Tohtoročné MWC je už v plnom prúde a okrem nových smartfónov by sme sa mali dočkať aj nových informácií o 5G. Čo ale vlastne 5G znamená a čo od neho môžeme očakávať?

Čo je teda 5G?

Najjednoduchšie povedané, 5G je mobilná sieť piatej generácie. Je to ďalší dôležitý krok vo vývoji mobilných technológií, ktoré používajú naše zariadenia pre prenos dát. Keď už bude táto technológia ako-tak v prevádzke, 4G sa nám bude javiť podobne pomalé, ako je pre nás teraz 3G.

5g
zdroj fotografie: IBTimes

Poďme sa trochu pozrieť do histórie. Prvá generácia mobilných sietí (1G) vyšla v roku 1982. Až do predstavenia 2G sa jednalo a plne analógový systém. 2G v roku 1991 už prinieslo digitálny systém a mobilné dáta v podobe GPRS a EDGE technológií. Zhruba po 10-tich rokoch už prišlo 3G, ktoré prinieslo oveľa lepšiu rýchlosť. Opäť po približne 10 rokoch sme sa dočkali dnes používaného 4G-čka. Ako si si mohol všimnúť, nová mobilná sieť je vyvinutá približne každé desaťročie.

5gzdroj fotografie: XavierStud

Kedy príde 5G?

Na základe vývoja mobilných sietí v minulosti môžeme usúdiť, že aj 5G príde 10 rokov po spustení 4G-čka. LTE, ktoré verejnosť pozná ako „4G“, bolo spustené približne v rokoch 2010 až 2011 (minimálne v Spojených štátoch). Prvé smartfóny s podporou mobilnej siete piatej generácie by sme mohli vidieť už v roku 2020 a rozmach 5G by mohol začať okolo roku 2021. V niektorých končinách sa pravdepodobne 5G-čka dočkajú ešte skôr, nakoľko Qualcomm plánuje spustiť prvé 5G produkty pre verejnosť v Južnej Kórei ešte pred začatím Zimných olympijských hier 2018. Podobne ako pri prechode z 3G na 4G, aj pri prechode na 5G budeme potrebovať kompatibilné telefóny. Na tohtoročnom MWC sme sa dokonca dočkali úplne prvého konceptu 5G smartfónu, ktorým je ZTE Gigabit. Tento využíva procesor od Qualcommu, ktorého súčasťou je aj najmodernejší X16 LTE modem schopný dosiahnuť rýchlosť sťahovania 1 Gbps.
Ako sa 5G líši od 4G?

Je dôležité povedať, že žiadne 5G ešte nie je a ani tak skoro nebude. Nehľadiac na to, čo budeme počuť o 5G na tohtoročnom MWC, aké sú výsledky testov rýchlosti, 5G je stále hudba budúcnosti. Je ešte priskoro sa baviť o tom, aké presné špecifikácie 5G prinesie. Môžeme iba odhadovať rýchlosti v gigabitoch a nízku latenciu, no o ničom konkrétnejšom ešte nemôžeme diskutovať. Spoločnosti ako AT&T, Intel a Qualcomm už začínajú robiť experimentálne testy 5G technológie, ktoré ešte len ukážu štandardy tejto mobilnej siete. Zatiaľ sa povráva o akomsi mmWave (milimeter wave band transmission), čo v doslovnom preklade znamená „prenosové pásmo milimetrových vĺn“. To by mohlo byť kľúčom k dosiahnutiu extrémnych rýchlostí, aké 5G sľubuje.

5g
zdroj fotografie: CNET

Čo je mmWave technológia a prečo je lepšia?

Mobilná technológia prenáša údaje prostredníctvom rádiových vĺn, čo závisí od typu elektromagnetického signálu meraného ako iná frekvencia. Čím je vyššia frekvencia, tým je menšia vlnová dĺžka. Nová mmWave technológia teda udáva vlnovú dĺžku v milimetroch a vo všeobecnosti je to od 30 GHz do 300 GHz. Prečo nás to vlastne zaujíma? Pretože mmWave technológia poskytuje vyššie dátové kapacity než máme teraz. A čím je vyššia frekvencia, tým viac dát sa dá preniesť.

5g
zdroj fotografie: RCR Wireless News

Pre porovnanie, FM rádio bežne vysiela iba audio na frekvenciách od 87.5 do 108.0 MHz. LTE, ktoré je zodpovedné za oveľa väčšie množstvo dát potom vysiela od frekvencie 700 MHz do 2100 MHz (2.1 GHz). Technológia mmWave by mohla priniesť výrazné zlepšenie pri prenose cez LTE. Využitie mmWave sme už mohli vidieť napríklad v Starry Router. Ďalšia výhoda spočíva v tom, že že antény prenášajúce signál môžu byť menšie. Tým pádom sa do jedného zariadenia vmestí viac antén s rôznymi pásmami.

fm radio
zdroj fotografie: TechSpot

Bohužiaľ, 5G so sebou ale prinesie aj jednu nevýhodu. Vyššie frekvencie znamenajú kratšie vlnové dĺžky a kratšie vlnové dĺžky znamenajú nižší dosah. Ak sa k tomu ešte pridajú aj budovy a steny, vzniká problém so signálom. Jednoducho povedané, 5G bude vyžadovať viac vysielačov ako potrebovalo 4G. Zoberme si napríklad rádio a iné staršie technológie, ktorým stačí oveľa menší počet vysielačov s anténami. 4G-čko sa na Slovensku nerozširovalo práve najrýchlejšie a 5G sa tým pádom bude ešte pomalšie.
Gigabitové LTE / LTE Advanced / LTE Advanced Pro

LTE síce v súčasnosti nedodáva gigabitové rýchlosti, no nedávno dokončené technológie ako LTE Advanced a LTE Advanced Pro môžu slúžiť ako provizórium. LTE Advanced je už teraz prítomné na niektorých smartfónoch a operátori ako Verizon či AT&T ho začínajú podporovať. Advanced Pro je ďalšou evolúciou, ktorá by reálne mohla priniesť gigabitové rýchlosti a slúžila by ako doplnok k 5G technológii. Spomínaš si na časy, keď sa ešte len rozširovalo 4G a na miestach, kde ešte nebolo pokrytie, ho nahradzovalo 3G HSPA+? Podobná situácia by teda mala nastať aj pri rozmachu 5G, ktoré by doplňovalo LTE Advanced Pro s porovnateľnými rýchlosťami.

5g
zdroj fotografie: TheVerge

Čo ak „4G“ ako ho poznáme dnes vlastne ani nie je 4G?

Od budúcej 5G technológie by sme určite mali zmierniť naše očakávania. LTE Advanced totiž papierovo môže ponúkať gigabitové rýchlosti a LTE Advanced Pro rýchlosti až do troch gigabitov za sekundu. Takéto rýchlosti ale reálne cez LTE zrejme tak skoro nedosiahneme. Vedel si o tom, že 4G technológia ako ju poznáme dnes papierovo ani je „reálne 4G“? Podľa dohodnutých štandardov by malo 4G poskytovať 100 Mb/s rýchlosť pri pohybe a až 1 Gb/s stacionárne. Takéto rýchlosti naše súčasné siete ani zďaleka nedosahujú, i keď spomínané LTE Advanced a Advanced Pro by to mohlo zmeniť. Chceme tým povedať len toľko, že aj keď sa teraz šíria o 5G informácie o gigabitových rýchlostiach, realita sa môže výrazne líšiť, rovnako ako sa líši aj pri 4G.

Prečo sa o 5G rozprávame už teraz?

O mobilnej sieti piatej generácie sa rozprávame už teraz preto, lebo dnes začalo MWC v Barcelone a očakávame od neho nové informácie od spoločností, ktoré 5G vyvíjajú. Medzi nimi sú napríklad americkí operátori AT&T a Verizon spolu s Intelom, Samsungom a Qualcommom, ktorí predstavili prvé čipy podporujúce gigabitové LTE rýchlosti. Cieľom tohto článku bolo teda najmä upozorniť na to, že aj keď informácie o rýchlostiach 4G a 5G našim ušiam lahodia, realita sa môže značne líšiť. Jedno je ale isté. Budúcnosť bude rýchla.


zdroj fotografie: Wireless Week

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú