Jedna z najväčších udalostí roka z dielne Apple je tu. Spoločnosť práve predstavila nový iOS 17, ktorý je inteligentnejší a skúša zaujať novinkami viac v komunikačnej sfére. Spoločnosť sa zamerala na vylepšenie funkcií a aplikácií, ktoré používame najčastejšie. Tešiť sa môžeš na novinky v aplikácií Hovory, Správy aj FaceTime.

Apple taktiež zapracoval na automatickej oprave textu a zdieľaní súborov či kontaktov, ktoré je ešte jednoduchšie a intuitívnejšie.

Detailná úprava kontaktov

Zabudni na nudné kontakty, ktoré si si vedel prinajlepšom upraviť fotkou volajúceho. V iOS 17 bude úprava kontaktov na podobnej úrovni, ako úprava uzamykacej obrazovky nových iPhonov.

Pri každom kontakte si bude môcť používateľ upraviť nie len fotografiu, ale aj popis, veľkosť či farbu textu a na všetky veci môže použiť rôzne filtre. Okrem fotografií si môže vykresliť volajúceho aj pomocou Memoji.

Apple

Vylepšená je aj funkcia Voicemail. Ak nemôžeš z nejakého dôvodu zdvihnúť hovor, no osoba na druhej strane sa aj tak rozhodne nechať ti odkaz, po novom si ho môžeš nechať v reálnom čase prepísať do textovej podoby.

Interakcie na správy s neobmedzenými možnosťami

Do iOS 17 mieri aj vylepšený filter správ, vďaka ktorému by malo byť omnoho jednoduchšie nájsť potrebné informácie v starších správach. Na jednotlivé správy môžu používatelia po novom reagovať tým, že k správe prilepia nálepky z galérie. Vytvárať sa dokonca dajú aj vlastné nálepky z fotografií či živých fotografií, ktoré sú následne pohyblivé. Takúto nálepku stačí jednoducho potiahnuť a presunúť na správu, ku ktorej chceš reagovať.

Apple

 

Absolútnou novinkou je funkcia „Check-In“. Aplikácia iMessage po novom dokáže tvojim blízkym automaticky odoslať správu, že ste si bezpečne dorazil do cieľa. Je jedno, či už cestuješ niekam za hranice lietadlom alebo iba ideš autom z práce domov, po príchode iMessage dokáže identifikovať, že si bezpečne dorazil a notifikáciu odošle tvojim blízkym.

Skvelou novinkou je aj prepis hlasových správ na text. Častokrát sa totiž stáva, že hlasovú správu si nemôžeme vypočuť. Teraz nám ju iPhone prepíše do textovej podoby a my tak na ňu môžeme ihneď reagovať.

Apple

Noviniek sa dočkala aj aplikácia FaceTime. Ak dotyčný na druhej strane nemôže prijať videohovor, jednoducho mu môžeš nahrať odkaz, ktorý si pozrie neskôr. Táto funkcia je ideálna na zaznamenávanie dôležitých momentov, s ktorými sa chceš podeliť so svojimi priateľmi a blízkymi čo najskôr.

Zdieľanie kontaktov „dotykom“ smartfónov

Do iOS 17 mieri nová funkcia s názvom NameDrop. Tá je odvodená od aplikácie na zdieľanie súborov AirDrop, no s intuitívnosťou zachádza ešte omnoho ďalej. Ak si chceš s niekým vymeniť kontakt, nemusíte si viac navzájom diktovať číslo.

Apple

Stačí zapnúť zdieľanie kontaktu a priblížiť sa k iPhonu toho druhého. Následne vyskočí možnosť, či chceš kontakt iba odoslať alebo od toho druhého aj prijať. Podobne to funguje aj s hodinkami Apple Watch.

Osobný denník v tvojom iPhone

Do iPhonov mieri aj aplikácia Journal. Ide v podstate o digitálny denník, ktorý máš stále so sebou. Do aplikácie je možné vkladať fotky, videá, popisy a tiež vytvárať zážitkové videá z fotografií na základe polohy a podobne.

Apple

Novinkou je tiež „Standby“ režim. Ak je iPhone na nabíjačke MagSafe a je otočený na šírku, jeho obrazovka sa zmení na centrum tých najzákladnejších informácií. Dominantným prvkom je zobrazenie aktuálneho času, no nachádzajú sa tu aj rôzne notifikácie.

Standby režim je vhodný na použitie najmä počas noci. Ráno sa používateľ zobudí a hneď uvidí koľko je hodín a či mu niekto volal alebo písal. Taktiež si tu viete nastaviť kalendár, službu Find My, rôzne hodinové ciferníky vrátane červeného, ktorý by vás nemal v noci vyrušovať.

Inteligentnejší AutoCorrect aj asistent Siri

Vylepšení sa dočkal aj AutoCorrect, teda automatická oprava textu. Apple používa na kontrolu vylepšený algoritmus, pričom sa vo finále pozerá na význam celej vety. Hlasový asistent Siri je tiež o niečo inteligentnejší. Na jeho vyvolanie už nebude potrebná fráza „Hey Siri“, ale postačí už iba „Siri“.

Uzamykacia obrazovka na iPad sa dá upraviť

Noviniek sa dočkal aj operačný systém iPad OS. Ten dostal prakticky všetko to, čo nový iOS 17, no okrem toho vývojári pridali možnosť úpravy uzamykacej obrazovky. Prakticky to ale funguje rovnako ako na iOS, kde máme túto funkciu už od verzie 16.

Na domácu obrazovku pribudli nové interaktívne widgety skrz aplikáciu Zdravie. Novinky v aplikácii Notes, teda Poznámky, vylepšujú prácu s dokumentami vo formáte PDF.

Článok priebežne dopĺňame

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP