Intel už dostal po dlhom čakaní na trh 10 nm procesory, avšak v prípade efektívnejších čipov vyrábaných 7 nm technológiou nastal ďalší zvrat. Spoločnosť totiž odložila ich predstavenie o celých 6 mesiacov a miesto pôvodného termínu ich predstaví zrejme až v roku 2022 alebo neskôr, informuje The Verge.

Tieto informácie prezradil Intel po oznámení finančných výsledkov za druhý kvartál toho roka. Dôvodom odkladu majú byť najmä problémy s vývojom a výrobou, čo CEO Bob Swan označil za “defekt”.

Spoločnosť sa teda môže nakoniec pri výrobe týchto procesorov spoľahnúť na iného dodávateľa, ktorý by bol schopný vyrobiť 7 nm čipy, podobne ako to plánuje pri nových Ponte Vecchio grafikách, informuje Tom’s Hardware.

Intel bude pozadu. 7 nm procesory tak skoro na trh neprídu

Pôvodne mal Intel predstaviť novú generáciu už v budúcom roku. Opäť sa tak opakuje situácia ako pri prechode firmy zo 14 nm procesorov na 10 nm čipy, ktoré taktiež prišli s výrazným oneskorením. Zatiaľ čo konkurencia už ponúka 7 nm procesory, Intel miesto toho, aby ju stihol dobehnúť, bude ešte viac zaostávať.

Naďalej tak bude pracovať na novom 7 nm výrobnom procese, no popritom chce zákazníkom priniesť aj novú generáciu 10 nm procesorov Tiger Lake a serverové procesory Ice Lake už dokonca tohto roka. Odklad 7 nm procesorov o 6 mesiacov tak posunie ich príchod na rok 2022, no je možné, že ich nakoniec uvidíme až začiatkom roka 2023.

Nenechaj si ujsť
Intel predstavil špeciálne procesory. Kombinujú legendárne Atom a Core jadrá

V čase, kedy bude Intel dobiehať stratený čas týmito procesormi, môže byť konkurenčné AMD omnoho ďalej a zákazníkom ponúknuť podľa plánov ešte efektívnejšie, výkonnejšie a modernejšie 5 nm čipy založené na architektúre Zen 4, informuje Gizmodo.

Taiwanský výrobca čipov, TSMC, by mal dokonca v tých rokoch prechádzať už na 3 nm výrobný proces. Problémy Intelu teda rozhodne nie sú zanedbateľné, a pokiaľ ich spoločnosť včas nevyrieši, môže sa z pozície niekdajšieho lídra stať len firmou, ktorá sa snaží dobehnúť zameškané.

Ani roky odkladov pri 10 nm procesoroch, ktoré boli pôvodne ohlásené ešte v roku 2015, nevyzerali pre spoločnosť najlepšie. Aj tieto problémy tak môžu stáť za rozhodnutím Applu začať s výrobou vlastných procesorov a nespoliehať sa na Intel, ktorý, ako sa zdá, stráca v tomto odvetví dych.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom