stanovenom termíne.

Laserová konkurencia

Vlastné laserové zbrane vyvíja aj spoločnosť Raytheon Intelligence & Space, ktorá nedávno predstavila novú formu ťažkého armádneho vozidla v podobe 8-kolesového obrneného transportéru Stryker, ktorý so sebou nesie vysoko výkonný laser.

Táto laserová veža dosahuje výkon až 50 kW a počas štvortýždňového testovanie zneškodnila viacero 60 mm mínometných striel a niekoľko malých, stredných a veľkých dronov.

Obzvlášť náročné systémy

Vo veľkom sa zatiaľ laserové zbrane do boja nedostali, pretože sa táto technológia neustále vyvíja a pokrok ktoréhokoľvek z podsystémov znamená, že je nutné pretransformovať takmer celý projekt. Nejedná sa totiž len o samotné lasery, ale tiež generátory, zameriavacie zariadenia a množstvo ďalších systémov.

Najdôležitejší je v tomto prípade, samozrejme, samotný 300 kW laser, ktorý bude čoskoro otestovaný ako v laboratóriu tak aj na bojovom poli.

Neustále narastajúca sila laserových zbraní pritom nielen zrýchľuje zneškodňovanie cieľov, ale tiež možnosť ich použitia proti oveľa širšej škále rôznych cieľov a to od rôznych typov munície až po stíhačky či dokonca veľké bombardéry.

Veľkou výhodou laserových zbraní je ich rýchlosť. Ak totiž navádzanie nestratí cieľ, je prakticky nemožné zbaviť sa extrémne energetického lúča. Lockheed Martin, okrem iného, zvýšil aj efektivitu celého systému a firma zvládla aj znížiť hmotnosť a objem celého zariadenia, čo uľahčuje logistiku a aj následnú prevádzku na bojovom poli, dodáva Breaking Defense.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú