Kým herný priemysel prináša čoraz prepracovanejšie tituly, nároky na hardvér musia zvládať výrobcovia grafických kariet. Doteraz boli v tomto odvetví iba dvaja silní hráči, NVIDIA a AMD, ku ktorým sa však chce pridať ďalší. Intel oznámil, že o pár rokov predstaví svoju prvú dedikovanú grafickú kartu, ktorou bude konkurovať stáliciam tohto segmentu.

Tieto informácie prezradil počas stretnutia analytikov generálny riaditeľ Intelu, Brian Krzanich. Po dlhých mesiacoch špekulácií sa tak informácie o príchode prvej dedikovanej grafickej karty spoločnosti potvrdili aj oficiálnou cestou. Spočiatku sa hovorilo, že Intel túto novinku ukáže svetu už v budúcom roku, no dovtedy by to zrejme nestihol. Zvyčajne trvá preniesť návrhy grafickej karty z papiera do reálnej podoby 3 roky. Majster zo sveta procesorov si však stanovil hranicu do roku 2020.

NVIDIA a AMD sa dočkajú novej konkurencie

Vývoj tejto karty, pomenovanej ako Arctic Sound, bude pod záštitou Raja Koduriho, ktorý je šéfom pre návrh architektúry v spoločnosti Intel. So splnením náročného termínu mu však môžu pomôcť neobmedzené zdroje financovania a výskumu, vďaka čomu už o 2 roky môžeme vidieť prvú dedikovanú kartu z dielne Intelu. Rozhodnutie vstúpiť do tohto odvetvia rozhodne zaskočilo nielen AMD, ale aj tak veľkého hráča, akým je NVIDIA. Tá by mohla mať námietky kvôli porušovaniu práv na grafické karty s IP jadrami. Takáto situácia by však nastať nemala, nakoľko sa ich spoločnosť vzdala za 1,4 miliardy dolárov v prospech Intelu.

Zobraziť celú galériu (4)
PROTONIC FASHION/Pinterest

Nenechaj si ujsť
ASUS predstavil jedinečnú matičnú dosku určenú pre ťažbu kryptomien. Podporuje až 20 grafických kariet

Stalo sa to presne vtedy, keď chcela od Intelu získať licencie pre grafické jednotky iGPU. S touto krížovou zmluvou tak môže známy výrobca procesorov vybudovať aj svoju novú základňu dedikovaných grafických kariet. Pokiaľ by však NVIDIA vopred vedela, že sa Intel rozhodne do tohto odvetvia vstúpiť, cena by bolo omnoho vyššia. Intel však plánuje predstaviť až 2 generácie nových dedikovaných GPU kariet. Prvou z nich bude karta Arctic Sound s MCM modulom a viacerými matricami pripojenými cez integrovaný prepojovací mostík EMIB.

Využitím MCM modulu udrží Intel krok so svojimi rivalmi, ktorí majú vo svete grafických kariet dlhoročné skúsenosti. Spolu s možnosťami špičkových tovární spoločnosti a znalosťami Raja Koduriho, ktorý v minulosti pracoval pre viaceré svetové spoločnosti, tak chce Intel rozdeliť moc, ktorú v rukách drží NVIDIA a AMD. Pri vývoji a výrobe prvej dedikovanej grafickej karty bude Intel potrebovať prerobiť svoje fabriky, no zvýšené náklady na výskum a vývoj budú jednoznačným dôkazom, že spoločnosť už na projekte pracuje.

Po nevydarenom pokuse môže prísť konečne úspech

Ako prvú tak o 2 roky uvidíme grafickú kartu Artic Sound, ktorá bude zástupcom 12. generácie a nasledovať ju má Jupiter Sound grafika 13. generácie. O nej však mnoho informácií nie je známych, no v porovnaní s Arctic Sound môže priniesť výrazné vylepšenia výkonu. To, či sa Intelu skutočne podarí rozbúriť vody vo svete grafických kariet uvidíme až v roku 2020. Toto ale nie je prvý pokus spoločnosti vstúpiť do tohto segmentu, keďže už v minulosti sme mohli vidieť nie príliš vydarený pokus v podobe projektu Larrabee. Tentokrát však do toho ide Intel skutočne naplno a na úrovni, čo sa môže neskôr odraziť na veľkom úspechu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom