Po dlhé roky bol Intel ikonou svojho odvetvia. Vďaka dominantnému postaveniu si mohol dovoliť takmer čokoľvek. Jeho zlaté čase sa však chýlia ku koncu a pomaly sa dostáva do pozície, v ktorej sa ešte pred pár rokmi nachádzalo AMD. Aktuálna situácia spoločnosti Intel má väčšie pozadie a pohľad do budúcnosti nemusí byť pre toho giganta vôbec ružový. Prečo?

Za uplynulé roky sa toho stalo v tomto segmente naozaj mnoho. Nebolo to ešte tak dávno, kedy sa mnohí pozerali na AMD s opovrhnutím a jeho čipy značne zaostávali za vtedajšími štandardmi.

Lákali však svojou cenou, ktorá bola mnohokrát jedinou dobrou vlastnosťou starších generácií procesorov tejto kalifornskej firmy. Veľký súboj medzi Intelom a AMD sa odohrával ešte v minulom desaťročí a všetko vyostril aj príchod nových ARM procesorov či príchod výkonnejších mobilných čipsetov.

Pri pohľade na rivalitu medzi spomínanými spoločnosťami ale viedol Intel. Pozíciu lídra si udržiaval, aj keď sa AMD silou-mocou snažilo priniesť na trh dostatočne konkurencieschopný produkt.

AMD začalo Intelu šliapať na krk

Prelom nastal až v roku 2017, kedy AMD vyrukovalo s prvým procesorom za dlhú dobu, ktorý si trúfol na konkurenciu. Nižšia cena a poriadna porcia výkonu v prvom procesore Ryzen 7 sa tak postarali o to, že Core i7, jeden z najlepších procesorov Intelu, bol ohrozený.

Vtedajší Intel Core i7-7700K stál pred 3 rokmi podľa porovnania slušných 326 €, zatiaľ čo AMD ponúkalo svoj Ryzen 7 1700X za 215 €. Pri porovnaní vlastností a výkonu síce nebol na takej úrovni ako konkurenčná i7-ka, no rozdiel kompenzovalo AMD omnoho prijateľnejšou cenou.

Zobraziť celú galériu (3)
Flickr (Úprava redakcie)

Už v tom čase sa však spoločnosť dostávala do problémov a stále viac sa zamotávala vo svojich vlastných sľuboch. Ako je známe, Intel dlhé roky vyrába procesory vo svojich vlastných fabrikách, kde piloval výrobný proces a technológiu, zlepšoval architektúru procesorov, no ani to mu zdá sa teraz nepomôže.

V roku 2013 ohlasoval príchod prvých 10 nm procesorov, ktoré mali byť uvedené v roku 2015. Pokiaľ by v tom čase priniesol takéto čipy na trh, ohromil by, no nestalo sa tak. V tom roku vydal aj predpoveď, že 7 nm procesory bude schopný vyrábať už v roku 2017. Nevyšlo.

Dlhoročné problémy s vývojom vyústili do krízovej situácie

V skutočnosti Intel nedokázal dodržať ani plán výroby 10 nm procesorov. Výsledok vidia mnohí jeho zákazníci pri pohľade na aktuálnu ponuku. Na trhu sa objavil len zlomok 10 nm procesorov Intelu, avšak desktopové verzie stále nie a nie prísť na svet. Dokonca prídu ešte neskôr a dočkať by sme sa ich mali až v budúcom roku.

Posledných 5 rokov pritom spoločnosť, keďže nedokázala dostatočne zlepšiť 10 nm výrobnú technológiu, upravovala dnes už starší 14 nm výrobný proces.

Procesory vyrobené týmto spôsobom sa snažila vyžmýkať do poslednej „kvapky“ a toľkokrát ich vylepšovala, že dnes sa často môžeme stretnúť pri nových modeloch aj s označením 14 nm++++. Koľko „plusov“ Intel ešte pridá, pokým sa konečne pohne vpred?

Nepomohli ani bezpečnostné chyby

Postaveniu Intelu ešte uškodili aj bezpečnostné problémy, ktoré sa objavovali v posledných rokoch a týkali sa aj procesorov zo začiatku posledného desaťročia. Chyby Meltdown a Spectre otriasli technologickým svetom a odhalili, že ani tak veľký výrobca nie je bezchybný. Tieto problémy sa objavili ešte pred pár rokmi, no akoby to nestačilo, tento rok pribudli ďalšie.

Ukázalo sa, že Intel procesory sú náchylné aj na tzv. útoky SGAxe, ktoré odhalili zraniteľnosť SGX v moderných Intel procesoroch. SGAxe je pritom akousi evolúciou pri útokoch CacheOut odhalených skôr v tomto roku, ktoré umožnili útočníkom získať prístup k dátam z vyrovnávacej pamäte L1 Cache, informuje The Hacker News.

Inovatívne 7 nm čipy sa oneskoria (znova), na trhu však stále chýbajú aj 10 nm desktopové CPU

Situácia sa nie a nie zlepšiť. Dôkazom toho je aj nedávne oznámenie, že 7 nm procesory budú meškať ešte o 6 mesiacov viac oproti pôvodnému termínu a reálne by mohli prísť na svet najskôr v roku 2022. Ako však poznáme Intel, ďalšie zdržanie a problémy by neboli zrejme žiadnym prekvapením.

Práve posledné roky sa tak postarali o to, že tento gigant už nie je na výslní ako kedysi a dokázal ho dobehnúť aj úhlavný konkurent. AMD sa totiž pod vedením novej šéfky Lisy Su v poslednom čase nesmierne darí. Dokázala postaviť spoločnosť na nohy a úspechmi „prefackala“ aj samotný Intel, ktorý týmto tempom bude za firmou AMD onedlho zaostávať.

Zobraziť celú galériu (3)
Screenshot / Youtube / AMD

V čase, kedy plánuje Intel priniesť na trh 7 nm procesory, by malo AMD prechádzať na produkciu 5 nm čipov u svojho hlavného dodávateľa, ktorým je TSMC alebo tiež Taiwan Semiconductor Manufacturing Company. Tento výrobca vyrába procesory a ďalšie čipy pre mnohé spoločnosti.

Intel si svoj problém uvedomuje a dokonca zvažuje, že by výrobu 7 nm čipov outsourcoval, teda využil externého dodávateľa, ktorým by mohla byť práve firma TSMC. Tá však zrejme nebude kvôli spomalenému Intelu rozširovať svoje výrobné kapacity, keď sa Intel po dobehnutí zameškaného môže neskôr opäť vrátiť k svojim vlastným fabrikám.

Applu došla s Intelom trpezlivosť. Vo firme nastali rázne zmeny

Problémy Intelu ale neprehliadajú ani jeho odberatelia, medzi ktorými je aj Apple. Kalifornský gigant si všimol, že firma nedokáže postupovať vpred a posledné roky sa jej nedarí naplniť očakávania.

Rozhodol sa preto prerušiť dodávateľsko-odberateľský vzťah a vydá sa vlastnou cestou.

Bude síce náročná a pomalá, no na jej konci nahradia terajšie procesory Intelu vlastné ARM procesory z dielne Apple, ktorý sa týmto krokom opäť viac osamostatní.

Situácia Intelu má dopad aj na vnútorné fungovanie firmy a po posledných správach o oznámení oneskorenia 7 nm procesorov nastali veľké zmeny. Hardvérová divízia sa pretriasa od základov. Jej dlhoročný riaditeľ dostal „kopačky“ a to, čo kedysi spadalo pod jedno oddelenie, bude po novom rozdelené do 5 samostatných oddelení zodpovedajúcich sa priamo riaditeľovi Intelu.

Nenechaj si ujsť
Procesor od Apple zníži cenu nových MacBookov na doteraz nepredstaviteľné čiastky. Toto sú prvé odhady

Spoločnosť sa musí spamätať, inak môžu byť následky veľmi vážne

Intel však predstavuje viac ako len výrobcu procesorov. Angažuje sa aj iných oblastiach výroby mobilných čipsetov, pamätí, bezdrôtovej komunikácie či v softvérových a serverových odvetviach. Ani to ale zrejme nebude stačiť na to, aby dokázal aktuálne investorov presvedčiť o rýchlom napredovaní, skôr práve naopak. Aká však bude situácia v spoločnosti o 2, 3 alebo 5 rokov?

Práve to je otázka, na ktorú by mal Intel hľadať odpoveď a zamerať sa na budúcnosť, ktorá je preňho a jeho ďalšie fungovanie kľúčová. Dnes investori dokážu akceptovať odklad 7 nm procesorov o pol roka. Čo však povedia, keď sa podobná alebo horšia situácia zopakuje o rok či o dva?

Už teraz sa totiž prejavuje dopad vyššie zmienených problémov Intelu. Akcie spoločnosti po oznámení poslednej nepríjemnej novinky rázom klesli a z pôvodných zhruba 60 dolárov za akciu sa cena prepadla podľa Googlu pod 50 dolárov za akciu a v čase písania článku je na úrovni 48,91 dolárov.

Cena akcií AMD sa síce mení výraznejšie ako u Intelu, no v čase písania má jedna akcia spoločnosti vyššiu hodnotu ako 70 dolárov. Aktuálne sa pohybuje na 76 dolároch za akciu. Paradoxne, pád akcií Intelu a nárast hodnoty AMD nastal za posledné obdobie práve počas 23. júla, kedy Intel oznámil oneskorenie príchodu 7 nm procesorov.

Investori teda majú plné právo pochybovať o schopnostiach Intelu. Pokiaľ však takéto problémy budú spoločnosť sužovať aj naďalej, môže ho čakať nie príliš ružová budúcnosť, v ktorej sa stane až druhoradým výrobcom procesorov a dominantné postavenie na trhu do svojich rúk prevezme AMD. Od takéhoto scenára sme ale ešte niekoľko rokov ďaleko, no všetko závisí len od Intelu, ako sa k tejto kríze postaví.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP