Apple na júlovej konferencii WWDC medzi mnohými novinkami oznámil najmä prechod k produkcii vlastných procesorov na poli notebookov a osobných počítačov. Neznámy zdroj naznačil na Twitteri cenovú politiku produktov s Apple Sillicon, ktorá by mala atakovať najnižšie hodnoty za posledné roky.

Posledná konferencia WWDC sa niesla v duchu inovácií a patrila medzi najzásadnejšie udalosti modernej histórie Apple. Spoločnosť totiž veľkolepo potvrdila všetky dohady týkajúce sa vlastných procesorov postavených na architektúre ARM, ktoré pomalším tempom začnú nahrádzať všetky modely zariadení fungujúcich aktuálne na procesoroch od Intelu.

Táto transformácia bude prebiehať postupným tempom a prvé MacBooky a iMac zariadenia s ARM procesormi sa objavia už koncom tohto roka. Celkový proces premeny však potrvá roky a až po tom koncoví používatelia nepocítia absolútne žiadny problém kompatibility medzi modelmi s Intelom a procesormi postavenými na ARM architektúre.

Screenshot / Apple

Ako vieme, väčšina aplikácií od samotného Apple je už pre čipy projektu Apple Silicon optimalizovaná a postupne sa k ním pridávajú aj ostatné veľké konglomeráty technologického sveta.

Kalifornská spoločnosť získa kľúčovú výhodu oproti konkurencii, ako na strane svižnosti zariadení, kedy dôjde ešte k hlbšiemu prepojeniu hardvéru a softvéru, tak aj na strane nákladov, ktoré sa už spravidla radikálne znížia.

Apple tak dokáže cenovku radikálne ponížiť oproti aktuálnej línii produktov, čo naznačuje aj používateľ Twitteru. Komiya odhaduje cenovku najlacnejšieho MacBooku, naplánovaného podľa všetkého už na posledný štvrťrok tohto roka, len na 799 dolárov. Momentálne najlacnejší Macbook Air sa v USA predáva od 999 dolárov a aj cena na Slovensku je akýmsi ekvivalentom k tejto cene v eurách.

13-palcový MacBook Pro podľa Komiyu začne s cenou už na hranici 1099 dolárov, pričom tento model je momentálne dostupný v USA od 1299 dolárov. Najväčším rozdielom medzi oboma modelmi bude prítomnosť alebo absencia Touch Baru a dedikovaného chladenia, a teda sa očakáva, že lacnejší z dvojice nahradí, respektíve bude pokračovať v línii Air.

Nenechaj si ujsť
Takto vyzerá predná strana iPhonu 12. Apple konečne zmenší výrez

Komiya ale ubezpečuje, že cenovky nie sú konečné a rozhodne ani oficiálne. Dvojročný prechod na kompletnú ponuku ARM procesorov by tak mal v sebe zahŕňať aj budúcoročné modely MacBookov Pro s 15″ a 16″ panelmi.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú