Súboje medzi výrobcami procesorov, ale aj grafických kariet sú mnohokrát neúprosné a každý z nich chce priniesť zákazníkom to najlepšie. V oboch kategóriách sa aktuálne snaží preraziť AMD, ktoré po vytvorení konkurencieschopných procesorov už zajtra predstaví nové grafické karty. Modely RX Vega 56 a RX Vega 64 sa ale deň pred odhalením podrobili benchmarku, kde porazili konkurentov od NVIDIE.

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

AMD oproti svojej konkurencii stále tak trochu zaostávalo. S veľkým nasadením sa však tento výrobca nevzdáva a už zajtra hráčom, ale aj iným zákazníkom predstaví nové karty RX Vega 56 a 64. Ich výkon bol doposiaľ pomerne diskutovanou témou, nakoľko sa nevedelo, či budú schopné konkurovať tým od NVIDIE. Túto dilemu však vyriešil benchmarkový test, ktorý preukázal, že modely od AMD sú výkonnejšie ako GTX1080 FE a GTX1070.

zdroj fotografie: Imgur

AMD RX Vega 56 súperila proti GTX1070-ke, ktorú zdolala s výraznejším náskokom. Tým nebude táto novinka len lacnejšia ako jej najväčší konkurent, ale zároveň bude taktiež výkonnejšia. Podobná situácia nastala pri súperení AMD RX Vega 64 a NVIDIE GTX1080 FE, kedy si víťazstvo uchmatla práve grafická karta, ktorá bude debutovať na zajtrajšom predstavení. Napriek tomu ale nie je dostatočne výkonná, aby porazila kráľa alias NVIDIU GTX1080 Ti. Na porazenie tejto karty si bude trúfať Vega 64 s vodným chladením, ktoré jej umožní pracovať na vyššej frekvencii. Aká však bude výbava a cenovka, s ktorou sa novinky od AMD zajtra objavia?

RX Vega 56

Od tohto modelu môžu zákazníci očakávať 56 výpočtových jednotiek a 3584 stream procesorov. Spolu s 8 GB HBM2 VRAM pamäťou, šírkou pásma 410 GB/s a 2048-bitovou zbernicou si tak aj náročnejší hráči budú môcť vychutnať kvalitnú grafiku.

zdroj fotografie: Radeon

Nenechaj si ujsť
AMD vložilo 2 TB pamäť do nadupanej grafickej karty, ktorá má cenu ojazdeného auta

Náročné výpočty zvládne ľavou zadnou najmä vďaka sile 10,5 teraflopov a maximálny tepelný výkon dosiahne hodnotu 210 W. Napájanie výrobca vyriešil cez jeden 8-pinový a jeden 6-pinový konektor. S cenou zhruba 340 € tak pôjde o poriadneho konkurenta pre drahšiu NVIDIU GTX1070, ktorú dokonca porazí aj svojim výkonom.

RX Vega 64

Ako už z označenia tejto nadupanej grafickej karty vidíme, k dispozícii bude až 64 výpočtových jednotiek. Vo výbave nájdeme aj 4096 stream procesorov a šírka pásma bude činiť 484 GB/s. Veľkosť pamäte HBM2 VRAM bude rovnaká ako u „slabšieho“ modelu, no tentokrát bude napájaná až dvomi 8-pinovými konektormi.

zdroj fotografie: Radeon

Jej čip je založený na novej 14 nm architektúre GFX9, vďaka ktorej plocha kremíka bude dosahovať 484 mm2. Pre pripojenie monitora bude možné využiť jeden HDMI konektor, 3x DisplayPort a na zadnej strane karty nájdeme aj prepínač pre zmenu LED podsvietenia a GPU tachometer. Svojimi rozmermi sa AMD RX Vega 64 priblíži kartám NVIDIA GTX Titan X a Xp, no  cena sa zrejme dostane na úroveň približne 425 €.

zdroj fotografie: Radeon

Nenechaj si ujsť
AMD sa vracia do high-end segmentu grafických kariet, aby pokorilo NVIDIU

S týmito novinkami začne AMD oficiálne konkurovať NVIDII už počas zajtrajšieho predstavenia, na ktoré mnohí fanúšikovia čakali. Ich výhodou bude najmä skvelá cena, ktorú si rozhodne obľúbi mnoho hráčov. Tí si tak budú môcť vytvoriť silnú hraciu zostavu za prijateľnú sumu. Podarí sa AMD dobehnúť svojimi novými grafickými kartami najväčšieho rivala alebo naďalej ostane v pozadí? Aký je tvoj názor na tieto očakávané novinky?

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
0%
Páči sa mi to
100%
Chcem to
0%
Mám to
0%
Nepáči sa mi to
0%
Neznášam to
0%
O autorovi
Matúš Mitro
Milovník nových technológií, obzvlášť tých zo sveta smartfónov, ktoré mu učarovali už poriadne dávno. Má rád dobrú hudbu, nepohrdne kvalitným filmom, ale ani debatou o rôznych inováciách. Kontakt: [email protected]