Pri výbere nového počítača sa používatelia mnohokrát rozhodujú medzi výberom klasického harddisku alebo rýchleho SSD disku. Vďaka druhému spomínanému typu úložiska bude počítač rýchlejší, no samotný SSD disk je stále pomerne drahou záležitosťou. Intel však na tento problém našiel riešenie a s použitím jeho novej pamäte Intel Optane Memory, bude počítač omnoho rýchlejší. 

Úlohou operačnej pamäte RAM je zbierať údaje a dáta, ktoré následne posúva na spracovanie k hlavnému „mozgu“ počítačov, procesoru. Väčšia kapacita RAM-ky znamená aj rýchlejší chod počítačov. Dokáže v sebe uskladniť viac informácií z programov, ktoré fungujú rýchlejšie a plynulejšie. Najväčšou nevýhodou operačnej pamäte RAM je však to, že po vypnutí zariadenia sa všetky informácie a dáta stratia. Kvôli tomu nie je tento typ pamäte schopný zapamätať si po vypnutí rôzne dáta a po zapnutí počítača tak celý proces začína odznova.

zdroj fotografie: AnandTech

NAND je ďalším typom pamäte, ktorý je však využívaný najmä v smartfónoch. Výhodou tejto pamäte je, že si dáta dokáže zapamätať aj po vypnutí zariadenia, no kvôli tomu je o čosi pomalšia. K ďalším nevýhodám patrí aj jej cena. Vďaka tejto pamäti si používateľ môže do smartfónu ukladať rôzne skladby, fotografie a podobne. Nikdy ale nebude možné využívať NAND pamäť rovnako ako pamäť DRAM. Problém v tejto oblasti vyriešil jeden z najväčší hráčov v segmente, Intel.

Intel Optane Memoryzdroj fotografie: Computerworld

Nenechaj si ujsť
Tech News: Intel predstavil svoj prvý 5G modem, reálne testovanie začne už čoskoro

Podľa tvrdení Senior Viceprezidenta spoločnosti, Navina Shenoya, je pamäť Intel Optane založená na technológii 3D Xpoint, najväčšou revolúciou medzi pamäťami za posledné desaťročia. Spoločnosť tiež tvrdí, že po pridaní tohto nového typu RAM-ky do počítača sa jeho chod zrýchli až niekoľkonásobne. Spolu s SSD diskom však dokáže poskytnúť ešte vyššiu rýchlosť ako doterajšie operačné pamäte typu DRAM. S použitím Intel Optane Memory sa zrýchli spúšťanie internetového prehliadača až 5-násobne a spúšťanie hier bude rýchlejšie až o 67 %.


zdroj fotografie: The Next Platform

Rovnako ako pamäť DRAM, aj operačná pamäť Intel Optane si miesto nachádza medzi pevným diskom a procesorom, ktorému predáva nazbierané informácie programov. Jej výhodou je však to, že si dáta dokáže zapamätať aj po vypnutí počítača. Nejde tak o žiadnu náhradu, ale o plnohodnotný doplnok do nových počítačov, ktorý stačí pridať do slotu v základnej doske. Nová pamäť Intel Optane bude kompatibilná len s novými základnými doskami, ktoré sú navrhnuté pre procesory série Kaby Lake od Intelu.

Intel Optane Memoryzdroj fotografie: Gizmodo

Nenechaj si ujsť
5G bude revolúcia v mobilných sieťach. Toto je všetko, čo by si mal o ňom vedieť

Každá takáto základná doska bude mať slot navyše práve pre tento typ operačnej pamäte a do konca roka sa Intel Optane Memory môže objaviť aj v nových notebookoch. Tí, ktorí už vlastnia počítač pripravený na novú operačnú pamäť RAM od Intelu, ju môžu vložiť do slotu M.2 pre SSD disk. Táto novinka bude dostupná už 24. apríla v dvoch veľkostiach 16/32 GB. Cena nižšej verzie bude približne 40 € a 32 GB variant bude stáť 70 €. Vďaka novej operačnej pamäti od Intelu si tak budeš môcť zrýchliť svoj počítač už za pár eur.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP