Klimatické zmeny a znečistenie ovzdušia sú témami, na ktoré svet hľadá riešenie už niekoľko rokov. Do boja o lepšiu kvalitu ovzdušia sa za posledné roky zapojilo niekoľko krajín, pričom ďalšou z nich bude aj India. V tejto krajine každoročne v dôsledku nadmerne znečisteného ovzdušia umiera viac ako milión obyvateľov.

Indická vláda sa už ale viac nedokáže pozerať na alarmujúci stav. Týmto závažným problémom trpí krajina už mnoho rokov a kvôli katastrofálnej kvalite ovzdušia v nej zomiera každý rok až 1,2 milióna obyvateľov. Kvôli vysokým hodnotám smogu prišla India už o 3 % HDP, čo sa odráža aj na ekonomike. Rozhodnutie vlády prijať opatrenia na zlepšenie kvality ovzdušia majú celú situáciu výrazne zlepšiť. Podľa prieskumu je z 20 najznečistenejších miest na svete až 13 z nich v Indii.


zdroj fotografie: Pixabay

V snahe aspoň čiastočne zabrániť zvyšovaniu hladiny oxidu uhličitého zaviedla tamojšia vláda v Novom Dillí obmedzeniu používania automobilov s motormi na fosílne palivá. Muži majú od januára 2016 povolené jazdiť autom iba vo vyhradené dni. V závislosti od toho, či ich poznávacia značka končí párnym, alebo nepárnym číslom. Plány indickej vlády predávať v krajine od roku 2030 iba vozidlá na elektrický pohon by ale mali na životné prostredie omnoho výraznejší dopad.


zdroj fotografie: Pixabay

Nenechaj si ujsť
Prichádza záchrana? Tento stroj dokáže odsávať oxid uhličitý z ovzdušia a chce zamedziť globálnemu oteplovaniu

Zároveň by sa podľa odhadov mohla znížiť hladina oxidu uhličitého v ovzduší až o 37 %. Tieto plány však budú mať vplyv na dopyt po rope. Každoročne krajina minie na dovoz ropy viac ako 130 miliárd eur. Prechod na čisto elektrickú dopravu by však krajine ušetril až 53 miliárd eur za náklady na energie. Podľa ministra pre energetiku, Piyusha Goyala, podporí indická vláda predaj elektromobilov v prvých dvoch až troch rokoch od začiatku realizácie plánu. Potom však predajné čísla budú závisieť iba od dopytu po týchto ekologických vozidlách.


zdroj fotografie: Pixabay

Zvýšenie kvality ovzdušia v Indii taktiež pocítia ropné spoločnosti, no tie zatiaľ nevedie presne odhadnúť, aké následky bude mať vytlačenie automobilov so spaľovacími motormi z ciest. Do boja so znečisteným ovzduším sa však zapája aj Čína. Tá už za posledných pár rokov zrealizovala niekoľko projektov, ktoré majú mať pozitívny vplyv na životné prostredie. Stav ovzdušia v mnohých a najmä ázijských krajinách je naozaj alarmujúci. Preto je najvyšší čas, aby kompetentní začali s procesom, ktorí môže ľudstvo postupne odpútať od závislosti na fosílnych palivách, ktoré na našej planéte napáchali už množstvo škôd.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP