Fanúšikovia si posledné týždne poriadne užívajú. Intel a AMD predstavil novinky, ktoré si fanúšikovia okamžite zabezpečili a podrobujú ich svojim nemilosrdným testom.

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

Medzi najzaujímavejšie novinky sa rozhodne radia aj procesory Intel Core i9-7960X a AMD Ryzen Threadripper 1950X. V oboch prípadoch sa pritom jedná o nadupané 16-jadrové kúsky. Každý správny znalec procesorov určite vie, že najlepším testom je ich pretaktovanie na šialené frekvencie a spustenie benchmarkov. Bavíme sa o frekvenciách, na ktoré bežné vzduchové alebo tekuté chladenie ani zďaleka nestačí. Počas tohto procesu sa podarilo procesoru od Intelu dosiahnuť maximálnu frekvenciu 5.60 GHz a procesor od AMD sa zas pochválil najvyššou frekvenciou 5.50 GHz.

intel

zdroj fotografie: HWBOT

Nenechaj si ujsť
Grafické karty AMD RX Vega 56 a Vega 64 sú predsa len lepšie ako NVIDIE. Potvrdili to výsledky z benchmarkov

Poriadne procesory potrebujú aj poriadne základné dosky. V prípade Intelu preto boli použité základné dosky ASRock X299 OC Formula a Gigabyte X299 SOC Champion. Procesor od AMD zas pracoval v základnej doske ASUS ROG Zenith Extreme. Ani jedna z trojice nie je vôbec podradná a jednoznačne sa jedná o to najlepšie, čo sa dá z platformy X299 a X399 získať. Poďme sa ale teraz pozrieť na to, čo nás zaujíma zo všetkého najviac — výsledky benchmarkov.

intel

zdroj fotografie: HWBOT

V prvom rade musíme uznať, že bez ohľadu na to, kto vyhral, oba procesory podali pozoruhodný výkon. Celkovo prekonali dva svetové rekordy a sedemkrát sa umiestnili na prvom mieste v globálnom rebríčku. Lepšie výsledky ale predsa len získal Intel Core i9-7960X, keďže tomu patrí prvenstvo až v ôsmich z deviatich rebríčkov. AMD Ryzen Threadripper 1950X teda na seba upozornil iba v jednom rebríčku, no napriek tomu podal viac než úctyhodný výkon.

intel

zdroj fotografie: HWBOT

Videli sme už mnoho 16-jadrových procesorov pri pretaktovávaní, no novinka od Intelu si to ihneď namierila rovno na trón. Veľkú vďaku si zaslúži aj základná doska GIGABYTE X299, ktorá mu k dosiahnutiu tohto úspechu opäť dopomohla. Najšialenejšie na tom však je, že všetky jadrá súčasne bežali na frekvencii až 5.60 GHz. Takéto frekvencie, samozrejme, potrebujú aj extrémne chladenie. Testeri museli nielen nájsť vhodné napätie, ale aj použiť chladenie tekutým dusíkom. Je však dôležité poznamenať, že tieto testy neodzrkadľujú správanie procesorov pri bežnom používaní. Ide skôr len o akúsi zábavku, počas ktorej sa odhaľuje, koľko výkonu sa dá z procesorov maximálne vyťažiť.

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
0%
Páči sa mi to
0%
Chcem to
0%
Mám to
0%
Nepáči sa mi to
0%
Neznášam to
0%
O autorovi
Peter Puhovich
Študent so zameraním na grafický dizajn, fanúšik smartfónov, ale aj iných IT zariadení. O technológie som sa začal zaujímať vďaka svojmu prvému Android tabletu a po čase ma zaujali aj čínske zariadenia. Ak budete mať akékoľvek otázky, môžete ma kontaktovať e-mailom alebo na sociálnych sieťach.