SpaceX doteraz vyniesol do vesmíru vyše 1000 satelitov Starlink a konšteláciu bude v priebehu roka ďalej rozširovať. S tým sa bude zlepšovať aj pokrytie signálom a samotná kvalita internetového pripojenia. Elon Musk prezradil, že do konca tohto roka majú Starlinky pokryť signálom väčšinu Zeme a rýchlosť internetu sa má zdvojnásobiť, informuje Teslarati.

Satelitný internet od SpaceX sa má v tomto roku výrazne rozšíriť. Spoločnosť doteraz avizovala expanziu na ďalšie zahraničné trhy mimo USA, kde je aktuálne internet zo Starlinkov dostupný napríklad vo Veľkej Británii či Kanade pre 10 000 používateľov. K ďalším krajinám sa v budúcom roku pridá aj Slovensko.

U nás by malo byť pokrytie signálom a samotný hardvér pre pripojenie k tomuto internetu dostupné už v budúcom roku. Detailné informácie o dostupnosti satelitného internetu od SpaceX na Slovensku sme priniesli v samostatnom článku.

Doplnené 21. marca:

Elon Musk ešte v závere februára avizoval zvyšovanie rýchlosti internetového pripojenia zo satelitov Starlink. Medzitým však už SpaceX vyniesol na orbitu ďalšie 3 várky týchto satelitov a doterajšiu konšteláciu tak rozšírili na odhadom 1325 Starlinkov. S ich pribúdajúcim počtom sa postupne zlepšuje aj pokrytie internetom a jeho samotná rýchlosť. Celkovo má byť v prvej fáze na orbite až 12 000 satelitov.

Minulý mesiac zakladateľ SpaceX ohlásil, že tento rok bude internetové pripojenie zrýchlené na 300 Mbps a latencia sa má znížiť na 20 ms. Podľa výsledkov niektorých meraní však používatelia v beta testovaní už teraz dokázali miestami namerať aj ešte vyššiu rýchlosť na úrovni až takmer 400 Mbps pri odozve pod 40 ms, čo je skutočne úctyhodný výsledok, informoval Tesmanian.

Zobraziť celú galériu (1)
DontStayInOnePlace/Reddit

Zvýšenie rýchlosti internetu zo Starlinkov tak má byť súčasťou vylepšení, ktoré aktuálne spoločnosť realizuje. K zásadnému zrýchleniu pripojenia na uvedenú rýchlosť malo dôjsť po vylepšení firmvéru. Je však pravdepodobné, že takáto rýchlosť nebude pre testerov zatiaľ dostupná natrvalo a môže ešte výraznejšie kolísať.

Už teraz však dokáže SpaceX prostredníctvom internetu zo Starlinkov poskytnúť používateľom rýchlejšie internetové pripojenie ako mnohí doterajší provideri. Primárnym účelom tohto globálneho pripojenia však naďalej ostáva pokryť ťažko dostupné a vzdialené oblasti, kde doteraz nebolo žiadne pripojenie k internetu.

Pôvodný článok

SpaceX zdvojnásobí rýchlosť internetu zo Starlinkov už tento rok

Aktuálna rýchlosť poskytovaného pripojenia v pokrytých oblastiach je podľa oficiálnych informácií medzi 50 – 150 Mbps a odozva sa pohybuje na úrovni od 20 ms do 40 ms. Napriek tomu môžu terajší používatelia pripojenia zaznamenávať aj isté odchýlky v rýchlosti a latencii. Jeho stabilita, rýchlosť a odozva sa však postupne zlepšuje s rozširovaním konštelácie satelitov.

Elon Musk navyše v odpovedi na Twitteri potvrdil, že v tomto roku sa rýchlosť satelitného internetu zo Starlinkov zdvojnásobí a bude dosahovať 300 Mbps pri odozve do 20 ms.

Informácie potvrdil v odpovedi používateľovi, ktorý zverejnil prvé merania pripojenia po inštalácii antény, kedy spočiatku nameral rýchlosti 77 Mbps pri latencii 44 ms a neskôr 130 Mpbs pri odozve 34 ms.

V aplikácii Speedtest potom dokázal namerať stabilnú rýchlosť 110 Mbps pri sťahovaní, takmer 14 Mpbs pri uploade a odozvu 30 ms. Obdobné rýchlosti môžu vo väčšine prípadov namerať aj ostatní používatelia. Niektorí však môžu zaznamenať aj vyššiu ako avizovanú rýchlosť. Potvrdzuje to napríklad januárový test pripojenia, ktoré bolo dostupné pri rýchlosti 190 Mpbs a latencii 53 ms.

Signálom pokryje väčšinu planéty, celú v nasledujúcom roku

Hoci v súčasnosti neexistuje detailná mapa pokrytia, ktorá by informovala o dostupnosti a pokrytí vybraných oblastí signálom zo Starlinkov, Musk informoval, že už do konca tohto roka má byť tento internet dostupný pre väčšinu ľudí na Zemi. Všetky oblasti majú byť potom pokryté v priebehu budúceho roka.

Pripomeňme len, že aktuálne sa nad našimi hlavami nachádza len zlomok z cieľového počtu satelitov Starlink, ktorých konštelácia má obsahovať v prvotnej fáze 12 000 satelitov a neskôr sa ich počet má navýšiť o ďalších 30 000. Dovedna tak SpaceX cieli k celkovému počtu 42 000 Starlinkov, ktoré budú poskytovať globálne internetové pripojenie pre celú Zem.

Najväčšiu výhodu a uplatnenie však bude mať takýto internet najmä v odľahlejších oblastiach, kde poskytovatelia nedokážu zabezpečiť dostatočne rýchle pokrytie, prípadne žiaden signál. Vo výsledku má internet od SpaceX dosahovať rýchlosť až 1 Gbps.

Neskôr môže spoločnosť rozšíriť porfólio svojich služieb a okrem satelitného internetu priniesť ľuďom aj vlastné mobilné pripojenie. Zmienky o ňom sa nedávno objavili v dokumente pre Federálnu komisiu pre komunikácie, informuje Teslarati. Mobilný signál a internet však môže byť v tomto prípade dostupný iba pre zákazníkov v USA.

NEPREHLIADNI 
UFO na paličke do detailov. Takto vyzerá zvnútra pozemná anténa Starlink internetu, ukrýva celú „vedu“

Mnohí záujemcovia sa sústredia primárne na satelitný internet zo Starlinkov, ktorý prinesie lepšie možnosti pripojenia do odľahlých oblastí a bude sa postupom času zlepšovať. Prísľuby Elona Muska je ale nutné brať s rezervou, môže sa totižto stať, že plány skrížia neočakávané udalosti a môže dôjsť k istému oneskoreniu.

Pre terajších používateľov tohto pripojenia sú však správy o zvyšovaní rýchlosti pozitívne. Hoci si za internet platia mesačne 99 dolárov (zhruba 82 €), zdvojnásobenie rýchlosti bez zmeny ceny alebo iných poplatkov rozhodne uvíta každý z nich.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP