Intel už niekoľko generácií výkonovo zaostáva za najväčším konkurentom AMD, a to ako na poli procesorov pre stolné, tak aj mobilné zariadenia. The Verge teraz upozorňuje na novú radu procesorov Tiger Lake predstavenú na CES 2021, ktorá môže zamiešať karty v segmente výkonných notebookov.

Intel sľubuje, že práve predstavená „H“ rada procesorov 11. generácie prinesie najlepší herný výkon v prenosných zariadeniach na trhu. To chce spoločnosť dosiahnuť dotiahnutím 10 nm výrobného procesu a relatívnej novinky v podobe Xe integrovanej grafiky do ešte silnejších notebookov.

Intel

Nad grafikou Intel Iris Xe Graphic sme sa pritom pozastavili už aj v recenzii na ASUS ZenBook Flip 13, kde obstála na jednotku s hviezdičkou. Nové „Hčkové“ procesory by mali byť využívané už v tohtoročných notebookoch, kedy sa však podľa dostupných informácií dočkáme zatiaľ len ich slabších a úspornejších verzií s 35 W TDP.

Najsilnejšie mobilné jednotky s TDP na úrovni 45 W sú rovnako v pláne, no Intel zatiaľ bližšie informácie o Tiger Lake modeloch neprezradil. AnandTech zároveň upozorňuje, že Intel na prezentácii nespomenul ani žiadne taktovateľné procesory, ktoré v minulosti niesli označenie „HK“.

Intel

Výhodou H35 línie bude výkon porovnateľný s najsilnejším čipom minulej generácie pri nižšom TDP, vďaka čomu sa dosiahne ďaleko vyšší výkon pri ešte kompaktnejších zariadeniach a udržiavaní prijateľnejšej internej teploty hardvéru.

Intel predstavil tri čipy z kategórie H35:

  • Intel Core i7-11375H  Special edition – 4 jadrá a 8 vlákien, 5,0 GHz maximum pri jednom jadre, 4,3 GHz maximum pri všetkých štyroch jadrách
  • Intel Core i7-11370H – 4 jadrá a 8 vlákien, 4,8 GHz maximum pri jednom jadre, 4,3 GHz maximum pri všetkých štyroch jadrách
  • Intel Core i5-11300H – 4 jadrá a 8 vlákien, 4,4 GHz maximum pri jednom jadre, 4,0 GHz maximum pri všetkých štyroch jadrách

Okrem vyššieho výkonu ponúknu všetky čipy Wi-Fi 6 / 6E a podporu Thunderbolt 4. Podporovať budú aj DDR4 pamäte, a to až do frekvencie 3200 MHz, pričom ich menej náročný variant, LPDDR4/x, zvládne frekvencie na úrovni až 4266 MHz. Nebude chýbať ani PCIe generácie 4.0.

V prípade grafických kariet sa výrobcovia budú môcť spoliehať na integrované grafické jednotky s označením Xe alebo na dedikované grafiky od rôznych výrobcov.

Intel

Zdroj uvádza, že prvé laptopy s 11. generáciou H35 čipov by mali byť dostupné v obchodoch už v prvej polovici roka. V priebehu prezentácie došiel rad aj na bližšie nešpecifikovaný 8-jadrový čip, kódovo označený Tiger Lake H. S najväčšou pravdepodobnosťou pôjde o vlajkovú loď mobilných Intelov, ktorého predstavenie si spoločnosť necháva na neskôr.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom