Intel včera oficiálne predstavil novú generáciu procesorov Tiger Lake určených pre notebooky a ultrabooky. Konkurencia pre AMD Ryzen 4000 prichádza na svet aj s novou grafickou jednotkou a vďaka vylepšeným vlastnostiam majú nové čipy zabezpečiť aj výrazne lepšiu výdrž batérie, informuje Tom’s Guide.

Nové procesory Intelu majú byť najrýchlejšími čipmi pre mobilné zariadenia v kombinácii s novou grafikou Xe. Tieto procesory 11. generácie sú pritom vyrobené 10 nm+ výrobnou technológiou pomenovanou ako „SuperFin“, ktorá sa mala postarať o výrazné zvýšenie výkonu.

Intel má nové procesory Tiger Lake. Sľubujú lepší výpočtový aj grafický výkon

Jedná sa o prvé procesory, ktoré podporujú Dolby Vision na hardvérovej úrovni. Zároveň si s nimi hráči užijú 2-násobne vyšší výkon pri hraní. Čipy taktiež poskytnú až 20 %-né zlepšenie výkonu pri klasických kancelárskych prácach a vďaka efektívnejšej spotrebe energie majú zaistiť o 1 hodinu väčšiu výdrž na batérii napríklad pri streamovaní.

Nenechaj si ujsť
Nvidia predstavila grafické karty RTX 3000. Majú najväčší medzigeneračný pokrok v histórii

Spoločnosť púta pozornosť na spomínanú grafiku Xe, ktorá má podľa jej tvrdení poskytnúť 2-krát vyšší grafický výkon. Taktiež tu pribudla podpora pre 8K HDR obrazovky a podpora pre pripojenie štyroch 4K HDR displejov. Intel však mal vylepšiť aj umelú inteligenciu, ktorej prednosti sa majú prejaviť napríklad pri videohovoroch a rozmazanom pozadí.

Z pohľadu konfigurácii bude k dispozícii 9 rôznych čipov v „Y“ a „U“ sérii, avšak nie každý procesor bude vybavený aj novou Xe grafikou a niektoré modely si museli vystačiť s Intel HD grafikou.

Séria „Y“ zahŕňa procesory Tiger Lake s TDP od 7 – 15 W a v líniu „U“ nájdeme čipy s TDP od 12 – 28 W. Najvýkonnejším modelom pritom je Intel Core i7-1185G7 z „U“ série, ktorý disponuje 4 jadrami, 8 vláknami a základnou frekvenciou 3 GHz s možnosťou boostu na 4,3 GHz.

Najlepším modelom z „Y“ série, ktorá je vyhradená predovšetkým pre ultrabooky, je Intel Core i7-1160G7 taktiež so 4 jadrami a 8 vláknami, no pracovná frekvencia dosahuje v základe 1,2 GHz a pri booste maximálne 3,6 GHz. Vrcholové čipy budú už vybavené novou grafikou Intel Iris Xe a Intel HD Grapics potom nájdeme v základných modeloch Intel Core i3, informuje Laptopmag.

Tieto novinky Intelu sa potom dostanú do vyše 150 rôznych notebookov a ultrabookov od výrobcov ako sú Asus, Dell, Acer, HP, Lenovo MSI či Razer. Prvé zariadenia s novými Tiger Lake procesormi by sme mali na trhu vidieť už o niekoľko týždňov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom