Kryptomeny sa za posledné roky stali fenoménom, ktorý neustále rastie na popularite. Virtuálne meny je však potrebné tiež ťažiť, k čomu „baníci“ potrebujú špeciálny hardvér, ktorý neraz stojí poriadne peniaze. Jeden z najväčších výrobcov počítačových komponentov, ASUS, uľahčí život ťažiarom kryptomien s novou matičnou doskou H370 Mining Master. 

Ťažba BitCoinu či iných kryptomien vyžaduje výkonný výpočtový hardvér, z ktorého si „ťažiari“ môžu vybrať medzi dostupnými komponentami alebo špeciálne navrhnutými jednotkami, ktoré zvládnu zložité algoritmy, no nie sú práve najlacnejšie. ASUS sa však teraz rozhodol priniesť nové riešenie v podobe matičnej dosky, s ktorou bude ťažba kryptomien omnoho efektívnejšia.

Matičná doska, ktorá umožní ťažiť kryptomeny skutočne naplno

Táto novinka s označením H370 Mining Master už sama za seba hovorí, na aký účel je určená. Veľké výpočtové úlohy pri ťažbe virtuálnych mien zvládajú najlepšie grafické karty. ASUS sa preto rozhodol, že do svojej novej matičnej dosky zabuduje pripojenie až pre 20 týchto kariet. Tie sa do obvodu pripojia prostredníctvom rozhrania PCIe na USB, pričom je každá karta ovládaná samostatne. Integrovaná diagnostika matičnej dosky zabezpečí, že každá z 20 GPU jednotiek bude počas ťažby bežať správne.

Nenechaj si ujsť
4K displej, Core i9 aj GTX 1050 grafika. Žiadny herný desktop, ale brutálny notebook od Asus

Navyše si budúci používatelia môžu aktivovať aj niekoľko „bonusových“ funkcií, o ktorých ale výrobca zatiaľ neprehovoril. Počas fungovania doska ohlási prípadné systémové problémy s procesorom, či pamäťami cez zabudované LED diódy. Do pätice LGA 1151 je možné osadiť len nové procesory Intel 8. generácie a maximálna kapacita operačnej RAM pamäte by nemala prekročiť hodnotu 32 GB. Presná cena matičnej dosky H370 Mining Master zatiaľ nie je známa, no predávať by sa mala za „pár stoviek“ dolárov.

Stále však môže ísť o finančne výhodnejšie riešenie ako v prípade skladania hardvéru, ktorý nie je na takého účely dokonale prispôsobený. Zákazník pred kúpou tejto dosky musí ešte vyriešiť zdroj napájania všetkých grafických kariet, ktoré si rozhodne vypýtajú poriadne množstvo energie. Času je ešte dosť, nakoľko spoločnosť bude svoju novinku sprístupňovať až v 3. kvartáli tohto roka. Ešte predtým ju ale ukáže aj na výstave Computex 2018 v Taiwane.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom