Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

V uplynulom týždni sme ti priniesli správu o tom, že indickej vesmírnej agentúre sa podaril významný krok, kedy pomocou rakety zostrelili ich satelit z obežnej dráhy. Tento pokus vyšiel na jednotku, no so sebou to prinieslo aj viaceré negatíva. 

Kto by to bol povedal, že to bude práve India, ktorá medzi prvými využije balistickú raketu k tomu, aby zostrelila z obežnej dráhy satelit. Bez ohľadu na obrovské množstvo negatív tejto technológie však ide o obrovský pokrok, ktorý by mohol byť využitý aj v prípade, ak by sa na Zem rútilo neželané teleso, ktoré by mohlo ohroziť život na Zemi.

Zatiaľ sa ničia len satelity, čo však šéf NASA označil ako niečo neprijateľné. Po tom, čo raketa zasiahla cieľ sa totiž vytvorilo približne 400 kúskov vesmírneho odpadu, ktorý krúži po obežnej dráhe a niektoré z nich mali dokonca ohroziť Medzinárodnú vesmírnu stanicu ISS, informoval portál Engadget.

Riziko kolízie zvýšené takmer o polovicu

Aj keď sa očakáva, že väčšina úlomkov spadne na Zem a spáli sa v atmosfére, potrvá to podľa výpočtov ešte približne 45 dní. Tesne po explózií pritom až 24 kúskov ohrozilo ISS, čím sa zvýšilo riziko kolízie stanice s cudzím telesom o 44 %, a to počas nasledujúcich desiatich dní. V súčasnosti NASA sleduje približne 23 000 objektov väčších ako 10 centimetrov, ktoré by ISS mohli ohroziť.

Takéto testovanie je vraj neprijateľné a nemalo by sa vykonávať za predpokladu, že sa tým ohrozia ďalšie objekty na obežnej dráhe. Kritici sa pritom obávajú, že by sa týmto mohli začať preteky vo vesmírnom zbrojení, nakoľko je známe, že podobnú technológiu majú aj USA, Čína či Rusko. Ako informoval Daily Mail, šéf NASA sa vyjadril, že je najvyšší čas k tomu, aby sa vytvorilo špeciálne vesmírne velenie, čo je aj jedným z cieľov Donalda Trumpa a programu Space Force.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú