Je nesporné, že väčšina mladých ľudí dnes nedokáže žiť bez hudby. Niekto si ju pustí do uší hneď ako vyjde z domu, iní ju potrebujú aj na úspešné zdvihnutie sa z postele po zazvonení budíka. Leto navyše prináša aj stanovačky a stretnutia na chatách, kde sa možnosť pustiť si poriadnu muziku poriadne nahlas určite hodí.

FonTech sa preto rozhodol otestovať tri úplne rozdielne Bluetooth reproduktory v troch rôznych cenách od (ne)tradičného výrobcu. Na všetkých svieti logo Orava – značky, ktorá v minulosti väčšine Slovákov do obývačiek prinášala televízory.

Dnes ponúka oveľa väčšie množstvo spotrebičov vrátane mikrovlniek, chladničiek či práve audio techniky. A hoci sa dávno nevyrábajú v rovnomennom regióne u nás, v obchodoch na ne určite narazíš. Dávajú teda tieto Bluetooth gadgety zmysel?

Poriadny reprák na celú halu (Orava Crater L) – 169 eur

Najzaujímavejším, alebo minimálne najväčším kúskom, je párty reproduktor s označením Crater L – predpokladám, že L má znamenať niečo ako „Large“.

Fontech

Ide totiž o poriadny kváder s výškou vyše pol metra, presnejšie 60 cm. Idea je jasná, tento kúsok si zoberieš tam, kde chceš (pochopiteľne ďaleko od cudzích ľudí) robiť poriadny hluk, alebo do naozaj veľkých priestorov. V hlave mi napadajú sú spoločneské miestnosti, haly, chaty, záhrady, súkromné lúky a podobne, skrátka všade, kde bežný Bluetooth reproduktor vyznie (v tomto prípade doslova) poriadne trápne.

Zároveň by som sa ho však, v prípade že vypneš farebné diskotékové podsvietenie LED diódami okolo trojice reprákov vpredu, rozhodne nehanbil mať aj niekde v rohu obývačky.

Má totiž ideálne rozmery a aj dizajn poriadneho reproduktora ku klasickému audiosystému. Také si už doma veľa ľudí neinštaluje a muzika im doma hrá väčšinou hrá práve z Bluetooth reproduktorov. A pokiaľ nie si úplne hudobne hluchý, je ti jasné, že väčší reproduktor by mal priniesť viac kvality a širšie produkované frekvencie.

Fontech

V tomto prípade sa o to snaží dvojica 203 mm meničov doplnená tretím výškovým reproduktorom, basová ozvučnica logicky smeruje dozadu. Vlastnosti tohto párty repráku môžem veľmi jasne rozdeliť na extrémne šikovne vymyslené detaily, veci, na ktoré naopak treba upozorniť s výkričníkom a neutrálny zvyšok.

Fontech

Tak napríklad, ovládanie je úplná paráda a bez preháňania by sa tu mohli inšpirovať aj dvakrát tak drahé značky: ovládanie hlasitosti obrovským otočným potenciometrom je jednoduché a poriadne návykové. Nič dokonalejšie sa vymyslieť nedalo. Navyše, všetky ovládacie prvky hore sú podsvietené a nemusíš ich loviť v tme alebo s vyššou hladinou alkoholu.

Okrem „Volume“ tu tlačidlom vieš preskočiť na ďalšiu alebo predchádzajúcu skladbu, dať Play/Pauzu a ovládať režimy predných LED svetiel. MENU nastavuje intenzitu výšok, basov a hlasitosti či echa z mikrofónu v prípade karaoke režimu. Hore totiž nájdeš dva veľké 6,3 mm vstupy na dvojicu štúdiových mikrofónov a práve bláznivým karaoke režimom sa Orava určite zásadne odlišuje od konkurenice. Mikrofóny si však musíš zohnať sám, čo však napríklad na firemných večierkoch nebude problém.

Fontech

MODE zas určuje, z čoho chceš prehrávať hudbu a prepína medzi Bluetooth zo spárovaného telefónu, FM rádiom (preto ten čudný káblik antény zaozadu reproduktora) AUX vstupom z iných zariadení, prípadne USB a microSD kartou.

Priznám sa, že nad poslednými dvoma možnosťami som sa na úvod len poriadne pousmial, pretože som presvedčený, že 99,9 % majiteľov pripojí telefón a žiadnu hudbu na USB-čkach a kartách už nikto doma nemá. Lenže USB alebo microSD karta tu sú hlavne na, pozor, nahrávanie tvojich karaoke výtvorov.

Fontech

Ako som písal, výrobca priniesol šikovné detaily a tieto možnosti otvárajú priestor na poriadnu zábavu. Pamätaj len, že nahrávanie musíš zapnúť na pribalenom diaľkovom ovládači, takže ho dôrazne odporúčam nestratiť. Fajn je aj možnosť uložiť telefón do držiaka, hoci len na výšku. Vzadu je naopak praktická rukoväť na prenášanie.

Ako som spomenul, všetko ovládanie je hore, preto v prípade outdoorového použitia dávaj pozor na prípadné búrky alebo ošpliechanie vodou. Je veľká škoda, že Crater L nie je vodeodolný. Rovnako tak mohol byť dlhší napájací kábel od nabíjačky. Keďže ho pripájaš zhora, 60 cm vysoko, musíš byť pomerne blízko zásuvky.

Fontech

Rovnako môže byť limitom 50 W výkon alebo integrovaná 4 000 mAh batéria. Nejde o úplne zázračné hodnoty. V praxi sa ale o maximálnu hlasitosť nemusíš báť, len to vyžaduje nutnosť pridať aj na repráku, aj na telefóne. Výdrž na jedno plné nabitie je podľa Oravy 2 – 5 hodín podľa nastavenej hlasitosti.

Orava Crater L

  • párty reproduktor s hudobným výkonom 50 W
  • LED odsvetlenie s možnosťou voľby režimov
  • praktická regulácia hlasitosti otočným ovládačom
  • karaoke režim s možnosťou nahrávania výtvorov, vstup na dva mikrofóny
  • výdrž 2 až 5 hodín na jedno nabitie
Univerzálny Bluetooth reproduktor pre bežných ľudí (Orava Crater 12) – 119 eur

Normálnym reprákom, na každú príležitosť aj, prenášanie je Crater 12 za o tretinu nižšiu cenu. Paradoxne, v týchto rozmeroch prináša podobné paramete, no vzhľadom na veľkosť ich už môžem hodnotiť ako mimoriadne impresívne.

Fontech

40 W hudobný výkon obstojí aj v porovnaní s konkurentami. Maj však na pamäti, že s takmer 30 cm výšky a polovičným priemerom je to skôr valec než valček, ktorý váži skoro dva kilogramy. V balení však dostaneš praktické pútko na plece na prenášanie a pokiaľ bude doma na (pevnejšie uchytenej) poličke, nebude ti to váha vadiť vôbec.

S výdržou sa vďaka silnejšej batérii posúvame výrazne vyššie. Až k ôsmim hodinám prehrávania na jedno nabitie. Pridáva sa aj mnou vytúžená odolnosť voči vode. Certifikácia IPX4 hovorí o tom, že má vydržať ošpliechanie alebo dážď, nie ponáranie do vody alebo hodenie do bazéna, ale aj to určite poteší.

Fontech

Pod krytom opäť nájdeš aj AUX vstup a slot na microSD kartu. USB-C slúži na nabíjanie a klasické USB-A na vybíjanie… žartujem, z integrovanej powerbanky si vďaka nemu nabiješ napríklad mobil.

Ovládanie hlasitosti nájdeš na hornej strane, tentokrát už prostredníctvom gumových tlačidiel. Na boku sú tlačidlá pre ďalšie funkcie, napríklad overenie stavu batérie prostredníctvom štvorice diód, párovacie BT tlačidlo s možnosťou zdvihnúť telefonický hovor a tajomné tlačidlo EQ, ktoré prepína predvoľby ekvalizéra. Naň ale rovno zabudni.

Fontech

Kvalita prehrávanej hudby je však naozaj dobrá, prekvapivo dobrá. Dokonca by som svoje obľúbené skladby doma radšej počúval cez tento menší Crater 12, ako veľký party reprák zmienení vyššie. Ten je skôr na zábavu a blbnutie s karaoke, Crater 12 mi príde zameraný viac na samotnú hudbu s jasnejším oddelení výšok a basov.

Fontech

Ide o naozaj podarený kúsok, ktorý môžem v tejto cene naozaj odporučiť. Ak si kúpiš dva, môžeš ich nastaviť do True wireless stereo režimu, vďaka čomu budú spolupracovať a a ponúknu ešte lepší hudobný zážitok.

Fontech

Orava Crater 12

  • Bluetooth reproduktor s výborným zvukom na každý deň
  • vodeodolný, s praktickým popruhom na prenášanie v balení
  • integrovaná powerbanka ti nabije mobil cez USB
  • až 8 hodín hudby na jedno nabitie
Plný servis na nočný stolík (Orava Crater 9) – 30 eur

Posledný testovaný gadget kombinuje tri zaujímavé funkcie. Ide o nočnú lampu napríklad na stolík vedľa postele, ktorá ti zároveň bezdrôtovo nabíja mobil. A ešte aj slúži ako Bluetooth reproduktor. Pripomínam ale, že ide o Bluetooth reproduktor bez batérie, takže na fungovanie potrebuje pripojenie do siete.

Fontech

S tým nemám žiadny problém, sám doma na prehrávanie hudby používam HomePod mini, ktorý funguje rovnako. Doma reprák aj tak nikam nepresúvaš a permanentné nabíjanie / vybíjanie batérie by bolo otravné, prípadne zbytočne znižovalo jej kapacitu. Na Crater 9 však dosť cítiť jeho veľmi nízku cenu. Konštrukcia je je celá veľmi plastová a pôsobí lacno. Skôr než o lampu ide o náladové podsvietenie, čo znamená, že jeho intenzita je pomerne nízka.

Fontech

To by samé o sebe nebolo na škodu. Lampička môže svietiť napríklad počas sledovania TV, malým deťom, ktoré sa za úplnej tmy ešte boja, prípadne poslúži ako navigačné svetielko počas nočnej cesty na WC, kedy sa nechceš plne prebrať 100-wattovou žiarovkou. Lenže, samotné podsvietenie sa zapína len dlhým podržaním jedného zo štvorice tlačidiel, čo je v praxi príliš komplikované. Jeho stláčanie prepína medzi jednotlivými farbami. Škoda, že lampa nemá seriózny ľahko nahmatateľný vypínač.

Ani funkcia Bluetooth reproduktora nie je tým pravým ťahákom. Za najlepšiu funkciu tohto gadgetu považujem bezdrôtové nabíjanie telefónu cez štandard Qi. Telefón je pri ňom nutné otočiť na šírku. Mimochodom, na iPhonoch sa s novým iOS 17 v takomto prípade aktivuje nový režim StandBy.

Fontech

Že by bol práve ten a bezdrôtové nabíjanie dôvodom, prečo hybrid medzi lampičkou, slabým reproduktorom a 10 W bezdrôtovou nabíjačkou vyskúšať? Prečo nie. Za 30 eur ide o férovú ponuku.

Fontech

Orava Crater 9

  • bezdrôtová nabíjačka pre Android alebo iPhone za nízku cenu
  • iPhone s novým iOS sa prepne do parádneho režimu StandBy
  • funkcia nočnej alebo orientačnej lampy vo viacerých farbách
  • bez batérie, funguje permanentne pripojená do siete

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP